Kirjoitin aiemmin hädissäni, kun silloin parivuotias poikani ei sanonut sanaakaan, vaikka oli joskus yksivuotiaana jo sanoja tapaillut. 2-v. neuvolassa sanottiin, että odotetaan vielä vähän ja mennään sitten puheterapeutille jos sanoja ei tule 2,5v. neuvolaan mennessä. Lupasin ilmoitella, kuinka meidän käy.
Nyt tulee sanoja. Osaa sanoa myös 2 sanaisia lauseita. Sanoja tulee päivittäin lisää. Poika täyttää huhtikuussa 2,5v., enkä usko, että enää on huolta. Osa sanoista tulee vain puolittain tai niistä jää viimeinen tai ensimmäinen kirjain puuttumaan, mutta edistys on ollut hurjaa ja nopeaa. Lapsi, joka ei vielä puoli vuotta sitten sanonut sanaakaan, ilmaisee nyt itseään ymmärrettävästi. Kertoo mitä haluaa, vastaa kysymyksiin, ratkaisee ongelmia puhumalla - vaikka sitten vain yksittäisillä sanoilla, mutta sekin on 100% parempi kuin ennen. Ennen vain itkettiin ja kiukuttiin, kun kukaan ei ymmärtänyt.
Kaikille hätääntyneille 2 -vuotiaiden vanhemmille tahtoisin sanoa, että muita yhtä hätääntyneitä on lukematon määrä, mutta hätääntyneiden kirjoista pudonneita vielä enemmän. Eli älkää panikoiko. Kuten neuvolassa minullekin sanottiin: puheen oppiminen on alue, jossa lasten välillä on suurimmat erot. Jos teitä turhauttaa ja ahdistaa, älkää tartuttako ahdistustanne lapseen. Miettikääpä kuinka kauhealta se lapsesta tuntuu, kun aikuinen vaatii tekemään jotain, mihin lapsi ei vielä ole valmis. Jo hyvin pienellä on kyky tuntea epäonnistumisen tunteita.
Kärsivällisyyttä siis!
Muille hätääntyneille
3
1210
Vastaukset
- neljä lasta
Meidän neljästä lapsesta nuorimmainen oli jo 2 v 6 kk kun ensimmäinen sana suusta tupsahti. Oli äitienpäivä ja poika katseli ajokorttiani, katsoi minua ja sanoi isi, oli paras äitienpäivälahja! Kesän aikana poika oppi puhumaan pitkät lauseet; oli päivähoitajalla kesälomien jälkeen ihmettelemistä kun jannu jutteli kuin aikamies vaikka vielä keväällä vaan itkettiin ja kiukuteltiin kun kukaan ei ymmärtänyt mitä toinen milloinkin tarkoitti! Älkää siis vanhemmat hätäilkö, vaikka lapsen puhe viivästyy, jos muksu on muuten terve ja "normaali" niin kyllä se puhekin sieltä vielä tulee!
- meillä myös...
Meillä oli sama juttu. Meidän flikalla kaksi vuotiaana ei ollut sanan sanaa. 2,5-vuotiaana tuli ensimmäiset sanat (joskaan nekään kaikki ymmärrettäviä). Kesäkuun lopussa tyttö täyttää kolme vuotta ja puhuu nyt kolmen neljän sanan lauseita (joskaan nekään kaikki ymmärrettäviä).
Pahimmat ahdistukset mulle on aiheuttanut naapuri ja sukulaiset. On todella inhottavaa, jos joku ulkopuolinen alkaa huolehtimaan enemmän mun oman lapsen oppimisesta. Mulla itellä on koko "rumban" ajan ollut käsitys siitä mitä tyttö osaa ja miten puheen kehitys etenee, vaikka vain äidin vaistoilla vain pelaan... Neuvolassa tietty juteltu myös!
Älkää vain ottako nokkiin toisten "tositietävien" kommenteista, ne ottaa pannuun! Sinä itse sitä lasta kuuntelet ja huomaat etenemisen tai etenemättömyyden.
Tsemppiä kaikille samassa tilanteessa oleville! Pienen pienin askelin... tai puhein!
Tänään tämän nuorimman puhe yllätti täysin! Tämä vastasi kun kaiku kaikkeen mitä isosisko sanoi! Äidin pikku iloja!- ei osaa puhua
kuin joitakin yksittäisiä sanoja, mutta johtuu varmaan siitä että asuu 3-kielisessä perheessä.
Äiti ei osaa suomea, puhuu miehen kanssa englantia. Poika on tarhassa ja odottelemmekin että pikku hiljaa puhe alkaisi kehittyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1193704Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai272770Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72585Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1262338Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82134- 371697
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581086Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361000Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 75974"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For78943