haukkuja ja mollaamista. Kukaan ei kestä sitä että äidit osaavat ja pystyvät yksin siihen, mihin muut eivät pysty kaksinkaan. Äideille ollaan mustasukkasia,koska lapset luottavat heihin. Jos äiti tekee toistenmielestä pienekin virheen, on se kamalaa ja siitä tehdään hirveä numero. Vain sen tähden, ettei nämä mollaajat saavat kohotettua itsetuntoa.
Hyvää haukutaan aina. Tosin jos olet huono äiti, haukutaan silti. Jos estät lapsia menemästä isän luo, ole kauhea ja häiriintynyt, jos vaadit että lapset tulevat isän luo, olet taas kauhea ja häirikkö!! Koskaan äidit eivät tee muiden mielestä oikein. Luulempa että tässä on takana vain tietty kateus äitejä kohtaan, tai sitten tämä haukkuja tuntee suurta mielihyvää saadessaan jonkun suuttumaan ja pahalle mielelle, sillä toisen pahoittaminenhan on itsetuntoa nostattavaa. Tai sitten tämä haukkuja on mieletään sairas.
Itse en ole koskaan mennyt tähän ansaan. Tiedän olevani hyvä äiti ja tiedän että olen onnistunut yksin lasteni kanssa, muiten mielipiteistä viis veisaan. Kehuja en kaipaa, paras lahja on onnellise lapseni.
Hyvää haukutaan aina. Tosin jos olet huono äiti, haukutaan silti. Jos estät lapsia menemästä isän luo, ole kauhea ja häiriintynyt, jos vaadit että lapset tulevat isän luo, olet taas kauhea ja häirikkö!! Koskaan äidit eivät tee muiden mielestä oikein. Luulempa että tässä on takana vain tietty kateus äitejä kohtaan, tai sitten tämä haukkuja tuntee suurta mielihyvää saadessaan jonkun suuttumaan ja pahalle mielelle, sillä toisen pahoittaminenhan on itsetuntoa nostattavaa. Tai sitten tämä haukkuja on mieletään sairas.
Itse en ole koskaan mennyt tähän ansaan. Tiedän olevani hyvä äiti ja tiedän että olen onnistunut yksin lasteni kanssa, muiten mielipiteistä viis veisaan. Kehuja en kaipaa, paras lahja on onnellise lapseni.
Vastaukset 6
Vanhimmat
En oikein nyt sisäistänyt kirjoitelmasi sisintä pointtia ja kaikki mitä sanoit on minusta suht itsestään selvyys.Itse en ole kyllä tälläiseen äitiyden haukkumiseen päin kasvoja kyl törmänny.Jos selän takana minun äitiyttäni haukkuvat nii haukkukoot ja jos uskaltavat päin naamaakin nii siitä vaan.Ei haukkumista tartte kuunnella.Itse kyllä tietää ja lapsesta kyl näkee onko hyvä äiti vai ei.Mutta ylistämiseen en ala.Ylistäminen kertoo täydellisyydestä ja jos joku voi olla täydellinen ja jos joku niin eikö sillo kaikki ja jos kaikki on täydellisiä on kyseessä utopia.Uskon, että hyvä voi olla mutta ei koskaan täydellinen.Aina on asioita joita voi tehdä paremmin.Mutta omaan hyvään äitiyteen pitää uskoa ja sitä pitää vaalia.Mutta pitää myös tietää ja hyväksyä, että aina ei voi jaksaa ja aina ei voi olla naama kuin hangon keksillä.
Kun osaamme ja pystymme hoitaa lapset ilman miestä.
Toiset tarvii siihen miehen ja siltikään
ei tule hommasta mitään.
Olen laittanut merkille sellaisen asian.........
sosiaalityön tekijät bongaa yksinhuoltaja äitejä
jotka ei aina laita hantiin tai ei kykene rahan
takia. Sitten on hyvä syy puuttua yh-äitien teke-
misiin. Ne nyt vasta laumaeläimiä on! Lastenko-
dissa on monta ohjaajaa.... ja siitäkös vasta
soppa alkaa. Koska heillä ei ole oikeata lauman-
johtajaa joka pitäisi näille alaisilleen kurin.
Ohjaajia on monta kaikki tekee ihan niin kuin
huvittaa. Joten nuoret on epätoivoisia yksilöitä.
Päätelmäni on, yksin kannattaa kasvattaa lapsensa
koska silloin lapset pystyy ainakin luottaan
yhteen ainoaan ihmiseen joka on hänelle läheisin
ja tärkein......ÄITI!
Niin hyviä ja täydellisiä äitejä mollataan ja
heille ollaan kateelisia. Lastenkodissa ohjaajat
pönkittävät omaa itsetuntoa kun he ovat todelli-
suudessa sairaasti narsisitisia yksilöitä.
Nauttivat henkisestä kiusasta ja jota todella
eniten lastenkodeissa tapahtuu. Kun siellä ei ole
kukaan näkemässä. Saatika lapsia ja nuoria ei
uskota. Kun nuoret puhuu tästä ongelmasta lasten-
kodeilla niin asiaa vähätellään. KUINKAHAN MONEL-
LA LASTENKODILLA ON LASTEN OIKEUDET SELVITETTY
LAPSILLE JA NUORILLE. KUN NE OIKEUDET PITÄISI
OLLA SENÄLLÄ ESILLÄ KAIKKIEN NÄHTÄVISSÄ!!!!!!!
Joten tässä totesin "ohjaajien" suhteen onkin
villi lauma hajallaan joka suuntaan.
Susi ja koirakin kasvattaa pentunsa paremmin kuin
Lastenkodin työnekijät. Ihminenhän on pahin peto
joka laumassa villiintyy niin kuin lastenkodeissa
tapahtuu.
Äidit pitäkää lapsistanne huolta.
Olen ylpeä yksinhuoltaja äideistä jotka pystyy
siihen mihin ei kaksi edes välttämättä pysty.
Kiitos sinulle hienosta kirjoituksesta ja mieli-
piteestä jatka samaan tahtiin....ja ole hyvä ja
TÄYDELLINEN.
Olemme kait samaa kastia ja muut tulkoon perässä
jos pystyy ilman mollaamista ja kateutta.
Monen lapsen äiti ja vanha koiran kouluttaja.
kokemuksesi lastenkodeista on tuollainen. Enpä kuitenkaan jaksa uskoa, että jokaisen työntekijän elämäntehtävänä olisi lasten rääkkääminen ja äitien kiusaaminen.
tavallasi. Niin sinulla kun ei ole kokemusta.
Lueppa kaikki kirjoitukset mitä löydät tähän
huostaaotto asiaan näillä palstoilla.
Sosiaalihuolto voi tehdä projektin omaista
ennakoitua huostaan ottoa kysenalaistaakseen
lapsen tai lasten vanhempia. Eli siis varmuuden-
vuoksi. Tiedän 4 miestä jotka on asunut pienestä
asti lastenkodissa.Ja olen saanut ne kiini lapsen
hyväksi käytöstä. Mutta en voi puolustaa
alaikäisiä lapsia kun oikeudelle täytyy olla
näyttöä. Lapsen sana kaatuu oikeudessa. Eli
miestä ei silloin syytetä lapsen hyväksi käy-
töstä. Kouluaikana jo katselin koulukaverin
sisaruksia lastenkodissa. Sitä kohtelua mitä
siellä saivat. Joten ihminen puhuu jota se näkee
ja josta on kokemusta käytännössä. Näistä yh-
dellä miehellä on jo omia tyttö lapsia ainakin
2. En ole soittanut hänen vaimolleen mitään.
Tän miehen vaimo ei tiedä mitä hänen miehensä
on touhunnut tyttö lasten kanssa menneisyydessä.
Tätä lasten hyväksi käyttöä tapahtuu jatkuvasti
ulkomailla. Ei ole pitkä aika kun ulkomaalaisesta
lastenkodista kellari kerroksesta löytyi monen
lapsen ruumiit. Heitä oli kidutettu ja hyväksi-
käytetty. Ja muutenki Suomi on menossa kokoajan
samaan malliin kuin mitä Amerikassa tehdään.
Joten ihan miten vain haluat asian käsitellä.
Eihän tässäkään asiassa kannata ihan sinisilmäi-
nen olla. Lasten hyväksi käyttäjät on
yllättävänkin lähellä. Suurin osa heistä on
sukulaisia, kavereita tai tuttavia. Jos sosiaali-
työntekijä tekee kunnalle töitä lastenviranomai-
sena...niin hän ei saisi tehdä samaa työtä toi-
selle firmalle projektin omaisesti... eli saman
alan työtä, kun se on rikos. Jos sos.työnt. on
saanut luvan omalta kunnaltaan. Niin se voi olla
eri asia. Mutta en tiedä tarkallen lakipykäliä.
Täytyy soittaa asianajajalle jälleen ja kysyä
tämäkin asia. Joten ainakin yksityiset lasten-
kodit nostavat vain rahat. Ja se ei ole mikään
pieni summa mitä he pyörittävät itselleen. Lasten
oikeuksia poljetaan. Radiosta tuli pari pvää sit-
ten oikeusturva rikoksesta asiaa. Ja täällä
palstoilla on tullut jo pitkään. Ilmeisesti kir-
joitusten takia siitä on tullutkin isompi asia.
Krittikki allergisilta äideiltä puuttuu itsetunto, joka sitten oikein innostaa näitä mollaajia ja he hymyilevät leveästi, kun äidit ottavat nokkiinsa ja lähtevät kärkkäästi puolustamaan itseään, enhän minä ole tuollainen vaan erittäin hyvä ellen täydellinen.
Kohosiko nyt sitten sinun itsetuntosi, kun pääsit arvuutelemaan mollaajien motiiveja.
Meistä jokainen tuntee itsensä, oman arvonsa, tunnistaa inhimilliset virheensä. Sitä osaa olla kriittinen ja osaa jättää tietyt asiat omaan arvoonsa. Toisaalta toisissa ärsyttää eniten se, mikä on oman itsetunnon suurin heikkous.
Keihin viittasit näillä mollaajilla: toisiin äiteihin, sukulaisiin vai tuntemattomiin kadunmiehiin? Ja miten isän luo meneminen liittyi mitenkään asiaan?
Sanot, ettet kaipaa kehuja, mutta jotenkin tekstistäsi tuli olo, että juuri sitä olet vailla. Toki sinä olet lapsillesi varmasti hyvä äiti -kuten myös me muut äidit omillemme.
Täydellinen äiti...no jaa, ei sellaista olekaan. Riittää, että on kyllin hyvä.