Tossa muutama kommentti aikaisemmin kerroin omasta Bugbear-ongelmastani. Virus lähti karanteeniin saman tien, kun se havaittiin. Poistin Safe Mode-tilassa kaikki Bugbear-nimiset tiedostot ja skannasin vielä pariin otteeseen kaikki asemat. Norton ei löydä yhtään virusta koneelta, mutta siellä kummittelee edelleen yksi tiedosto nimeltä "ntuser", jota en saa poistettua. Käyttö on estetty tai tiedosto on käytössä. Siellä se viruskin alunperin oli, mutta onko vieläkin syytä huoleen, vaikka Norton ei löydäkään enää vikaa koneelta. Mitään onkelmia ei ole ollut.
Miten pääsisin tästä mystisestä tiedostosta eroon?
kiusallinen tiedosto
5
720
Vastaukset
- tiedosto..
ntuser niminen tiedosto kuuluu XP käyttöjärjestelmään ja sijaitsee:
C:WINDOWSsystem32configsystemprofile
joten älä poista ainakaan tuota mainittua tiedostoa.- kun
...tämä ntuser ei ainakaan sijaitse tuollaisessa kansiossa, vaan ihan jossain itse luodussa kansiossa c-asemalla, jossa tosin on paljon muutakin hyödyllistä käyttöjärjestelmään liittyvää dataa. Tiedosto on mallia .dat muistaakseni ja tosiaan ihmettelen sitä, miksei sitä voi poistaa, sillä minun mielestä se on ylimääräinen eikä ole ollut siellä ennen. Onko siis syytä olla vielä huolestunut vai ei?
- tiedosto
kun kirjoitti:
...tämä ntuser ei ainakaan sijaitse tuollaisessa kansiossa, vaan ihan jossain itse luodussa kansiossa c-asemalla, jossa tosin on paljon muutakin hyödyllistä käyttöjärjestelmään liittyvää dataa. Tiedosto on mallia .dat muistaakseni ja tosiaan ihmettelen sitä, miksei sitä voi poistaa, sillä minun mielestä se on ylimääräinen eikä ole ollut siellä ennen. Onko siis syytä olla vielä huolestunut vai ei?
Niitä NTUSER-tiedostoja onkin kaksi:
Toinen=C:WINDOWSsystem32configsystemprofile-kansiossa 264kt DAT-tiedosto.
Toinen=C:Documenst and Settings.... kansiossa on 2716kt DAT-tiedosto.
Molemmat kuuluu XP käyttöjärjestelmään. - siis
tiedosto kirjoitti:
Niitä NTUSER-tiedostoja onkin kaksi:
Toinen=C:WINDOWSsystem32configsystemprofile-kansiossa 264kt DAT-tiedosto.
Toinen=C:Documenst and Settings.... kansiossa on 2716kt DAT-tiedosto.
Molemmat kuuluu XP käyttöjärjestelmään....sitä ei edes ilmeisesti pysty poistamaan, vaikka yrittäisikin. Olen kyllä melko varma, että se oli juuri se tarttunut tiedosto, mutta saatan myös olla väärässä. Ilmeisestikään, jos Norton ei löydä mitään, niin voi kai luottaa siihen, että tartunnan saaneita tiedostoja ei myöskään ole!!??
- tiedosto
siis kirjoitti:
...sitä ei edes ilmeisesti pysty poistamaan, vaikka yrittäisikin. Olen kyllä melko varma, että se oli juuri se tarttunut tiedosto, mutta saatan myös olla väärässä. Ilmeisestikään, jos Norton ei löydä mitään, niin voi kai luottaa siihen, että tartunnan saaneita tiedostoja ei myöskään ole!!??
Jos Norton ei enää sitä löydä niin sitä ei enää ole joten ole huoleti sen örkin suhteen.
Joskus tosiaan rupeaa epäilemään virustentorjuntaohjelman toimivuuttaa eli tapahtuu sama ilmiö kuin sumussa merellä liikkuessa, epäilee jopa kompassin näyttävän väärin kun itse ajaisi aivan eri ilmansuuntaan kuin mihin komapssi näyttää ja lopulta aina selviää jotta kompassi oli tietenkin oikeassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760