Olen hionut vanhaa koivulipastoa, ja olisin aikeissa kohta käsitellä sen. Olen aloittelija näissä hommissa, ja en osaa päättää mikä siihen olisi paras pintakäsittely. Olen harkinnut osmocolorin puuvahaa, taikka sitten valmista lakkapetsiä. Nämä kummatkin ilmeisesti olisi alottelijan hallittavissa, vai? Jääkö se vahan pinta aivan himmeäksi, haluaisin hieman kiiltoa siihen kuitenkin. Saako läpikuultavalla tummalla vahalla peittoon pohjan jos siinä on sellaista tasaista kirjavuutta hionnan jäljeltä(ei voimakasta)? Osaisko kukaan antaa neuvoja?
Lipaston
4
967
Vastaukset
- niin näkee
Osmo on helppo ja mukava käyttää.Sen huono puoli on se ettei sitä juuri voi sen jälkeen enää muulla tehdä.
Lakkapetsi on ensikertalaiselle vaikeampi saada nätti pinta kun sillä ei aina osaa pidemmälle ehtineetkään. Monet vetää ensin petsin ja sen jälkeen kirkasta lakkaa. Silloin värimuutoksien hallinta on helpompaa koska kulutuskerrosta voi huoletta vetää pintaan sävyn siitä muuttumatta.
Tuo peittävyys pitää vaan testata ennen lopullista käsittelyä. Mitä tummempi petsi sitä enemmän se peittää pohjan värivirheitä. - lastu
Lakkapetsit toimivat hyvin pienillä pinta-aloilla pensselilevityksellä, mutta muuten se on levitettävä ruiskulla, jos haluaa tasaisen pinnan etenkin lipaston kokoiseen esineeseen.
Vahatessa puun kiiltoa voidaan säätää ihan kiillottamalla vahattua pintaa, mutta voi olla hyvin suuritöistä ja pohjatyöt pitää olla silloin tehty huolellisesti, sillä kaikki naarmut näkyvät muuten. Vahalla saa toki hienon pinnan.
Mikäli olet hionut esineen puupinnalle asti, niin kastele se vedellä suihkepullon avulla kaikilta näkyviin jääviltä pinnoilta ja muutaman tunnin kuluttua hio pinta ainakin 180 karkeuden, tai hienommalla hiemapaperilla puun syiden suuntaan.
Huom, jos olet käyttänyt kuumailmapistoolia vanhan pinnankäsittelyn poistoon koivun sokerit ovat saattaneet palaa ja vaaleilla vahoilla nämä kohdat saattavat yllättäen tulla erivärisiksi.- hyvistä neuvoista
Taidan hylätä kokonaan sitten sen lakkapetsin. Ei ole käytettävissä ruiskuja, joten on todennäköistä että ei se tulisi onnistumaan. Joku tuttu oli laittanut sitä kiikkutuoliin ja kehui kovasti lopputulosta, mutta se onkin varmaan laittanut sitä pensselillä. Olen hionut ihan hiekkapaperilla ja saanut vaalean värin aika hyvin esiin, hieman on vielä harmautta kuitenkin pinnassa paikoittain.
- lastu
hyvistä neuvoista kirjoitti:
Taidan hylätä kokonaan sitten sen lakkapetsin. Ei ole käytettävissä ruiskuja, joten on todennäköistä että ei se tulisi onnistumaan. Joku tuttu oli laittanut sitä kiikkutuoliin ja kehui kovasti lopputulosta, mutta se onkin varmaan laittanut sitä pensselillä. Olen hionut ihan hiekkapaperilla ja saanut vaalean värin aika hyvin esiin, hieman on vielä harmautta kuitenkin pinnassa paikoittain.
Lakkapetsin ongelma on juuri tuo levymäisten pintojen tasaiseksi saaminen, kiikkutuoli on kohtuullisen helppo kohde pienten osiensa vuoksi.
Mikäli pinnassa oleva harmaus on puun huokosissa olevaa vanhaa petsiä, siitä ei tarvitse välittää jos uusi käsittely on vähintään samaa tummuusastetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901323
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51720Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t251612Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311597Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570