2kk lapsi hoitoon??

Olen pian 2kk tytön äiti.Imetän vauvaani.Ollaan suunniteltu jo kuukauden ajan että lähdemme tämän viikon lauantaina juhlimaan :) (pitkästäaikaa!!)mutta nyt minulla on kauhea huoli, miten tyttöni pärjää sen ajan äitini luona.En siis epäile äitini hoitamistaitoja, vaan sitä, miten vauvelille riittää ruokaa!! Olen pakastanut omaa maitoani.Tissit kipeiksi asti olen lypsänyt joka aamu...Välillä olen saanut kerralla lypsettyä jopa 1,5dl ja toisella kertaa (esim.tänä aamuna) just ja just 50ml.Luulen, että maitoa olisi nyt noin litran verran pakkasessa...Voiko korviketta antaa jos oma maitoni ei riitä? Tai siis pakkohan se on, mutta olen alkanut miettiä näinkö uskallan sittenkään jättää vauvaa äidilleni hoitoon tuon maito-asian takia :( Haluaisin kovasti lähteä juhlimaan...NAN1:a ollaan kokeiltu tytölle.Annettiin sitä noin kolmena päivänä joka syötön yhteydessä n.20ml ja siitä seurauksena oli se,että tytöllä ei tullut kakka melkein viiteen päivään.Neuvoja, kiitos??
282040
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

tunnut olevan oikeasti niin huolissasi, että sinuna miettisin vielä tuota vapaalle lähtöä, nimittäin olisiko se rentoutumista, kun miettisit ja huolehtisit kuitenkin koko ajan? Jos nyt kuitenkin päätät kokeilla, niin miksei korvikettakin voisi antaa, mutta aina on olemassa vaara, että niitä masuvaivoja tulee.

Yritä nyt vaan lypsää vielä ahkerammin maitoa pakkaseen, niin ei tarvitse ainakaan riittävyydestä olla huolissaan. Kyllähän litrallakin pärjää jo noin vuorokauden, riippuen tietysti siitä, kuinka kova tyttösi on syömään.

Äänestä

Ota terve järki käteen! Jos sulle itsellesi on tärkeää päästä menemään, niin se on varmasti hyväksi sinulle.

Mä en ymmärrä, mitä haittaa satunnaisesta korvikkeen saamisesta on. Olen lukenut kaikki Imetys on ihanaa RY -sivut, joten tiedän tarkasti terveysvaikutukset. Mutta toisaalta onhan järjen käyttö sallittua. Jos lapsesi tulee nälkäiseksi yöllä tissimaidon loputtua, niin kai hänellä on oikeus syödä vatsansa täyteen korviketta. Parempi sekin kuin odottaa sinua tuskaisena.

No niin, kuten riviväleistä voi päätellä, niin en ole mikään imetyksen ystävä, vaikka teinkin sitä hommaa 10 kuukautta. Ikäviä kokemuksia, kippua ja paljon syyllistämistä, josta otin itseeni. (Kuinka monen anoppi ja käly on tullut tarjoamaan laitoksella imetysapua ja kertomaan, ettei se homma lähde käyntiin jos itsellä ei ole motivaatioita.) Mun lapseni sai lisämaitoa laitoksella ja neljästä kuukaudesta eteenpäin hän sai korviketta pikkuisen iltaisin rintamaidon ohessa. Ihan terve tyttö hänestä on tullut, vain yhdet antibiootit ollaan jouduttu syömään 1 v 5 kk aikana. Tietenkin, jos hänestä tulee isona lihava, sydänvaivainen tai muuten vajaa, niin kai se on sitten se lisämaito...

Mutta tärkeintä on minusta silti se, ettet pidä lastasi nälässä!

Äänestä
  • minun mielestäni ei ainakaan satunnaisesta eikä kokoaikaisestakaan korvikkeesta ole mitään haittaa, kyllä korvikevauvoistakin kasvaa ihan terveitä lapsia sanoi kuka mitä tahansa.

    Toki jos olisin viemässä vauvaani hoitoon, ja ainoa kokemus korvikkeen antamisesta olisi vatsan meneminen kovaksi, niin en välttämättä ottaisi riskiä uudella kokeilulla juuri hoidossa, sillä kertaahan tuloksena saattaa olla vatsanväänteet ja kokoaikainen parkuminen. Ja tätähän äitikin miettisi koko illan, joten olisiko tuo vapaa-ilta sitten sen arvoinen?

