Taisto Lalli EM-kisoihin

Kiminkisen tietotoimistosta tällainen viesti;


Hietaniemi toipilaana
Turun Taisto Lalli painin EM-kisajoukkueeseen


Turun Voimamiesten 19-vuotias tulevaisuuden lupaus Taisto Lalli tulee astuumaan matolle Suomen edustajana Tampereella painittavien EM-painien kreikkalais-roomalaisen painin 96 kg:n sarjassa. Lallin sarja otellaan Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa sunnuntaina 6.4., samana päivänä on tulessa myös 60 kg:n sarjassa ilmajokelaiset Jarkko Ala-Huikku ja 74 kg Marko Yli-Hannuksela.

Suomen edustajaksi sarjaan 96 kg nimetty Rami Hietaniemi loukkasi polvensa viime viikolla Tampereella pidetyllä edustusmiesten harjoitusleirillä. Tutkimuksissa on todettu polven seudulla lievä revähdys ja se, että polveen kertyy nestettä. Tästä johtuen päävalmentaja Mikael Lindgren ja Rami Hietaniemi ovat yhdessä polvea hoitavien kanssa päättäneet, että tämän kertainen Tampereen EM-kisa jätetään väliin. Toiveena on polven mahdollisen parantumisen myötä se, että Hietaniemi voisi osallistua 9.-11.5. Roomassa painittavaan olympiakarsintaturnaukseen ja jos sieltä ei Pekingin olympiakisapaikka vielä lohkea niin, sitä tullaan yrittämään vielä 23.- 25.5. Serbian Novi Sadissa painittavasta karsintaturnauksesta.

Lindgrenin mukaan Suomen kreikkalais-roomalaisen painin EM-kisajoukkue on muilta osin "erinomaisessa iskussa". Joukkue on pääsiäisen aikaan leireilemässä Liikuntakeskus Pajulahdessa.

5

2016

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ennakko-oletuksia

      -tarviiko Hietaniemen lähteä olympiaturmaukseen, jos Lalli ottaa olympiapaikan Tampereelta...? Olettaako Kiminkinen siis jo ennen kisoja että Lalli ei pärjää Tampereella. Jos liiton valmennusjohto olettaa jo ennen kisoja että sinne mennään häviämään, kannattaako Suomessa edes painia? Todella ikävää että rami loukkaantui, mutta kannustetaan nyt sitten kuitenkn Lallia!
      On ne juniorit ennenkin pärjänneet.

    • www.ts.fi

      http://www.turunsanomat.fi/urheilu/?ts=1,3:1006:0:0,4:6:0:1:2008-03-19,104:6:527460,1:0:0:0:0:0:

      Julkaistu 19.3.2008 1:32:39

      TS/Jori Liimatainen
      Taisto Lalli pääsee kuin pääseekin kahden viikon päästä alkaviin painin EM-kisoihin.
      Taisto Lalli EM-molskille

      REIJO MAJASAARI

      Turun molskiässä Timo Kallio, 19, saa tuttua seuraa Tampereella 1.-6. huhtikuuta järjestettäviin painin EM-kisoihin.

      Myös Voima-Miesten toinen huippu painija Taisto Lalli, 19, nousee runsaan parin viikon kuluttua kisaareenalle Tampereen Euroopan mestaruuskilpailuissa.

      EM-komennus yllätti Lahden Urheilukoulussa varusmiespalvelustaan suorittavan alikersantin kesken kiihkeän metsäleirin.

      TWM:n Lalli korvaa Tampereen EM-matolla Nurmon Rami Hietaniemen, 25. Nurmolainen loukkasi polvensa viikko sitten Tampereen leirillä.

      - Kunto on kohdallaan. EM-leirejä ei ole tarvinnut jättää väliin varusmiespalveluksen vuoksi. Tampereen kisojen viimeistelyjakso alkaa torstaina Pajulahden Liikuntakeskuksessa. Olen valmis EM-matolle, sanoo Taisto Lalli luottavasti.

      Muita muutoksia ei Suomen EM-joukkueeseen ole tulossa. Päävalmentaja Mikael Lindgren arvioi, ettei TWM:n Lallin siirtyminen EM-kahinoihin Hietaniemen paikalle heikennä Suomen joukkueen iskukykyä. Kaksikko Hietaniemi-Lalli kohtasi toisensa viimeksi Lapuan SM-painien loppuottelussa helmikuun alussa. SM-kullan otti Hietaniemi, Lallille SM-hopea.

      -Lapuan finaalissa Hietaniemi voitti, mutta onhan Lalli hänet kukistanutkin. Ja sitä paitsi; nuori Lalli voi olla yllätyskortti EM-mittelöissä, Lindgren myhäilee.

      - Joka tapauksessa TWM:n Lalli ja Kallio ovat kumpikin todellisia tulevaisuuden lupauksia. Hyvä, että seuratoverukset saavat tukea toisiaan ja olla yhdessä EM-matolla. Kokemus joka tapauksessa karttuu mukavasti.

      Turun Voima-Miesten Kallion ja Lallin pelikirjaan Tampereen EM-kisat oli alun perin merkitty ilman alleviivausta. Vasta 19-vuotiaan kaksikon tavoitteet ovat olleet kesällä pidettävissä nuorten (20-v.) EM- ja MM-paineissa.

      - Suunnitelmia pitää nyt jollakin tavalla tarkistella. EM-komennukset ovat ilman muuta hienoja juttuja! Sellaiset hoidetaan kunnialla.

      - Loistavassa vireessä olevat Timo ja Taisto lähtevät kesän mittaan nuorten EM- ja MM-matolle. Mutta heille saattaa tulla komennuksia myös toukokuun olympiakarsintoihin, TWM:n valmentajavelho Ari Heikiö pohtii.

      Viime viikon vaihteen Kallio ja Lalli vetivät tiukan harjoitusrupeaman Heikiön tiukan katseen alla.

      Julkaistu 19.3.2008 1:32:39

    • Anonyymi

      Taisto Lalli on minun isäni

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      194
      1724
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      259
      1169
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      180
      857
    4. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      224
      750
    5. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      61
      748
    6. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      741
    7. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      715
    8. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      61
      670
    9. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      76
      638
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      41
      627
    11. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      74
      621
    12. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      613
    13. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      41
      604
    14. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      134
      593
    15. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      590
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      551
    17. 31
      548
    18. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      24
      536
    19. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      30
      507
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      24
      492
    Aihe