Käytössä Wimax yhteys, jonka nopeus 2 Mt. Yhteys toiminut tähän saakka suhteellisen hyvin, mitä nyt pientä oikuttelua säiden vaihdellessa. Nyt kuitenkin nopeus putosi n. 0,3 Mt:n. Signaalitesti näyttää hyvää signaalia, joten antenni pitäisi olla oikeassa suunnassa. Ihmeellistä tässä on se, että jos laitan monta sivua latautumaan samalla kertaa esim. Yle urheiluruutu, YouTube-video, joku live webcam, tiedoston lataus ja joku iso websivu, niin kaikille tulee se n. 0,3 Mt. Näen tuon Down2Home ohjelmasta, joka näyttää sisään tulevan nopeuden, eli download nopeus lisääntyy mittarissa, kun avaa uusia sivuja, mutta suurin yksittäinen nopeus on n. 0,3 Mt sivua kohti ja tuolla nopeudella ei esim urheiluruutua ja YouTube-videoita voi katsoa. Vielä siis tarkennan, että vaikka yritän vain yksistään katsoa jotain YouTube-videota, niin sisään tuleva nopeus on vain tuo n.0,3 Mt.
Wimax ongelma
Ripa
1594
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
huomasin että yksittäiset sivujen lataukset hidastuivat huomattavasti. Syynä on DNA:n sensuuri-pakkoproxy, jossa ei riitä tehoja palvelemaan kaikkien DNA asiakkaiden surffailua. Laitteiston kustannukset siirrettiin asiakkaille ja toukokuusta hinta nousee :(
Vituttaa maksaa enemmän siitä että palvelua heikennetään.
Terveisiä viestintäministeriöön, KRP:lle ja MLL:lle. Haistakaa paska. Ei täällä mitään holhousta tarvita. Kyllä yksilö osaa itse päättää missä surffaa.