Omituinen haju leuassa

Mistä voi johtua paha haju leuan iholla, siinä "viivassa" joka on huulen alla? Huomasin kerran vähän vahingossa että kun sormella siitä pyyhkäisin niin sormi haisi pahalle. Välillä tunnen hajun ilmankin. Mulla on rasvainen iho ja ihomatoja jonkin verran mutta muualta ei iho haise, vain tästä. Ja tämä on jatkunut nyt pari kuukautta. Onko muilla ollu vastaavaa?
33826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla samaa juttua, mutta vielä nenänpielissäkin. Haisee jotenkin eltaantuneelta. Joskus olen kuvitellut juustonsyönnin vaikuttavan siihen, mutta en ole varma. Olin tässä jokin aika sitten matalahiilihydraattisella dieetillä. En käyttänyt viljatuotteita, perunaa, riisiä, sokeria ja tosi vähän makeita hedelmiä. Silloin tuo haju naamastani katosi kokonaan. Söin silloin kyllä juustoakin, mm. homejuustoa, joten ehkei se haju kuitenkaan maitotuotteista tule.
Mutta melkein varma olen että ravintotottumukset joillakin sen hajun aikaan saa.

Äänestä
  • Luin ton sun viestin ja sillon huomasin että toi haju oli ilmestyny samoihin aikoihin kun olin alkanut käyttää tosi usein maksamakkaraa. Ennen en ole syönyt sitä juuri ollenkaan. Nyt sit lopetin sen syömisen ja haju on kadonnut. Että kiitti vaan hyvästä vinkistä.

    Äänestä

Mutta mulla haisee koko naama, päänahka ja niska/kaula. Sellainen likainen, rasvoittunut, pesemättömän haju. Ja se haisee ihan ilman koskemattakin, leijailee ympärillä. Oricyclin kuurin aikana(2kk) haju poissa, mutta viikko lopettamisen jälkeen palasi. Enkä todellakaan kuvittele, vanhemmiltanikin olen kysynyt, ja nekin sanoi että no kyllä se pahalle haisee.. Ja lääkäri vaan nauroi kun kerroin....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hihhuli kirjoitti:

Mistä voi johtua paha haju leuan iholla, siinä "viivassa" joka on huulen alla? Huomasin kerran vähän vahingossa että kun sormella siitä pyyhkäisin niin sormi haisi pahalle. Välillä tunnen hajun ilmankin. Mulla on rasvainen iho ja ihomatoja jonkin verran mutta muualta ei iho haise, vain tästä. Ja tämä on jatkunut nyt pari kuukautta. Onko muilla ollu vastaavaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu