Muille hätääntyneille

Joskus kirj. 2v. pojan äiti

Kirjoitin aiemmin hädissäni, kun silloin parivuotias poikani ei sanonut sanaakaan, vaikka oli joskus yksivuotiaana jo sanoja tapaillut. 2-v. neuvolassa sanottiin, että odotetaan vielä vähän ja mennään sitten puheterapeutille jos sanoja ei tule 2,5v. neuvolaan mennessä. Lupasin ilmoitella, kuinka meidän käy.

Nyt tulee sanoja. Osaa sanoa myös 2 sanaisia lauseita. Sanoja tulee päivittäin lisää. Poika täyttää huhtikuussa 2,5v., enkä usko, että enää on huolta. Osa sanoista tulee vain puolittain tai niistä jää viimeinen tai ensimmäinen kirjain puuttumaan, mutta edistys on ollut hurjaa ja nopeaa. Lapsi, joka ei vielä puoli vuotta sitten sanonut sanaakaan, ilmaisee nyt itseään ymmärrettävästi. Kertoo mitä haluaa, vastaa kysymyksiin, ratkaisee ongelmia puhumalla - vaikka sitten vain yksittäisillä sanoilla, mutta sekin on 100% parempi kuin ennen. Ennen vain itkettiin ja kiukuttiin, kun kukaan ei ymmärtänyt.

Kaikille hätääntyneille 2 -vuotiaiden vanhemmille tahtoisin sanoa, että muita yhtä hätääntyneitä on lukematon määrä, mutta hätääntyneiden kirjoista pudonneita vielä enemmän. Eli älkää panikoiko. Kuten neuvolassa minullekin sanottiin: puheen oppiminen on alue, jossa lasten välillä on suurimmat erot. Jos teitä turhauttaa ja ahdistaa, älkää tartuttako ahdistustanne lapseen. Miettikääpä kuinka kauhealta se lapsesta tuntuu, kun aikuinen vaatii tekemään jotain, mihin lapsi ei vielä ole valmis. Jo hyvin pienellä on kyky tuntea epäonnistumisen tunteita.

Kärsivällisyyttä siis!

3

1198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neljä lasta

      Meidän neljästä lapsesta nuorimmainen oli jo 2 v 6 kk kun ensimmäinen sana suusta tupsahti. Oli äitienpäivä ja poika katseli ajokorttiani, katsoi minua ja sanoi isi, oli paras äitienpäivälahja! Kesän aikana poika oppi puhumaan pitkät lauseet; oli päivähoitajalla kesälomien jälkeen ihmettelemistä kun jannu jutteli kuin aikamies vaikka vielä keväällä vaan itkettiin ja kiukuteltiin kun kukaan ei ymmärtänyt mitä toinen milloinkin tarkoitti! Älkää siis vanhemmat hätäilkö, vaikka lapsen puhe viivästyy, jos muksu on muuten terve ja "normaali" niin kyllä se puhekin sieltä vielä tulee!

    • meillä myös...

      Meillä oli sama juttu. Meidän flikalla kaksi vuotiaana ei ollut sanan sanaa. 2,5-vuotiaana tuli ensimmäiset sanat (joskaan nekään kaikki ymmärrettäviä). Kesäkuun lopussa tyttö täyttää kolme vuotta ja puhuu nyt kolmen neljän sanan lauseita (joskaan nekään kaikki ymmärrettäviä).

      Pahimmat ahdistukset mulle on aiheuttanut naapuri ja sukulaiset. On todella inhottavaa, jos joku ulkopuolinen alkaa huolehtimaan enemmän mun oman lapsen oppimisesta. Mulla itellä on koko "rumban" ajan ollut käsitys siitä mitä tyttö osaa ja miten puheen kehitys etenee, vaikka vain äidin vaistoilla vain pelaan... Neuvolassa tietty juteltu myös!

      Älkää vain ottako nokkiin toisten "tositietävien" kommenteista, ne ottaa pannuun! Sinä itse sitä lasta kuuntelet ja huomaat etenemisen tai etenemättömyyden.

      Tsemppiä kaikille samassa tilanteessa oleville! Pienen pienin askelin... tai puhein!

      Tänään tämän nuorimman puhe yllätti täysin! Tämä vastasi kun kaiku kaikkeen mitä isosisko sanoi! Äidin pikku iloja!

      • ei osaa puhua

        kuin joitakin yksittäisiä sanoja, mutta johtuu varmaan siitä että asuu 3-kielisessä perheessä.
        Äiti ei osaa suomea, puhuu miehen kanssa englantia. Poika on tarhassa ja odottelemmekin että pikku hiljaa puhe alkaisi kehittyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      122
      5669
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      64
      4020
    3. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      45
      3706
    4. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      31
      3089
    5. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2902
    6. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2439
    7. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      13
      2286
    8. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      12
      2252
    9. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1727
    10. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      1704
    Aihe