TOK haluaa pysäköidä kauppatorille

TOK haluaisi tehdä kauppatorista iltaisin väliaikaisen parkkipaikan. Hmmm mietitäänpä... Okei, käyhän se, jos TOK haluaa maksaa pari milliä rahaa turkulaisille siitä :) vai pitäisikö se saada ilmaiseksi?
7251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suuriman ajan tori on täysin tyhjä. Kioskeilla tapellaan ja taksia jonotetaan jne. mutta miksi seisottaa tyhjää tilaa keskellä kaupunkia?

Parkkipaikoiksi vaan vaikka koko tori. Ei tarvitse kaivautua maan alle parkkiruutuja värkkäämään.

Äänestä

TOK tuskin on lähtenyt likkeele ilman, että se on saanut vihreää valoa kaupungin virkailijoilta, kiinteistövirastosta ja kaavoittajalta. Myös poliitikkojen tuesta on oltava etukäteeen varmoja. Jälkimmäinen porras ei ole Osuuskauppiaalle koskaan ollut este - ei Turussa kuin ei muuallakaan.

Äänestä
  • Mitä tekemistä kaavoittajalla tämän asian kanssa on? Kyse on tilapäisjärjestelyistä.

    Äänestä

Varataan sitten kanssa tilaa polkupyörille.

Äänestä

Pysäköintihän tulisi kestämään ensi vuoteen saakka eli olisi taas todella kaunis tori Suomen joulukaupungilla ensi jouluna.

Äänestä

Stadissa,Senaatintorilla,sallittiin turistibussien pysäkönti muistaakseni jonkin aikaa,mutta vastustus oli kaupunkilaisten taholta -täysin ymmärettävää- niin valtaisa ,että toriparkkeeraus lóppui hyvin lyhyeen.
Aivan kaupunkina oli Helsinki,mikä kuntelee asukkaitaan ja vaalii kaupunkinsa paaraatipaikkoja aivan toisin kuin Turku besserwisser -hyvä veli poliitikkoineen.
Oma mielipiteeni on,että Turun toria (vaikka ruma onkin) ei tule uhrata pysäköitialueeksi väliaikaisestikaan,mikä helposti lipsahtaa pysyväiseksi parkkeerausalueeksi.
Tosin,me kaupunkilaiset,emme tiedä kuka poliitikko on taas mitäkin jollekin luvannut...

Äänestä

siitä, ettei parkkihalleja tarvita.
Jokainen Turkulainen haluaa pysäköidä
lähelle sisäänkäytiä.
Tämä ajatusmaailma ei muutu. Uskokaas se!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


väliaikaisesti.. kirjoitti:

TOK haluaisi tehdä kauppatorista iltaisin väliaikaisen parkkipaikan. Hmmm mietitäänpä... Okei, käyhän se, jos TOK haluaa maksaa pari milliä rahaa turkulaisille siitä :) vai pitäisikö se saada ilmaiseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu