Yritin vanhemmista keskusteluista etsiä kauanko muilla on mennyt hakemuksen jättämisestä siihen että pakkaus on tullut, mutta löysin vaan sellaisia vastauksia joissa kerrottiin pakkauksen tulleen viikossa-parissa. Täälä Helsingissä ei ole näin nopeaa toimintaa ja muistelisin että edellisten lasteni kohdalla odottelin useita viikkoja. Nyt on mennyt jo 3 viikkoa eikä ole päätöstäkään vielä tullut. Eipä silti että vielä ihmettelisin, sillä täällä on Kelan kanssa aina pelkkää odottelua, mutta olisi vaan kiva tietää saanko vielä vanhan pakkauksen vai ehtiikö uusi jo tulla siihen mennessä. Pakkaushan vaihtuu viikolla 21.
Kuinka nopeasti saa äityispakkauksen...
...Helsingissä
2448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
en tiedä, miten kauan Helsingissä joutuu odottamaan, mutta pakkaushan vaihtuu sitten kun vanhat on jaettu loppuun, viime vuoden pakkaus tuli jakoon viikolla 21 (tämä käy ilmi Kelan sivuilta). Että ei kai siinä mitään tarkkaan määriteltyä aikaa ole, milloin tämän vuoden pakkaus tulee..
pakkausta jo yli 2 vkoa.
tosin ei h hetkikään ole vielä joten ei kai kiirusta...
ottaisin sen uuden paketin mielummin mutta luulen et saan tyytyä vanhaan. en tykkää niistä vihreistä ja beigeistä väreistä mitä siinä on. mut hei. olen tyytyväinen jaonnellinen kun veromarkoille saa vastinetta!