Onko normaalia, että Passatin (automaatti)ilmastointilaite puskee vettä auton alle lämpimällä ilmalla. Mahtaako kyse olla jostain kondenssikosteudesta tms? Vesi tippuu auton alle moottoritilan kohdalta. Olen nähnyt vastaavaa tiputusta mm. Audeissa, mutta haluaisin vain selvyyden, onko ilmio normaali.
Veden tiputus ilmastointilaitteesta
Make
711880
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
On todella normaalia koska ilman kosteus kondensoituu viileään kennoon ja johdetaan kennonkotelosta jotain kautta ulos,yleensä joku pieni putkenpää/letku,
jos vettä ei tulisi, niin silloin olisi joku vialla.
Kerrankin jokin tiputus on myös klonkswagenissa normaalia. Eli ilmastointi hukkaa kondenssivedet todellakin tiputtamalla ne auton alle. Tästä on kyllä mainintaa myös käyttöoppaassa.
Sitten se musta ja punainen neste mitä on tallin lattia pullollaan onkin ihan eri juttu.
Sulla on pensaletku poikki.
Vedeltä maistui, samalla muistui mieleen pari kirjoitusta kondensiovesistä joita saattaa lämpimällä säällä lorista paljonkin auton alle ilmastoiduissa autoissa.
Älä turhaan hikoile asian kanssa :)
eikä vettä tipu parkissa alle, niin parinvuoden päästä saa tilata aikaa huoltoon. Kannattaisiko vihdoinkin avata se auton käyttöohjekirja :-)
Kaikille sitä ilmastointi annetaankin ;-)
Kiitos vastauksista ja varsinkin ystävällisistä sellaisista. Tippa ei siis tapa. En oikein ole "automiehiä", joita kiinnostaa plärätä illat ohjekirjoja, mutta ilmastointi on kyllä kiva peli.