Helpoin/halvin tapa pinnoittaa vanha tiiliuuni

nnnnnnnnnnnn.

Meillä on mökillä parikymmentä vuotta vanha punatiilistä muurattu pieni leivinuuni. Uunin purku on suunnitelmissa, mutta kun juuri on syntymässä vauva ja edellinenkin lapsi on pieni, uskoisin että kiirettä tulee pitämään muutenkin ja uunin purku ja uuden muuraus siirtyy tältä kesältä seuraavalle, jos ei sitäkin seuraavalle. Uunissa vaan on jonkin verran vaarattoman näköisiä halkeamia saumoissa ja ulkonäkö on muutenkin mielestäni ruma ja nuhruinen. Kun purku on kuitenkin edessä, ei viitsi alkaa mihinkään työlääseen saati rahaa maksavaan remonttiin. Mikä olisi helpoin ja edullisin tapa "kaunistaa" tuo uuni? Voiko sen vaikka maalata valkoiseksi jollain sopivalla maalilla? Tai voiko sen itse rapata edullisesti vaaleaksi?

6

9292

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi sutia

      eli harjata valkoiseksi.

    • Muurarimestari

      Käy ensin läpi pienet halkeamat vaikka saneerauslaastilla ja sen jälkeen osta kaupasta lasikuitu verkkoa. Sitten tasoitat takan tiilitasoitteella ja painat tuoreeseen laastiin lasikuituverkon kiinni, annat kuivua päivän verran ja pinnoitat takan antiikkilaastilla.. Hyvä tulee ja ei maksa paljoa. Lasikuituverkko on hyvä ratkaisu takan pinnotuksen yhteydessä laittaa ettei tule niitä uusia pieniä halkeamia antiikkilaastin pintaan..

      • just sanottu,

        ettei kipsilevyjäkään saa saumata lasikuitunauhalla, koska siihen tulee halkeamia?


      • Muurarimestari
        just sanottu, kirjoitti:

        ettei kipsilevyjäkään saa saumata lasikuitunauhalla, koska siihen tulee halkeamia?

        Nyt kysyttiinkin neuvoa takan pinnotukseen eikä kipsilevyjen saumaukseen...hmmm..onko kaikki lasikuituveneet uponneet kun niihin tulee halkeamia..että semmosta..


    • savea

      Jos tontilla on savea, niin sekoita savea, hienoa hiekkaa ja liotettua ja hienonnettua sanomalehteä, kaikkia yhtä paljon. Sillä sitten tasoitat koko höskän. Lapsetkin voi olla mukana tasoittamassa, kun tuo seos ei ole yhtään haitallista.

      Eikä muuten tarvii purkaa enää, maalaat sitten vaikka kalkkimaalilla valkoiseksi.

    • TS...

      Itse käsittelin pnaisesta tiilestä tehdyn uunin ja seinän seuraavalla tavalla.
      Ensimmäiseksi maalasin ns. pohjamaalauksen valkoisella lateksilla. Sen jälkeen ruiskutin gyproc-tasoitteen, siten että pinta jäi rösöiseksi. Sen jälkeen vielä pinta maalaus valkoiseksi. Helppo ja halpa tapa uudistaa tiilipinnat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      107
      1317
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      804
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      740
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      707
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      32
      695
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      69
      682
    7. 47
      630
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      555
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe