Hei!
Millaista säätä tuossa helmi-maaliskuun aikoihin? Mikä paikka egyptissä kattaisi hieman kaikkea, kulttuuria, rantaa, pyramideja..? Minkälainen yöelämä entä hintataso, paikalliset? Olisi kiva jos jotain vinkkejä ja linkkejä hyvistä ja huonoista lomistaan joku jaksaisi antaa.
Millaista säätä tuossa helmi-maaliskuun aikoihin? Mikä paikka egyptissä kattaisi hieman kaikkea, kulttuuria, rantaa, pyramideja..? Minkälainen yöelämä entä hintataso, paikalliset? Olisi kiva jos jotain vinkkejä ja linkkejä hyvistä ja huonoista lomistaan joku jaksaisi antaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Rannat Sharm el Sheikissä (egyptiläisen, suomessa asuvan ravintoloitsijan mukaan paras paikka turistille, lomailee itsekin siellä perheensä kanssa).
Kulttuuria Luxorissa ja lähiympäristössä, temppelit, kuninkaiden ja kuningattarien hautalaaksot, naisfaaraon kuolintemppeli, keskusta-alueen temppelit yms. Niilissä ei kannata uida.
Pyramidit Kairossa, 600 - 700 km niin Makadi Bay/Hurghada/El Gouna -suunnalta kuin Sharmin suunnasta. Ainoat jäljellä olevat maailman seitsemästä antiikin ihmeestä. Yllättävän moni luulee, että "pyramidit" on jossain ihan lähellä.
Kairo kaupunkina on kokemus sinänsä, egyptologinen museo on mahtava kokemus, näillä turistireissuilla siihen varataan 2 tuntia, 2 päivää voisi aluksi riittää, mutta kunnon opastus on oltava.
Maalis-huhtikuussa on ihanan lämmintä, jopa helteistä, jollei satu oleilemaan ihan Hurghadan ranta-alueella.
Tuo matka pyramideille tekeekin sen sitten hieman hankalaksi.. Kun kuitenkin ne olisi hieno nähdä. Mennekö sieltä hyvästä ranta paikasta sisäisiä lentoja Kairoon? Ja jos niin ovatko kovin hintavia? Muutenkin tuo hintataso Egyptissä kiinnostaa?
Kyllä Sharmista voi lentää Kairoon. Jollakin matkanjärjestäjällä on sellainen retki jossa lennetään Kairoon, on vaan aika kallis. En muista oliko kyseessä Tjäreborg vai Aurinkomatkat, mutta selaile matkanjärjestäjien sivuilta millaisia retkiä Sharmista on tarjolla. Luin tuosta retkestä vuosi sitten.
Entä yleinen hintataso? Ruuat ym kalliita suomeen verrattuna?
samoissa hinnoissa kuin suomessa ..
siis ravintolassa.. pippuripihvi esim n 10-15€
alkoholiannokset kalliimpia kun suomessa, paikallinen olut halvempaa..
Juuri sharmista tulleena olen tuosta ruoka-asiasta eri mieltä. Jokainen paikka missä ruokailimme oli kyllä huomattavasti suomen hintoja edullisempi. Pihviravintolat, pizzeriat ym.
Ja drinkit baarissa olvat suomen hintatasoa. Olut taas oli halpaa sekä kaupassa että ravintolassa. Myös Hurghadassa käyneenä voin suositella paljon mieluummin sharmia matkakohteeksi.
Siellä oli todella paljon kehittyneempää ja "siistimpää" meininkiä hurghadaan verrattuna (mutta kannattaa varata hotelli naama bayn alueelta).
Finnmatkoilta saa varattua yhden tai kahden päivän kairon reissuja jossa pääsee tutustumaan miljoonakaupungin vilinään, pyramideihin jne...
Hurghadassa oli ainakin tänä vuonna jo helmikuussa lämmintä päivät pystyi hyvin olemaan shortsit ja t-paita päällä .
Tjäreborg tekee ainakin Hurghadasta Kairoon yhden sekä kahden päivän matkoja kairoon .
Itse olin yhden päivän retkellä bussi lähtee yöllä ajamaan kohti kairoa jossa ensiksi käydään pyramideilla sitten syömässä ja vielä museossa ..