varianttiin TSI vai

Loppusuoralla kaupat uudesta Golf variantista, mutta: bensa-TSI 140 hv vai samantehoinen 2,0 TDI? Kumpi järkevä muutaman vuoden pitoajalla, ajoa 20 tkm/vuosi.
102404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Molemmat hyviä moottoreita, mutta noilla kilometreillä per vuosi kannattaisi varmaan ottaa TSI. TDI on myös tosi mukava ajaa suuren väännön ansiosta.

Äänestä
  • Se vääntö se vääntö...eli 2,0 tdi:n yli 300 Nm vääntö tekee sen että etenkin maantiellä nopeutta nostettaessa TDI jättää pienivääntöisemmän TSI:n. Ja kulutus pysyy aisoissa myös motarilla. TDI on koneiden kunkku.

    Äänestä

  • takavalot kirjoitti:

    Se vääntö se vääntö...eli 2,0 tdi:n yli 300 Nm vääntö tekee sen että etenkin maantiellä nopeutta nostettaessa TDI jättää pienivääntöisemmän TSI:n. Ja kulutus pysyy aisoissa myös motarilla. TDI on koneiden kunkku.

    Kun TSI vetäsee 0-100 9 sekunnin pintoihin, niin mielestäni ihan riittävän ripeä, ei siitä TDI ainakaan sekuntikaupalla paremmaksi pistä.
    Ei suurivääntöisestä koneesta oikeastaan ole muuta iloa kuin se, että vetopyörissä renkaat kuluvat yllättävän nopeasti ja raskasjalkaisella polttoaineenkulutus nousee

    Äänestä

Ota Diesel, jos hankit sen sillä PDF-suodattimella (vai mikä se nyt oli). Vaikka hankintahinta nousee, saattaapi jälleenmyyntiarvo olla parempi, sillä 2010 muuttuu taas "ympäristöverotus".

Muussa tapauksessa TSI, on aivan riittävä Suomen maanteille.

Äänestä
  • Se on DPF se hiukkassuodatin - PDF on Adobe Acrobat ohjelman tiedostomuoto :)

    Äänestä

  • Aatteleppa ite: tsi:n 220 Nm vääntö jää rajusti tdi:n väännöstä. Ja kovissa motarivauhdeissa dieselin kierrosluku selkeästi alhaisempi joka alentaa melutasoa ja kulutusta. Diesel on noista ehdoton. Ihan sama vaikka ajaisi vain 2 tonnia vuodessa. Sen ajomukavuus on sellainen että kuka kerran on sillä ajanut ei enää bensapataa halua.

    Äänestä

  • tehoton! kirjoitti:

    Aatteleppa ite: tsi:n 220 Nm vääntö jää rajusti tdi:n väännöstä. Ja kovissa motarivauhdeissa dieselin kierrosluku selkeästi alhaisempi joka alentaa melutasoa ja kulutusta. Diesel on noista ehdoton. Ihan sama vaikka ajaisi vain 2 tonnia vuodessa. Sen ajomukavuus on sellainen että kuka kerran on sillä ajanut ei enää bensapataa halua.

    niin kyllä molemmat jees , mutta on se TSI vaan hiljasempi koneena oli kierrokset missä tahansa. myös konetiellä kuuluu tsi:stä vaan just ne rengasäänet. meillä TSIDSG. kävin myöhemmin ajamassa tdi:tä mielenkiinnosta ja jo käynnistyksessä sitä ronksotusta oikeen ihmetteli kun kun tsi:n ei tiedä käyvän kun kierroslukumittarista. tuli tsi:täkin aikonaan koitettua keppivaihteisena,niin yllätys oli kyllä se että tsi ei sammu valoihin kytkintä nostaessa kuten vanha 1,6 ja 2,0 tdi. kyllä se tdi sitten kivasti vääntää kun liikkeelle pääsee. molemmat kannattas kyllä mielestäni käydä ajaan. 1.9 tdi näihin verrattuna aika rauhallinen. koitin 1.9:ä dsg:n kanssa eikä ne oo kyllä hyvä paketti.

    Äänestä

  • ja melu kirjoitti:

    niin kyllä molemmat jees , mutta on se TSI vaan hiljasempi koneena oli kierrokset missä tahansa. myös konetiellä kuuluu tsi:stä vaan just ne rengasäänet. meillä TSIDSG. kävin myöhemmin ajamassa tdi:tä mielenkiinnosta ja jo käynnistyksessä sitä ronksotusta oikeen ihmetteli kun kun tsi:n ei tiedä käyvän kun kierroslukumittarista. tuli tsi:täkin aikonaan koitettua keppivaihteisena,niin yllätys oli kyllä se että tsi ei sammu valoihin kytkintä nostaessa kuten vanha 1,6 ja 2,0 tdi. kyllä se tdi sitten kivasti vääntää kun liikkeelle pääsee. molemmat kannattas kyllä mielestäni käydä ajaan. 1.9 tdi näihin verrattuna aika rauhallinen. koitin 1.9:ä dsg:n kanssa eikä ne oo kyllä hyvä paketti.

    Eihän tuota 2.0 tdi:tä saa millään sammumaan liikennevalolähdöissä. Vaikka ei painaisi kaasua ollenkaan, niin kyllä lähtee. Tässä pitää ottaa huomioon se, että kaikki VW:n koneet jotka ovat olleet tuoreita, ovat selvästi virkistyneet n 10tkm:n ajon jälkeen. Näin myös tuo 2.0tdi. Alussa sammui hyvinkin helposti. Tämän huomaa hyvin ruuhka-ajossa; uutena ei jaksnut tyhjäkäynnillä kulkea millään vaihteella, vaan aina piti painaa kaasua, nyt voi huletta ajella tyhjäkäynnilläkin ylämäkeen. Ikävää vaan , kun nuo testiautot yleensä ovat vähän ajettuja, näin oli myös se 1.4tsi, jolla ajoin; ei kyllä vääntänyt ei oikein muutenkaan kulkenut lähellekään tdi:n vertaisesti.

    Äänestä

katoppas huviksesi arkiliikennettä: nykyajan dieselit, henkilö- ja pakettiautot kulkevat kaikkein vikkelimmin. Syy: valtavan väännön ja kivan tehot omaavat turbodiisselit! Kulku on kepeää, ripeää ja silti kulutus pihiä. Mikään bensavehje ei pääse samaan kombinaatioon. Ja on kiva tosiaan tankata vain 1000 km:n välein.

Äänestä

Bensa/diesel -valintaan vaikuttaa yleensä muutkin asiat kuin puhtaan taloudelliset seikat, mm. kuljettajan mieltymykset. Mutta ensin kannattaa toki selvittää tuo kulupuoli, niin päätöksenteko tulee helpommaksi. Nimittäin pelkästään taloudellisten seikkojen perusteella TDI alkaa kannattaa vasta lähempänä 24 tkm:n vuosittaista ajomäärää, vaikka oletetaan, että dieselmallin arvo putoaa hieman hitaammin (16%/vuosi) kuin bensamallin hinta (18%/vuosi):

Golf Variant 2.0 TDI Comf. DSG 29.730 EUR, arvo 3 vuoden jälkeen 17.621 EUR

Golf Variant 1.4 TSI Comf DSG 27.310 EUR, arvo 3 vuoden jälkeen 15.058 EUR

Jos ajetaan 23636 km vuodessa, dieselin polttoainekulut ovat 1,20 eur/litra –hinnalla ja 6,1 l/100 km –kulutuksella 3 vuoden pitoajalla 5190 EUR, vakuutukset (700 eur/vuosi) ja käyttövoimaverot (489 eur/vuosi) 3567 EUR ja pääomakulut 12109 EUR, yhteensä 20866 EUR.

Vastaavasti bensamallilla samoilla ajokilometreillä polttoainekulut 1,40 eur/litra –hinnalla ja 7,1 l/100 km –kulutuksella 3 vuoden pitoajalla 7048 EUR, vakuutukset (522 eur/vuosi) 1566 EUR ja pääomakulut 12252 EUR, yhteensä 20866 EUR.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TDI?????? kirjoitti:

Loppusuoralla kaupat uudesta Golf variantista, mutta: bensa-TSI 140 hv vai samantehoinen 2,0 TDI? Kumpi järkevä muutaman vuoden pitoajalla, ajoa 20 tkm/vuosi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu