Zanidip ja ahdistus ??

Einari-73

Luin täältä vanhempaa keskustelua siitä, kuinka Zanidip on aiheuttanut ahdistusta ja masennusta. Itsellä nyt tämä lääke ja mieli myllerrysten kourissa. Olisi kiva kuulla, millaisia tuntemuksia muilla on ollut, jos ongelmia?

Minulla vaihdettiin Amlodipin lääke Zanidip 10mg, kun ekana mainittu turvotti ja keräsi nestettä.
Samalla sain Bezalip 400mg kolesteroli lääkkeen, josta ei ainakaan täällä ole kukaan valittanut.

Oletan omien oireideni johtuvan Zanidipistä ja välillä ajatukset ovat aika pelottavia tai ainakin jälkeenpäin ajateltuna.
Olen luonteeltani varsin rauhallinen, mutta tämän lääkkeen aikana (syöty 2vko) on mielialat vaihdelleet. Tunteeni ovat lähinnä jonkinlaista kiukkua ja vihaa. Toisinaan kun joku sanoo väärän sanan, niin mielessäni käyn kyseisen henkilön kimppuun väkivaltaisin aikein, mutta hetkessä mieleni on taas rauhallinen.

Mielestäni paineet ovat suunnilleen samat, kuin amlodipin aikaan, mutta alapaine on alkanut osoittaa kohoamisen merkkejä ja koska minulla on vielä Amlodipin lääkettä jäljellä, ajattelinkin nyt pääsiäisenä siirtyä siihen takaisin, ihan itseni ja muiden ihmisten vuoksi. Ja ehkä näin selviää onko ajatuksen Zanidipin aiheuttamia vai kenties bezalipin vai ovatko ne omia pelottavia ajatuksia?

4

2383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anskuliini

      Zanidip verenpaine lääkettä jo lähes kymmenen vuotta, eikä mulla oo ollu mitään epämiellyttäviä oireita, alkoholia en voi ottaa siksi että joskus pieni määrä aiheuttaa suuren humalatilan.

    • eki11

      juu

    • Anonyymi

      Atacand ollut hyvä.

      Nyt Zanipid mukana ja ei tunnu hyvältä lääkkeeltä.

      Amloratio piti lopettaa heti.

      Kokemuksia tai vaihtoehtoja?

    • Anonyymi

      Voiko MT potilas käyttää edes tätä lääkettä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe