Saksalaiset

loistoyksilöt

vuosilta 1993-1995. Mulla on muutama tuon aikakauden merkki Bonn-loistoleimalla, joka on ilmeisesti Saksan postilaitoksen virallinen ensipäivänleima. Merkeissä on liimapintakin ehjä. Miten tällaiset merkit olisi hinnoiteltava? Onko siis niiden arvo sama kuin suoraan Michelin luettelosta leimatun hinta?

4

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on muuten

      tosi siistejä.Ihan kuin painokoneen jälkeä eikä minkäänlaista musteen leviämistä. Tehdäänköhän ne nykyään laserilla?

    • saksalaista

      ammattitaitoa eikä voi verrata paikallisiin töherryksiin.

    • philatelist

      keräilijä vois väittää merkkejäsi suosioleimatuiksi, jos niissä tosiaankin on liima vielä tallella. En tiedä kuinka tarkkoja nykysaksan keräilijät ovat.

      • tavaraa

        Suomen postikin toimittaa Helsingin EP-leimalla,jonka sanotaan olevan loisto, vaikka puolet puuttuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      189
      6726
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      155
      1933
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1638
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1360
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      51
      1143
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      42
      1041
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      1002
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      937
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      249
      908
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      879
    Aihe