Moro! Meidän perheessä on 15 vuotias partacollie vanhus, jonka turkki on erittäin hirveessä kunnossa. Paljon takkuja siis. Vanhalle vakio trimmaajalle emme uskalla enää viedä. Ollut koiralle aina kova paikka joutua parturiin, joten nyt 15 vuotiaana ei välttämättä enää vanhuksen pumppu kestä. Mistä siis apua takkuturkille?
Partacollie vanhuksen parturointi?
Irish
4472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
hoitoaineliuosta ja sen jälkeen harjaus nii luulis lähtevän, ja on sitä takunselvitys ainettaki huopuneille takuille.. tai voi ite leikata takut pois.
ja voi kai sen karvan lyhyenäkin pitää jos siitä oikee hankala tullee..
että partiksen turkki menee todella takkuun, jos sitä ei säännöllisesti harjaa. meillä on yhden partisvanhuksen turkki trimmattu lyhyeksi, tämä siitä syystä, että oli kesäkuuma ja koiraraasua kävi sääliksi, kun sen turkki oli todella paksu. ei tarvinnut tämän jälkeen turkkia sitten harjata enää. muilla partiksilla hoitosuihke takkuapuri ja sakset ovat kova sana jos oikein kunnon "rasta" on päässyt syntymään. turkillahan ei luonnollisestikaan ole niin väliä jos koira ei näyttelyissä käy. sakset tai trimmeri vain esille, jollei välttämättä halua turkkia alkaa harjaamaan.
Kovin ikävää, että olette vanhuksen turkin sellaiseksi päästäneet.
Ellette halua viedä vakitrimmaajalle, voittehan toki itse leikellä saksilla pahimpia möykkyjä pois, vaikka vähän kerrallaan, ettei vanhus kyllästy. Pikkuhiljaa - vaikka pari möykkyä päivässä !
Johan ne möykyt haittaavat kävelyä ja korvat menee tukkoon ja seuraa korvatulehdus.
Joten sakset käteen ja möykyt pois !
jos vanhukselle on rankkaa mennä trimmaajalle, niin pyydä sitten joku kotiin trimmaamaan koiraa. Jos oma trimmaaja ei pääse niin useat esim partiskasvattajat osaavat ja auttavat varmasti tarvittaessa.