Minkälaista matematiikka?

gharg

Pärjääkö matematiikassa yliopistossa, jos omaa keskiverto laskutaidot mutta kiinostusta löytyy ainetta kohtaan? Minkälaista matematiikka ylipäätänsä on? Huomasin, että matematiikan opettajaksi on erillinen haku? Jos hakee tavallista matematiikka opiskelemaan niin voiko siinä sivussa myös opettajaksi opiskella?

2

1057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matikka sivuaineena

      Matikan opiskelu on todella erilaista yliopistossa kuin lukiossa. Lukiossa panostetaan toistoon ja raakaan laskemiseen. Välillä laskettiin vähän kuin laskemisen ilosta. Yliopistossa matikan opiskelu on enimmäkseen teorian opiskelua. Kärjistäen voisi sanoa, että edetään tahtia lause-todistus. Ennen kuin joku juttu on todistettu, sitä ei saa käyttää hyväksi.
      Muistan hyvin, miten tyhmäksi tunsin itseni ensimmäisellä yliopiston matikan kurssilla. Mutta alussa täytyy oppia vaan ajattelemaan uudella tavalla.

    • jo valmistunut matikisti

      Lukion ja yliopiston matematiikalla ei tosiaan ole paljoakaan tekemistä keskenään. Edellinen vastaaja jo kertoikin, että matikka yliopistolla on tosiaan pitkälti tuota lause-todistus -linjaa eikä laskutaidolla ole juuri mitään tekemistä matematiikan opiskelun kanssa. Varsinkin ekan vuoden jälkeen numeroiden esiintyminen tehtävissä yms käy aina vain harvinaisemmaksi ja harvinaisemmaksi. Ainakin esim. logiikan alalla matematiikka ja filosofia alkavat lähestyä hyvinkin paljon toisiaan. Yliopiston matematiikassa kaikki lauseet ja tulokset on aina todistettava oikeiksi, ennen kuin niitä voi käyttää. Esim. lukuteoriassa konstruoidaan luonnolliset luvut (1,2,3, ...) tiettyjen aksioomien pohjalta.

      Kaiken kaikkiaan sillä, miten lukiossa (tai muissa aikaisemmissa opinnoissasi) olet pärjännyt matematiikassa, ei ole yliopisto-opiskelussa kauhean paljon merkitystä. Tärkeää on se, että on oikeasti kiinnostunut ja motivoitunut alasta! Asiat vaativat paljon miettimistä ja pohtimista, ja jos tällainen ei kiinnosta niin kannattaa valita jokin käytännönläheisempi koulutus.

      Vielä tuosta opettajalinjasta, niin se vaihtelee eri yliopistoissa. Itse olen opiskellut Turussa, ja opettajalinja valittiin vasta toisen lukuvuoden lopussa eikä hakuvaiheessa. Veikkaisin, että tuo vaihtaminen matemaatikon linjalta matematiikan opettajan linjalle ei missään yliopistossa ole mikään mutkikas juttu (kuten ei pääaineen vaihtaminenkaan esim matikasta fysiikkaan, kemiaan tai tietotekniikkaan), mutta kannattaa tarkistaa tämä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4578
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3572
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2784
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2113
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      110
      1316
    Aihe