Metallista rahisevaa ääntä edestä

borssi-erkki

Auton on vm2003 Honda Jazz, ajettu 87tkm.

Viikko sitten alkoi autosta kuulua omituista, metallista helisevää/hankaavaa/rahisevaa ääntä etuoikealta, läheltä rengasta. En ole saanut paikannettu ääntä koska se tulee vain ajossa -eikä jatkuvasti. Mutta jostain renkaan ripustuksista se kai tulee, tai moottoritilasta vasemmalta.

Ääni on luultavasti jotain missä kaksi metallipintaa hankaavat toisiaan, ei kovin karsea tai kova ääni, mutta erottuu selvästi kuskin korvaan asti.

Kuopissa/pompuissa ei mitään. Iskarit ja jouset kai siis ok. Nopeus ei vaikuta ääneen, sen syntymiseen - tai kun ääni sitten tulee, ei sen voimakkuuteen/laatuun. Yleensä ääni tulee kun on tehnyt tiukan kurvin ja lähtee jatkamaan suoraan sen jälkeen. Kun ääntä alkaa tulemaan, se voi jatkua 2-10 sekuntia ja loppuu heti jos jarrutan vauhdin hitaammaksi. Ääntä on yleensä havaittu 40-60km nopeudessa ja se poistuu jos hidastaa tarpeeksi.

Autossa ei ole enään takuuta(paitsi ehkä rungon ruostetakuu) joten voisin viedä auton johonkin muuhun kuin merkkikorjaamoon jos vain olisin varma että osaavat korjata sen. Säästäisi ehkä jotain rahallisesti. Määräaikaishuollot olen tehnyt merkkihuollossa.

16

47423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Diideliduu

      Noin oletuksena vikaa voisi olla etupyörän laakerissa tai jarrussa (jarrupaloissa / j.satulassa). Autohuollossa, muuallakin kuin merkkihuollossa voidaan homma hoitaa. On syytä pyytää kustannusarvio ennen työn aloittamista, myöskin jos aikoo viedä auton merkkikorjaamoon.
      Merkkikorjaamo saattaisi antaa jonkinlaisen hinta- / vika-arvion "tutulle" asiakkaalle puhelimitse.

    • kannatanee ehkä

      tutkailla. jos on vaikka kivi levyn ja kilven välissä. Tai kilpi ottaa suoraan levyyn. Ei oo mitään varmaa tietoa mutta tuota ite epäilisin ensimmäisenä. Onko jarrupaloja vaihdettu millon? joissakin paloissa on semmonen peltiläpyskä mikä alkaa ottamaan levyyn kun pala kuluu tarpeeksi.

    • Pekan autokorjaus

      kaipaavat vaihtoa.

      • alkupkirjoittaja

        Mä kun luulin että jarrupalat pitää ääntä vain jarruttaessa. Mulla tuo kitisevä ääni kuuluu vain kun en jarruta ja loppuu kun jarrua painaa..


      • Pekan autokorjaus
        alkupkirjoittaja kirjoitti:

        Mä kun luulin että jarrupalat pitää ääntä vain jarruttaessa. Mulla tuo kitisevä ääni kuuluu vain kun en jarruta ja loppuu kun jarrua painaa..

        jarrupalojen kitkapinta niin saatat yllättyä.
        Samalla pikkuputsaus/herkistely/tarkistus on aina paikoillaan(mäntä, liukutapit, jarrulevyt).

        Tuolla joku jo puhuikin jarrupalan kitkapinnan varoittimesta(peltinen tai nasta, sähköisestä yleensä johto poikki).


      • gokkomobiili
        Pekan autokorjaus kirjoitti:

        jarrupalojen kitkapinta niin saatat yllättyä.
        Samalla pikkuputsaus/herkistely/tarkistus on aina paikoillaan(mäntä, liukutapit, jarrulevyt).

        Tuolla joku jo puhuikin jarrupalan kitkapinnan varoittimesta(peltinen tai nasta, sähköisestä yleensä johto poikki).

        Annoit asiallisen vastauksen. Minä en kyllä usko kysyjän pystyvän itse tekemään autolleen muuta kuin ajamaan sen Pekan autokorjausen asiatuntijalle.


    • Adam Flicksucker

      Kannatta ajella tosipaljon ja kunnella ehkä kuukausi vielä sitä kihinää, että jos se itsestään korjaantuisi, niin tuleva korjaamolasku kasvaa sen verran suureksi, että tuntuu.

      Saattaa tosin olla, ettet pysty ajaa sitä kuukautta...

    • etupään

      jarrupalat,niin tai voihan se jarrusylinterikin olla vähäsen jumissa

    • unttu

      Mulla 2000 vuoden civic, ja äskettäin oli juuri sama ongelma mitä kuvailit... Mulla ongelmaan löytyi ratkaisu jarrupalojen ja levyjen vaihdolla.
      Kahiseva ääni kuului aina välillä, ja niinkuin sanoit tiukan käännöksen jälkeen.
      Mun autossa on ollut myös sellaista ongelmaa etupään jarrujen kanssa, että jarrukilpi vääntyy jarrulevyä vasten, Jarrukilpi on aivan onnetonta peltiä, ja pienikin jääkimpale yms. saa sen vääntymään jarrulevyä vasten, ja siitä lähtee samanlainen kahiseva ääni.

    • pois jarrulevyjen ulkokehältä. Eihän noilla kilometreillä vielä palat voine lopussa olla joten seuraavaan huoltoon pitäisi vielä komiasti mennä.
      Ihan oikeasti noista ruostuneista levyistä voi lähteä todella karmeakin ääni.

    • selvisikö asian omistajalle vika??

      • itellä tuli just nyt sama vika...mittarissa tosin 139000


    • IppenGarage

      Itsellä takaa kuulunut metallista kitinää ja katsonut että kaikki kunnossa, lähes uudet palat/levyt.
      Kun olin kiristämässä rengasta vääntövarrella kuulin kyseisen äänen. Ääni kuuluu jarrupalojen
      metallisista levyistä, joten CRC:een kuparitahnaa tai muuta vastaavaa väliin niin pääsee äänestä eroon.

    • Anonyymi

      meillä kuuluu rohiseva ääni alkanut siis nyt kuulumaan renkaasta kun kääntää rengas on pari kertaa ottanut yhteen rotvallin kanssa pari kuukautta sitten. eräs tuttu totesi että jokin voi olla ns murtunut jostakin. tosin itse rengaskin on saanut osumaa eli voiskohan tässäkin olla kyse että kääntyessä jotkin osat on alkanut toisiaan hankaamaan? koska ajon aikana mitään ei kuulu.

    • Anonyymi

      Mulla kuuluu kahina

      • Anonyymi

        se on se tuulipuku.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3970
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      20
      3558
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3357
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3254
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3061
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2925
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      80
      2769
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2677
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2387
    Aihe