onko kukaan saanut selville,jos on oikealla puolella kylkikipua,säteilee selän puolelle.eli maksan seudulla kipuilua,maksa-arvot jonkin verran koholla.tätä kestänyt tosi kauan,välillä helpompia aikoja.ilmavaivoja paljon.
onko vastausta
napsu
4287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Samat vaivat, tutkittu, maksa ok. syy ehkä suolenmutkassa..ei varmaa tietoa. Rasvainen ruoka yms. huono elämä pahentaa.
mikähän siellä suolen mutkassa vaivaa.samojen vaivojen takia pari vuotta sitten otettiin verikokeita,ultrattiin,tähystettiin vatsalaukku kaikki ok,ainut,laktoosi-intoleranssi löytyi.kipuilu kyljessä voi tietysti tulla ilmasta suolen mutkassa.kuluttavaa tämä on,mut nyt menen taas ylävatsan ultraan ja verikokeet kaikki muut kunnossa paitsi maksa-arvo koholla.
Mitä syöt ja aiheuttaako jokin ruoka .kuuntelemalla kehon ääniä oppii paljon.
Oikealta lähtee ohutsuoli mahalaukusta.Silläpuolen on maksa ja haima. Molemmat aiheuttaa tuskallista kipua.Ilmakin sattuu useasti.Mutta kannatta käydä keskustelemassa lääkärin kanssa.Koskaan ei ole turhaan.
kun syö mitä tahansa tai juo vaikka vettä,kipuilu alkaa,se ei ole kovaa lähinnä jomottelee.kipu tulee nyt eniten selkärangan oikealle puolelle lavan alle ja alemmas,säteilee myös oikeaan hartiaan.tuntuu että aivan jumissa.eikös haima ole enempi vasemmalla?pieniä röyhtäilyjä tulee myös syömisen ja juomisen jälkeen.