pääaineena japani (kieli) tai Japanin kulttuuri?

mietin opintojani..........

Hei! Opiskeleeko täällä joku pääaineenaan japanin kieli (tai Japanin kulttuuri yleensä), sillä olen kuullut, että joissakin yliopistoissa voisi? Missä yliopistossa opiskelette ja mitä teillä on sivuaineina? Onko opiskelu helppoa vai vaikeaa? Onko mahdollista suorittaa osa opiskelusta ulkomailla? Kiitos vastauksistanne etukäteen! :)

15

4706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täältä:
    • erfsse

      Toivottavasti et. Sori, mutta aina pitää tarkistaa kun joku haluaa opiskella jotain Japaniin liittyvää. Tänne ei kaivata NIITÄ.

      • mullekin tuli

        ensiksi mieleen....


      • ?????
        mullekin tuli kirjoitti:

        ensiksi mieleen....

        anteeksi vaan mutta mitä väliä vaikka se oliskin niitä "mangamuksuja"?? Estääkö se jotain jos herranjumala Japani ja japanin opiskelu kiinnostaa..............................


    • jossuliini

      hei täältä mulla tuli vaan joku vitsin virhehomma siinä linkissä saisko helppiä keltää

    • Kielten maisteri

      Helsingin yliopistossa voi, mutta kannattaa miettiä sitten tarkkaan niitä sivuaineita. Eräänkin juuri tapasin, joka on ollu kohta vuoden työttömänä... Yritysmaailmassa tosin luulisi löytyvän tarvetta japanin kielen osaajille, samoin matkailualalla.

    • asia nyt vaan on näi

      Opiskele kaupallinen/teknillinen yliopistotutkinto. Japania, sen kieltä ja kulttuuria voit pitää harrastuksena.

      Ehket nyt tätä neuvoa arvosta, kahdenkymmenen vuoden päästä kyllä.

    • Jierdan

      Oulun Yliopistossa on mahdollista lukea Japanin kieltä, Itä-Aasian tutkimusta ja erikseen järjestettäviä Japani-opintoja, joista vastaa mm. Euroopan arvostetuin Japanin historian tutkija professori Olavi K. Fält. Voit tulla lukemaan lähes tulkoon mitä tahansa pääainetta ja ottaa täysin pääsykokeettomasti sivuaineeksi Japani-opinnot, jotka voit koostaa erilaisista kieli-, kulttuuri- ja historiaopinnoista, jotka liittyvät Japaniin. Japanin kielen opettajana toimii Yonko Supo. Oulun Yliopistossa on myös mahdollista suorittaa kattavammin Japani- ja Itä-Aasiaopintoja omien valintojen ja mielenkiinnon perusteella. Pääasiassa opetuskielenä toimii englanti, mutta etenkin Japanin historiaa käsittelevät luennot (kuten Länsimaalaisen kulttuurin vaikutus Japanissa 1500-1800-luvuilla ja Japani maailmantaloudessa 1868-2011 syks. 2011) järjestetään Suomeksi ja ne antavat hyvän pohjan Japanin kulttuurin ymmärtämiselle historiallisesta näkökulmasta.

    • työllistymiskysymys

      Onko kenelläkään tietoa miten esimerkiksi Helsingin yliopiston Aasian tutkimuksen opiskelijat yleensä työllistyvät? Luulisin, että esimerkiksi työllistyäkseen Japanissa tarvitaan myös jotain muita taitoja kuten pelkkää hyvää japanin kielitaitoa. Ovatko nämä valmistuneet sitten työllistyneet Suomessa vai ulkomailla?

      • bumppaan vanhaatopic

        Kysyisin itsekin tätä juuri, koska aion ehkä hakea aasian tutkimukseen ja haluaisin tietää mihin nämä henkilöt, jotka valmistuvat, oikein menevät töihin? Yliopiston sivuilla lukee vain, että "Aasian asiantuntijaksi" O_O


    • työmarkkinatukea

      Työkkärin harjoitteluun voi päästä Aasian tutkimuksen papereilla.

    • ggg66
      • bumppaan vanhaatopic

        Kiitos :)


    • ggg66

      Olen muuten lukemassa kyseiseen pääsykokeeseen, joten jos päätät hakea ja kaipaat keskusteluseuraa kirjoihin liittyen, pistä viestiä!

    • ei kannata!

      En suosittele mitään sivuaineita. Turhaan ajanhaaskausta muuhun. Kannattaa keskittyä pelkästään japanin opiskeluun! Kyllä hyväpalkattua työtä löytää yritysmaailmasta sen jälkeen.

      Opiskelin itsekin, mutta pelkäsin myös tulevaisuuden näkymiä ja hypiskelin liian sivuaineesta toiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5274
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3865
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2790
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1308
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      284
      1303
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      59
      1175
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1112
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      211
      1079
    Aihe