Missähän mahtaa olla klappia kun perä vipattaa kummasti 40-50 vauhdissa ja 120:ssä täristää helvetisti. Mallina 500 sarjalainen vuodelta 97. ajettu 239tkm.
puslat vaihdettu, mutta samaa paskaa yhä..
Nimim: Mersuun siirtyminen erittäin lähellä.
puslat vaihdettu, mutta samaa paskaa yhä..
Nimim: Mersuun siirtyminen erittäin lähellä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...vaan ajanut takavanteen rikki?
eläkä vikise. Tai siirry sitten siihen mersuun.
Vipattaminen pienellä nopeudella viittaa kovasti rengasvikaan. Tarkistappa onko renkaissa pintaheittoa. Itellä oli tilanne kerran tuollainen ja kävi ilmi että renkaaassa oli paha kudosvaurio, vyö poikki.
Minulta meni aikoinaan yksi talvirengas-satsi hajalle liian pienien paineiden takia (1.9-2). Käyttäytyi juuri samalla tavalla.
Suosittelen testaamista vaikkapa kesärenkailla kun nythän kelitkin sen ainakin etelä-suomessa sallivat.
Rengas- tai vannevaurion voi havaita nostamalla auto tunkilla ylös ja pyörittämällä renkaasta. Vertaamalla parin eri renkaan heittoa voi vian paikallistaa.
Kiitoksia vastauksista.jotenkin tuntuu, että joku kudosvaurio tms siellä tosiaankin on ja sen vuoksi vipattaa, mutta pitänee tsekata ennenkuin uusavuttomana korjaamolle raahaa.
Nimim: Antaa sen mersun nyt vielä jäädä.