    Mutta lypsämistä vaan lisää, sillähän siitä selviää.

    Äänestä

  • Milla.M kirjoitti:

    minun mielestäni ei ainakaan satunnaisesta eikä kokoaikaisestakaan korvikkeesta ole mitään haittaa, kyllä korvikevauvoistakin kasvaa ihan terveitä lapsia sanoi kuka mitä tahansa.

    Toki jos olisin viemässä vauvaani hoitoon, ja ainoa kokemus korvikkeen antamisesta olisi vatsan meneminen kovaksi, niin en välttämättä ottaisi riskiä uudella kokeilulla juuri hoidossa, sillä kertaahan tuloksena saattaa olla vatsanväänteet ja kokoaikainen parkuminen. Ja tätähän äitikin miettisi koko illan, joten olisiko tuo vapaa-ilta sitten sen arvoinen?

    Mutta lypsämistä vaan lisää, sillähän siitä selviää.

    Joo, nyt mä aloin vasta käsittää tuon jutun. Hän ei siis pelkää 50 vuoden kuluttua ilmeneviä riskejä vaan näitä tilapäisiä masuoireita. Meillä tyttö tosiaan hiljeni aina laitoksella lisämaidon saatuaan. Kotona ei tarvinnut antaa lisämaitoa neljään kuukauteen, mutta vatsaa (?) huudettiin silti aamuyölle asti. Tosin nyt hirvittää näin jälkikäteen, että ei kai se vain kuitenkin ollut nälkää. Toivottavasti ei!

    Äänestä

  • Annette28 kirjoitti:

    Joo, nyt mä aloin vasta käsittää tuon jutun. Hän ei siis pelkää 50 vuoden kuluttua ilmeneviä riskejä vaan näitä tilapäisiä masuoireita. Meillä tyttö tosiaan hiljeni aina laitoksella lisämaidon saatuaan. Kotona ei tarvinnut antaa lisämaitoa neljään kuukauteen, mutta vatsaa (?) huudettiin silti aamuyölle asti. Tosin nyt hirvittää näin jälkikäteen, että ei kai se vain kuitenkin ollut nälkää. Toivottavasti ei!

    Meillä on kasvanut ihan terve lapsi vaikka on syönyt korviketta alle 2kk ikäisestä. Eikä tullut mitään masuvaivoja korvikkeesta, päin vastoin tuli äidinmaidosta. Äläkä sitä kakkaa mieti. Meillä tuon maidon vaihdon mukana kakkaaminenkin muuttui joka kuuluu asiaan! Rintamaidolla kakkas joka vaippaan ja korvikkeella kakkaa kerran päivässä tai kahdessa. Se on siis ihan normaalia! Eikä tarkoita et maha olisi kovalla jos kakka ei tule niin usein kun ennen..

    Sovi viellä äitisi kanssa että laittaa välillä viestin et miten menee. Ja jätä se soittelu sit itse pois ja nauti vapaasta! Meillä toimi näin kun pidin itse ekan vapaaillan. Tsemppiä! :)

    Äänestä

miten paljon (tai siis vähän) tuon ikäinen kerralla syö? toisaalta taas ehdit juhlimaan myöhemminkin, kun kerran noin jo etukäteen mietityttää. Mutta ihan turhaan lypsät itsesi kuiviin, ei se lapsi litratolkulal syö. Jos mietityttää, niin tee niin, että lypsät ennen syöttöä maitosi ja katsot miten paljon sitä kuluu yhdessä syötössä.

Äänestä

???

Äänestä
  • Meillä kieltäytyi n. 2,5 kk iässä, ihan yhtäkkiä, kun ei oltu kai harjoiteltu tarpeeksi. Nyt ei kelpaa siis enää ollenkaan. On vaan hankalampi homma, jos tulee yllärinä, kuten meillä. Onneksi olin vain puolen tunnin ajomatkan päässä, joten vauva ehti huutaa vain tunnin. Mutta kestämistä siinä oli ollut isännällä siinäkin.

    Äänestä

litran riittää ihan hyvin yöksi. Kunhan ohjeistat äitisi niin, ettei lämmitä liikaa kerralla, jolloin joutuu heittämään osan pois. Minun lapseni oli kolmikuisena yön hoidossa minusta ja oliskohan noin kolme desiä mennyt rintamaitoa yön aikana. Tosin vein vasta nukkumaan, eli iltaimetin itse.

Hyvä pointti tuo, että testaa, kelpaako pullo. Jos korvikkeesta on kokemus, että menee vatsa kovalle, niin en ihan vapaaehtoisesti kokeilisi sitä uudelleen hoidossa ollessa. Mutta kyllä se litra omaa maitoasi riittää.

Äänestä

eipä kuulosta kamalan fiksulle baariin lähtö ja jättää 2kk mummon hoitoon. mieti nyt ihan itekki, tuulettua voit ihan ulkona vaunujen kanssa vauva mukana. miksi nuoret äidit on pakko päästä baariin dokaan jotta voi rentoutua?????miksi teette vauvoja???

Äänestä
  • Nuoret äidit? Hyvä ystäväni on väitellyt tohtoriksi, elää avioliitossa omistusasunnossa ja on tehnyt esikoisensa 32-vuotiaana. Hän koki tarvetta päästä Kalleen jo kuukausi synnytyksen jälkeen, ja ihan hyvin vauveli pärjäsi kotona isän kanssa pari tuntia. Itsekin olisin voinut ihan hyvin lähteä tuolloin, ellen olisi tuntenut itseäni vaatteisiin sopimattomaksi surkimukseksi ja toki mua väsytti kroonisesti muutenkin.

    Siis miksi taas jaetaan ihmisiä noiden Sadun mainitsemien myyttien perusteella tyyliin nuori äiti huono äiti tai mammakahvila on vastuullisten äitien rentoutumispaikka kun taas... Ääh! Kysehän on vain satunnaisesta menosta!

    Äänestä

siltä, että riittää, mutta voithan pakata mukaan jonkun purkin korviketta ihan vain itseäsi rauhottaaksesi.

Hauskaa juhlintaa!

Äänestä

Heippa!

Mulla on samantyylinen tilanne kuin sulla. Mun lapsi on vajaat 4 kuukautta ja meillä on kuukauden päästä juhlat tiedossa. Vauva on ollut monta kertaa äitini luona hoidossa. Äitini osti joululahjaksi minulle kuntosalikortin (pelästyi raskausajan diabeteksestäni). Minulla on pakkanen maitoa täynnä eli minulla ei ole sitä ongelmaa etten tietäisi riittääkö maito, koska mä vien sitä niin paljon, että ainakin riittää.
Pienenpänä poika joi hyvin pullosta. Vanhempana hän on tullet ilmeisesti vaativammaksi. Äitini sanoi, että muutamana viime kertana on ollut ongelmia pullosta juottamisen kanssa. Eli minun ongelma on se, että kun lähden juhlimaan vauva varmasti itkee, kun ei pääse rinnalle. Kyllähän se pullostakin suostuu ottamaan, jos on nälkä. Onko teistä kukaan haistanut tai maistanut pakastettua maitoa? Se haisee ja maistuu kamalalta. Inhottaa antaa sen makusta litkua vauvalle. Mutta ehkä vauvalla on erilainen makuaisti kun aikuisilla.
Onko kellään ollut verensokeri koholla neuvolasta sormenpäästä otettuna ilman, että olisi ollut raskausajan diabetestä?
Mä kirjoitin rs-viruksesta toisen viestin yhteyteen, kirjoitan sen kuitenkin vielä tähän, jos ette ole lukenut sitä toista viestiä. Mitähän mahtaisi tapahtua, jos vauvalla olisi rs-virus ja luulisi sitä tavalliseksi flunssaksi eikä älyisi viedä lääkäriin? Rs- viruksen yhteydessä puhutaan usein hengitysvaikeuksista. Mutta eikö tavallisen flussankin yhteydessä ole vauvan hankala hengittää?
Mutta sitten kysyjän ongelmaan: Minä en tiedä kuinka paljon vauvasi juo maitoa poissaolosi aikana. Riippuu kai kuinka kauan olet poissa. Tuskin vauva pelkän yön aikana paljon juo. Voi olla, että sinunkaan vauvasi ei ole kovin innokas juomaan maitoa pullosta (kuten ei minunkaan). Joku ehdotti, että pakkaa korviketta varmuuden vuoksi mukaan. Se voi olla ihan hyvä idea, jos hyväksyt korvikkeen. Voithan käyttää sen myöhemmin, kun lapsesi alkaa syömään kiinteitä (nesteeksi ruoanvalmistukseen). Jos lopetat imetyksen ennen ensimmäistä ikävuotta voit myös juottaa korvikkeen (jos parasta ennen päiväykset riittää).
Mä olen pitkään mittinyt, että lähdenkö juhliin vai en. Päätin, että teen niiden kahden vaihtoehdon välillä olevan ratkaisun. Menen, mutta en juo paljon ja menen vanhempieni luo yöksi (vauvan luo). Tietääkö kukaan kuinka pian alkoholin nauttimisen jälkeen voi imettää? Onko se 3 tuntia/alkoholiannos? Ilmoittelehan miten sun vauvalla oli yö mennyt. Hauskaa iltaa!

Äänestä
  • Mä vastaan nyt vaan tohon rs-virus asiaan. Mun pojalla 8kk oli edellisviikolla rs-virus ja oltiin sairaalassa yks yö. Ennen sairaalaan menoa pojalla oli kuumetta ollut jo 5 päivää ja jonkin verran rohissu. Kun poika oli lattialla eikä muuta tehnyt kun hengitti vinkuen käyttäen apuhengityslihaksiaan, päätin lähteä käyttämään lääkärissä. Eli sielläkin sanottiin, että niin kauan kun lapsi syö normaalisti, leikkii normaalisti ja hengittää normaalisti niin kotihoito riittää. Eli mikäli pärjäätte kotona ja lapsella on rs-virus, ei mitään ongelmaa. Apuhengityslihasten käytön huomaa kyllä kun hengitys on tiheämpää ja hengittää "mahan kanssa".

    Äänestä

lapsen lapsuus. Sitä se teettää kun lapset saavat lapsia.

Juhli pois vaan, dokaa ihan kunnolla.

Äänestä
  • Joko ne ilkeät pääsiäisnoita-akat ehtivät tännekin tulla? Hus hus, pois!

    Äänestä

  • Milla.M kirjoitti:

    Joko ne ilkeät pääsiäisnoita-akat ehtivät tännekin tulla? Hus hus, pois!

    Aivan käsittämätöntä jeesustelua!!
    En todellakaan keksi mitään syytä miksi 2kk vauvan äiti ei voisi lähteä juhlimaan! Asia olisi eri jos baarissa pitäisi notkua kaikki viikonloput. Toivon että lähdet rohkeasti ja hyvällä omallatunnolla juhlimaan. Yritä rentoutua ja unohtaa vauvasi vaikka tiedänkin että se on tosi vaikeeta. Kun pääset kunnolla irrottautumaan arjesta niin jaksat taas olla lapsellesi hyvä äiti.
    Ja vinkiksi voisin sanoa että sovi lapsellasi hoitaja vielä seuraavaksi aamuksi! Hauskan illan kruunaa lapsenhoidosta vapaa aamu ;D

    Äänestä

  • Hyvä äiti kirjoitti:

    Aivan käsittämätöntä jeesustelua!!
    En todellakaan keksi mitään syytä miksi 2kk vauvan äiti ei voisi lähteä juhlimaan! Asia olisi eri jos baarissa pitäisi notkua kaikki viikonloput. Toivon että lähdet rohkeasti ja hyvällä omallatunnolla juhlimaan. Yritä rentoutua ja unohtaa vauvasi vaikka tiedänkin että se on tosi vaikeeta. Kun pääset kunnolla irrottautumaan arjesta niin jaksat taas olla lapsellesi hyvä äiti.
    Ja vinkiksi voisin sanoa että sovi lapsellasi hoitaja vielä seuraavaksi aamuksi! Hauskan illan kruunaa lapsenhoidosta vapaa aamu ;D

    Vauvani oli 3 viikon ikäinen kun menin baariin! Äitin kanssa kattomaan yhtä bändiä. Join jopa yhen siiderin ja olin poissa n. 4 tuntia!! Vauva muistaakseni sai tuttelia ja imetin heti kun tulin kotiin... Huih...

    Äänestä

  • Hyvä äiti kirjoitti:

    Aivan käsittämätöntä jeesustelua!!
    En todellakaan keksi mitään syytä miksi 2kk vauvan äiti ei voisi lähteä juhlimaan! Asia olisi eri jos baarissa pitäisi notkua kaikki viikonloput. Toivon että lähdet rohkeasti ja hyvällä omallatunnolla juhlimaan. Yritä rentoutua ja unohtaa vauvasi vaikka tiedänkin että se on tosi vaikeeta. Kun pääset kunnolla irrottautumaan arjesta niin jaksat taas olla lapsellesi hyvä äiti.
    Ja vinkiksi voisin sanoa että sovi lapsellasi hoitaja vielä seuraavaksi aamuksi! Hauskan illan kruunaa lapsenhoidosta vapaa aamu ;D

    kyllä ihmettelen että pitää mennä baariin dokaamaan ja unohtamaan vauva illaksi!!MIKSI???pieni ollut teillä vasta muutaman viikon ja pakko jo päästä unohtamaan hetkeksi ja vielä känniin juoda kun vielä rintalapsi!!onpa hoitajan kiva yrittää saada vauva syömäänpullosta kun siihen ei ole edes tottunut mutta kun juoppo-mutsin pakko päästä ryyppäämään!!!EI HELVETTI!!antakaa vauvanne pois jollekkin kunnon äidille jolla aikaa ja halua olla vauvan kanssa!!

    Äänestä

  • ioå kirjoitti:

    kyllä ihmettelen että pitää mennä baariin dokaamaan ja unohtamaan vauva illaksi!!MIKSI???pieni ollut teillä vasta muutaman viikon ja pakko jo päästä unohtamaan hetkeksi ja vielä känniin juoda kun vielä rintalapsi!!onpa hoitajan kiva yrittää saada vauva syömäänpullosta kun siihen ei ole edes tottunut mutta kun juoppo-mutsin pakko päästä ryyppäämään!!!EI HELVETTI!!antakaa vauvanne pois jollekkin kunnon äidille jolla aikaa ja halua olla vauvan kanssa!!

    Toivottavasti et itse ole pienen lapsen äiti, kun olet noin herkästi tulistuvaa sorttia.
    Kukaanhan tässä ketjussa ei tietääkseni ole ollut menossa
    a. dokaamaan päätään täyteen
    b. unohtamaan vauvaansa

    Alkuperäinen ei tietääkseni sanonut, ettei hänen vauvansa osaa syödä pullosta, päinvastoin, kertoi vauvan maistelleen kyllä korvikettakin...sitä paitsi, vauvan hoitaja on tämän oma mummi, joten varmaan osaa lapsia hoitaa.

    Sinun käsityksesi tuulettumisesta on ilmeisesti perslärvät baarissa, kenellähän se alkoholiongelma siis onkaan...?

    Missään vauvanhoito-oppaassa ei sanota, että vauva pitäisi olla äitinsä iholla 24/7! Jo parisuhteenkin kannalta on tervettä harrastaa välillä irtiottoja kakkavaippa-tuttipullo-valvomisrumbasta!

    Äänestä

  • ioå kirjoitti:

    kyllä ihmettelen että pitää mennä baariin dokaamaan ja unohtamaan vauva illaksi!!MIKSI???pieni ollut teillä vasta muutaman viikon ja pakko jo päästä unohtamaan hetkeksi ja vielä känniin juoda kun vielä rintalapsi!!onpa hoitajan kiva yrittää saada vauva syömäänpullosta kun siihen ei ole edes tottunut mutta kun juoppo-mutsin pakko päästä ryyppäämään!!!EI HELVETTI!!antakaa vauvanne pois jollekkin kunnon äidille jolla aikaa ja halua olla vauvan kanssa!!

