Pääsiäistä

Laittoi äiti lautaselle
kaksi keltaista munaa

Pikkuinen pääsiäistipu
soma kuin pehmeä untuvapallo
taapertaa ruohikossa
pajunkissojen lomitse kohti
munia
nokkaisee niitä nokallaan
sanoo PIIP piip

Tepsuttaa sitten nukkumaan
painaa pään mättääseen vihreään
2268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hyvää Pääsiäistä sinullekin.
Niin ihanan söpö on runosi, että.
Kiitos, kun loihdit sen luettavaksemme : )

Äänestä
  • Pääsiäistä myös
    Sinulle ja kotiisi :)
    Ja kiitos!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jpntar kirjoitti:

Laittoi äiti lautaselle
kaksi keltaista munaa

Pikkuinen pääsiäistipu
soma kuin pehmeä untuvapallo
taapertaa ruohikossa
pajunkissojen lomitse kohti
munia
nokkaisee niitä nokallaan
sanoo PIIP piip

Tepsuttaa sitten nukkumaan
painaa pään mättääseen vihreään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu