Löytyisiköhän tietoa? Suzuki 115hv perämoottorissa on hälytin, joka ilmeisesti hälyttää kun moottori ei saa tarpeeksi öljyä? Hälytin alkaa soittaa kuitenkin myös siinä vaiheessa, kun koneella ajetaan lujempaa vaikka öljyä olisikin. Mistäköhän tämä johtuu? Tarkoitus on sotkea öljy jatkossa suoraan bensatankkiin. Osaako joku kertoa, miten tämä öljysäiliön "sivuutus" parhaiten onnistuisi?
Suzuki 115hv kokemuksia?
5
2472
Vastaukset
- omc
letkut tukkoon. ainakin 115 evikassa homma hoituu näin. Siis öljypumpulle menevä johtosarja liittimestä irti ja letkuihin tulpat.ja tankkiin 1.5-2% soesbensaa. Eikä varmaankaan kannata ajella jos kerta hälyyttää..kiinni leikkaantumisen vaara on suuri!
- jpee
moi, 85 suzukin öljyn merkkisummeri alkaa huutaa kun öljyä on enää 0.5l säiliössä. ja se ainaskin piipittelee silloin tällöin kun veneellä ajaa täyttä ja vene hyppii laineissa. öljytankin päällä on musta mötikkä mistä lähtee 2 johtoa niiden liittimet kun ottaa auki niin ääni lakkaa. voit myös ottaa kaukosäätimestä pillistä johdon irti. niin, 85 suzukin öljysäiliössä on mekaaninen koho mikä ilmottaa kun öljy on vähissä. yksinkertainen juttu. tässä koneessa öljypumppu on mekaaninen. jos sinun koneesi öljypumppuun ei tule mitään sähköjohtoja niin pilli ilmoittaa ainoastaan säiliössä olevan öljyn määrän, eikä sitä saako kone öljyä vai ei. tosin en tiedä minkävuotinen kone sulla on ? edellä kerrottu on vm. 85 dt 85 koneesta.
- Tony
Kiitos tiedoista. Piippaus todellakin ilmenee juuri samoissa tapauksissa kuin sullakin. Kone on vuosimallia 86. Oletko tehnyt omaan koneeseen öljysäiliön "sivuutuksen"? Jossakin manuaalissa luki, että sama öljy saattaa voidella muutenkin konetta, joten ilmeisesti säiliön poisto käytöstä ei käy päinsä?
- Katsastusmies
Tony kirjoitti:
Kiitos tiedoista. Piippaus todellakin ilmenee juuri samoissa tapauksissa kuin sullakin. Kone on vuosimallia 86. Oletko tehnyt omaan koneeseen öljysäiliön "sivuutuksen"? Jossakin manuaalissa luki, että sama öljy saattaa voidella muutenkin konetta, joten ilmeisesti säiliön poisto käytöstä ei käy päinsä?
Öljyn varotiusäänen piippaaminen johtuu alhaisesta öljypinnasta tai viasta/häiriöstä itse varoituslaitteessa.
Suosittelen kunnostamaan varotuslaitteen ja ajamaan jatkossakin tuoreöljyvoitelulla. Suzuki syöttää täyskaasulla 2%öljyä ja tyhjäkäynnillä vain noin 0,5%.
Mikäli ajat 2% öljyseoksella karstaat koneen tukkoon hyvin nopeasti. Ajoin aikoinaan 1983 vm 115 hv:sella ja öljyn keskikulutus oli alle 1%. Johtui siitä että kone oli veneeseen reilusti mitoitettu ja matka-ajo tehtiin ½-kaasulla. Suzukin öljymäärää säätää mekaanisesti kaasuvipu, muuttamalla mäntäpumpun iskunpituutta. Kiinteä 2% seos on tarpeen täyskaasuajoa varten, kaiken muun ajan se on reilusti liikaa. - jpee
Tony kirjoitti:
Kiitos tiedoista. Piippaus todellakin ilmenee juuri samoissa tapauksissa kuin sullakin. Kone on vuosimallia 86. Oletko tehnyt omaan koneeseen öljysäiliön "sivuutuksen"? Jossakin manuaalissa luki, että sama öljy saattaa voidella muutenkin konetta, joten ilmeisesti säiliön poisto käytöstä ei käy päinsä?
moi, en ole ohittanut sitä öljysäiliötä. kun se öljynsyöttö toimii. eikä se öljy siellä koneessa mitään muuta voitele kun kampiakselinlaakerit, kiertokankien laakerit ja männät renkaineen , ajoit sitten seosbensalla tai käytit tuoreöljyvoitelua. ainoa muuta voitelua vaativa kohta siinä koneessa on vaihteisto eli perä ja siellähän on oma öljy. paljonko se sun kone kiertää . eli onko siinä kierroksen rajotin vai ei kun kukaan ei tunnu tietävän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991598Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481119Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441010Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29939Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s46838Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760