    Niin huoh, En mie ole koskaan yhestä siideristä humalaan tullu... Ja lapsen isä lasta hoiti, en pidä "hoitajana" häntä, vaan tasavertaisena vanhempana. Aika mielenkiintoinen ajatusmaailma. Varsinkin kun löytyy myös niitä oikeita juoppoäitejä. Itseäni en sellaisena pidä :)

    Äänestä

  • ioå kirjoitti:

    kyllä ihmettelen että pitää mennä baariin dokaamaan ja unohtamaan vauva illaksi!!MIKSI???pieni ollut teillä vasta muutaman viikon ja pakko jo päästä unohtamaan hetkeksi ja vielä känniin juoda kun vielä rintalapsi!!onpa hoitajan kiva yrittää saada vauva syömäänpullosta kun siihen ei ole edes tottunut mutta kun juoppo-mutsin pakko päästä ryyppäämään!!!EI HELVETTI!!antakaa vauvanne pois jollekkin kunnon äidille jolla aikaa ja halua olla vauvan kanssa!!

    Ainiin, unohtu sanoa vielä, että tuolloin isä pärjäsi vauvan kanssa todella hyvin. Oli laitoksella saanu pulloa, kun mun maito ei vielä riittänyt... Seuraaval kerral mun 4 tunnin poissa olo ei onnistunutkaan enään suunnitellusti, kun vauva ei suostunut syömään pullosta enään, kun olin täysimettänyt. Ainii ja silloin en menny baariin vaan ihan jouluostokset kävin tekemässä.

    Äänestä

  • ioå kirjoitti:

    kyllä ihmettelen että pitää mennä baariin dokaamaan ja unohtamaan vauva illaksi!!MIKSI???pieni ollut teillä vasta muutaman viikon ja pakko jo päästä unohtamaan hetkeksi ja vielä känniin juoda kun vielä rintalapsi!!onpa hoitajan kiva yrittää saada vauva syömäänpullosta kun siihen ei ole edes tottunut mutta kun juoppo-mutsin pakko päästä ryyppäämään!!!EI HELVETTI!!antakaa vauvanne pois jollekkin kunnon äidille jolla aikaa ja halua olla vauvan kanssa!!

    HUHHU SINUA! EI TEKISI SINULLEKKAAN VAPAA ILTA HUONOA! JOKAISELLA ÄIDILLÄ ON AIKAA JA HALUA OLLA LAPSEN KANSSA, MUTTA JOTKUT TARVITSEVAT ENEMMIN AIKAA ITSELLEEN, KUIN TOISET. KAIKILLA EI OLE ESIM. MIESTÄ AUTTAMASSA. JA PAREMPIHAN SE ON ÄITI JOKA KÄY VAIKKA USEINKIN BAARISSA (HERMO LOMALLA), KUIN SELLAINEN JOLLA EI PIDÄ HERMOT (NIIN KUIN SINULLA) KOSKA ÄIDIT JOTKA HERMOSTUVAT HELPOSTI ,, MYÖS RAVISTELEVAT NIITÄ LAPSIAAN HELPOMMIN !!!

    Äänestä

Ja katsoppas minkä haukkuryöpyn kans sain. Täälä ilmeisesti on joko entisiä/nykyisiä alkoholisteja jotka haukkuvat tai liian tiukkapipoisia ihmisiä.

Äänestä

En lukenut noita muita kommentteja, mutta otsikoista päätellen ainakin osa piti (ei mitenkään yllättäin) juhlimaan lähtöä aivan kamalana asiana.

Minä en pidä sitä mitenkään kamalana, kunhan tuo nyt ei ole mitään jatkuvaa touhua.

Eikös kuitenkin olisi parempi, että äitisi tulisi teidän luokse? Pieni varmasti tuntee olonsa turvallisemmaksi tuttujen hajujen joukossa.

»Voiko korviketta antaa jos oma maitoni ei riitä?»

No toki. Meillä korviketta piti antaa jo synnärillä kun maitoa ei riittänyt. Parempi korvike on kuin nälkäinen lapsi.
Lapsen elimistö voi tietysti vähän protestoida muutosta, mutta jossain vaiheessa ruokavalio kuitenkin muuttuu. Ja noissa vastikkeissa on paljonkin eroja: toiset kertovat että nannista tuli ongelmia mutta vaikka tuttelista ei ja päinvastoin. Kannattaa koittaa muitakin.


Hassua muuten miten nuo millilitraluvut eivät kerro mulle enää yhtään mitään. Kolmessa vuodessa on melkein täysin unohtunut ennen selkärangassa olleet lukemat..

Äänestä
  • Haluaisin myös ottaa kantaa alkoholistiasiaan ja tapaan, jolla jotkut kirjoittelevat toisilleen. Mieheni ja minä ollaan sosiaalialalla. Lastensuojelulaitoksissa on alkoholistiäitien lapsia. Heillä kun lapsi menee päiväunille ja äiti ajattelee, että voi hyvin tässä välissä lähteä käymään baarissa. Ja kuinka ollakkaan käyminen ei jääkkää käymiseksi ja tuoppeja tyhjentyy yksi toisensa jälkeen Tällä välillä lapsi kerkeää heräämään. Mahdatteko muistaa, kun joskus lehdissä kirjoiteltiin, että 2 vuotias hoiperteli ulkona pakkasessa ilman vaatteita. Oli ilmeisesti lähtenyt etsimään äitiään.
    Keskustelun alussa äidit kertoivat, että poissa ollessaan turvalliset mummut juottavat heille rintamaitoa. Eli äidit jättävät vauvat turvallisen aikuisen hoitoon. Minusta tuntuu, että nämä äidit ovat kaukana alkoholistiäideistä.
    Sitten vielä tämä toinen juttu: tapa jolla äidit saattavat kirjoitella toisillensa. Minä olen ainakin onnellinen, kun olen löytänyt teistä vertaisryhmän itselleni. Minä luen ihmisten kirjoituksia ja yritän auttaa heitä. Toivon, että ei kirjoiteltaisiin rumasti toisillemme. Eihän me voida ikinä tietää vaikka vastapuoli kärsisi vaikka synnytyksen jälkeisestä masennuksesta tai muista mielenterverveyden häiriöistä. Ja vaikka ei olisikaan mitään sairautta, niin kyllä tämä maailma on sen verran julma paikka, että voisimme yrittää helpottaa toistemme elämää. Hyvää pääsiäistä ja tulevaa kevättä kaikille äideille myös heille, ketkä jostakin syystä kirjoittavat rumasti lähimmäiselle.

    Äänestä

Meillä tyttö ei ole ollut hoidossa kun yhden kerran 7kk ikäisenä 30 min, kun kävimme kaupassa. Tyttö nyt 7,5kk. Tottakai voi antaa korviketta muutaman kerran, ei siitä varmaankaan ole mitään haittaa! Mutta just mitä joissain kirjoituksissa oli, onko se rentoutumista, jos koko ajan miettii miten vauva pärjää ym.. Ehkä kannattaa sitten odottaa vielä, tai kokeilla pienellä hetkellä ensin.Jokainen tekee miten itse parhaaksi näkee.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ööh?? kirjoitti:

Olen pian 2kk tytön äiti.Imetän vauvaani.Ollaan suunniteltu jo kuukauden ajan että lähdemme tämän viikon lauantaina juhlimaan :) (pitkästäaikaa!!)mutta nyt minulla on kauhea huoli, miten tyttöni pärjää sen ajan äitini luona.En siis epäile äitini hoitamistaitoja, vaan sitä, miten vauvelille riittää ruokaa!! Olen pakastanut omaa maitoani.Tissit kipeiksi asti olen lypsänyt joka aamu...Välillä olen saanut kerralla lypsettyä jopa 1,5dl ja toisella kertaa (esim.tänä aamuna) just ja just 50ml.Luulen, että maitoa olisi nyt noin litran verran pakkasessa...Voiko korviketta antaa jos oma maitoni ei riitä? Tai siis pakkohan se on, mutta olen alkanut miettiä näinkö uskallan sittenkään jättää vauvaa äidilleni hoitoon tuon maito-asian takia :( Haluaisin kovasti lähteä juhlimaan...NAN1:a ollaan kokeiltu tytölle.Annettiin sitä noin kolmena päivänä joka syötön yhteydessä n.20ml ja siitä seurauksena oli se,että tytöllä ei tullut kakka melkein viiteen päivään.Neuvoja, kiitos??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu