Pappa tunsan ohjauslukko

Ongelma on miten saan sen vanhan lukon pois jotta sais uuden tilalle?

siinä kun on noin 5 millin kokoinen nasta siinä lukon päällä lähteekö löymällä veks vai pitääkö porata mitä olette laitaneet siihen tilalle etää uus lukko pysyy paikoillaan

jos joku vaihtanut vois antaa vinkkejä...
2219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Aluksi vipua vaikka ruuvimeisselillä se alumiininiitti pois lukon edestä. Jos niitti menee poikki, reikään jääneen tyngän voi porata pois. Käännä ohjaustanko lukitusasentoon ja lyö lukon päähän tuurnan ja vasaran avulla. Lukon sivussa oleva ohut messinkiruuvi katkeaa ja lukko painuu sisään. Poraa lukkopesään pieni reikä ja kierrä siihen ruuvi. Ruuvista vetämällä lukko tulee ulos. sitten vain siivoat poralastut ja ruuvintyngät lukkopesästä ja uusi lukko tilalle. Lukon varmistus vanhalla niitillä tai jos meni rikki, korvikkeena voi käyttää vaikka huopanaulaa.

Muitakin keinoja on kuten koko lukon poisporaaminen, mutta helpoin on varmasti tehdä yllä selitetyllä tavalla.

Äänestä
  • Kiitoksia neuvosta pitänee koittaa sitten noin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sepi kirjoitti:

Ongelma on miten saan sen vanhan lukon pois jotta sais uuden tilalle?

siinä kun on noin 5 millin kokoinen nasta siinä lukon päällä lähteekö löymällä veks vai pitääkö porata mitä olette laitaneet siihen tilalle etää uus lukko pysyy paikoillaan

jos joku vaihtanut vois antaa vinkkejä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu