Hiekkapaperia taivaalta Oulussa

Hiihtohanski

Hiihtelikö kukaan palstan lukija eilen Oulun maisemissa. Tämmöinen tavallinen kuntoilija lähti luistelulenkille kuuden maissa illalla ja kaikki oli kunnossa, alla Atomicin suksi, jossa näyttää olevan suora 6 kuvio (ei sano minulle mitään) ja Startin violetti luistopala. Kaikki pelasi hyvin niin kuin aina tähänkin asti. Sitten alkoi taivaalta tulla pakkaslunta (-2C) ja luisto loppui totaalisesti. En ole ikinä eläsissäni luisellut niin huonolla kelillä. Oliko muilla vastaavia kokemuksia ja mistä voi olla kyse. Olen toki samalla kalustolla hiihtänyt kelissä kuin kelissä ja aina kohtuullisesti selvinnyt.

7

1099

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • win64

      Lumi joka tuli taivaalta oli pahinta mahdollista laatua; suksen pohja "imi" kiinni eli luistoa ei juuri ollut. Luistoa pystyy parantamaan vetämällä uritusraudalla kuvion pohjaan ja korkeafluorisilla voiteilla; kitka pienenee oleellisesti.

      • lumisade..

        yleensä pahin mahdollinen, suksi pysähtyy kuin seinään, varsinkin jos hieman räntään vivahtavaa niin homma on seis samantien.


      • lumisade.. kirjoitti:

        yleensä pahin mahdollinen, suksi pysähtyy kuin seinään, varsinkin jos hieman räntään vivahtavaa niin homma on seis samantien.

        ja semmonen oli keli myös Bormiossa sunnuntaina miesten hiihdon aikana. Näki selvästi kellä suksi ei pelannut.


    • sinulta vain

      loppu kunto sekä voima ei se suksi itsestään luista. Yksinkertaisesti sinulla tuli seinä vastaan et vaan jaksanut enää hiihtää.

    • Hiihtelijä..

      Osaat ehkä kertoa missäpäin Oulun seudulla on vielä ladut hyvässä kunnossa (perinteiselle)? Tasaista maastoa toivoisin. Jos pääsiäisenaikaan tulis vaikka lähdettyä ulos.

      • olli 47

        Auran majalla ladut loistokunnossa....!


      • Hiihtohanski

        Kyllä Auran majalla huippukunnossa olevat ladut, etenkin Heikinharjuun menevä latu ei voisi parempi olla, miten lie jatkuu Hiukkavaaraan, en ole Kuusamontien yli konkoillut, vaikka monet näyttävät sen tekevän. Ja toiseen suuntaan Saaran tallille pelittää myös, Herukkaan hiihtäessä etenkin loppupäässä lunta on perinteiselle niukasti eikä latua ole kaikin paikoin ollenkaan. Mutta kyllä kelpaa Oulussa hiihtää ja aurinkokin on nyt pari päivää paistellut mahtavasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      315
      3050
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      198
      2820
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      56
      2424
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      167
      1496
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1232
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1229
    7. 58
      893
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      885
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      20
      814
    10. 79
      811
    Aihe