Oliskos digita suositellut MPEG2 pakkausta?
Mpeg2 pakkaus kuluttaa enemmän kaistaa...
Jos suomi siirtyisi mpeg4 pakkaukseen, voisi
nykyisen Digitv:n vaativan kaistan pudottaa
puoleen ja laatu olisi silti samaa tai jopa
parempaa, johtuen kehittyneemmästä tekniikasta.
Se tietäisi SÄÄSTÖÄ tv-kanaville...
Mpeg2 pakkaus kuluttaa enemmän kaistaa...
Jos suomi siirtyisi mpeg4 pakkaukseen, voisi
nykyisen Digitv:n vaativan kaistan pudottaa
puoleen ja laatu olisi silti samaa tai jopa
parempaa, johtuen kehittyneemmästä tekniikasta.
Se tietäisi SÄÄSTÖÄ tv-kanaville...
Vastaukset 11
Vanhimmat
samalla suurin osa digibokseista vaihtoon vai kuinka ? Pikku juttuko, mielestäsi ?
Suomessa MPEG4:ää ja HDTV:tä vonkuvat eniten kodinkonekauppiaat. Tuntuu siltä että mustan pörssin ja expertien myyjät eivät muuta teekään kuin roikkuvat päivät ja illat foorumeilla vaatimassa YLE:lle hdtv-kanavia ja MPEG4-lähetyksiä että voisivat myydä uusia bokseja....
Alkaako myynti jo hiipua? ;)
DVB on kansainvälinen standardi, käyttäen MPEG2:sta. Vanhentunutta tavaraa tietysti jo käyttöönotettaessa: tele- ja televisioyhtiöiden sekä liikenneministeriöiden kiireet tuppaavat olemaan aika lupsakkaita verrattuna esimerkiksi tietokonepuolen hektiseen kehitysvauhtiin. ;)
Tietokoneet ovat siirtyneet MPEG4:ään jo vuosia sitten.
Siellähän olisi vain lisää maksullisia kanavia .
Hyvä olisi muistaa, että päätös digitv:hen siirtymisestä tehtiin tämän vuosituhannen alussa, ja standardit mpeg4:lle DVB-T2:ssa vasta valmistuu tai on juuri valmistunut.
Jos olisi menty vaihtamaan mpeg4:een yhtäkkiä, vallitsisi täysi kaaos digitv:ssä tällä hetkellä. Valmiita telkkareita ei juuri olisi ja bokseja vain joltakin hassulta valmistajalta.
Ihan turha hötkyillä. Voipi olla, että mpeg4 ei enää tulee antennijakeluun vaan NETTIIN. Kehitys kehittyy:
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=33224
MPEG4 AVC on täysin valmis standardi ja käytössä monessa maassa. DVB-T2 ei sano MPEG4:stä mitään.
Monessa maassa MPEG4 on käytössä vain satelliittilähetyksissä. Ja niissäkin yleensä uudemman DVB-S2:n kanssa.
Maanpäällisissä MPEG4:ää ei TESTILÄHETYKSIÄ (Ruotsi, Norja) lukuunottamatta käytetä jatkuvasti kuin Virossa ja Ranskassa. Ranskassakin ilmainen tarjonta tulee MPEG2:lla ja maksullinen MPEG4:llä.
Olisi aikamoista sekoilua aloittaa nyt uusia kanavia yhdistelmällä DVB-T ja MPEG4...!! Tai edes puhua sellaisesta mahdollisuudesta. Mökin mummot ja petteri-järviset ovat jo nyt liian sekaisin.
Muualla päädytään DVB-T2:een.
Norjassa MPEG4 AVC on käytössä yleisesti, eikä enää ole kysymys testilähetyksistä. Osassa maata anlogiset lähetykset ovat jo lopetettu.
http://www.ntv.no/dekodere
www.dvb.orgin mukaan MPEG4:n kanssa DVB-T-puolella puuhastelee ainakin:
Tanska, Viro, Ranska, Israel, Liettua, Uusi-Seelanti, Norja, Singapore, Slovenia.
Esimerkiksi Norjn ja Viron, jotka tulivat digitalisoinnissa muiden perässä, oli kannattavaa valita MPEG4 AVC, joka on tämän päivän tekniikkaa. Ainoa syy olla käyttämättä MPEG4 AVC -pakkausta kuvalle, voi olla se, että perinteisissä digibokseissa on enemmän valinnanvaraa.
Kaikkein hitaimmin etenevät maat voivat siirtyä suoraan analogisesta käyttämään DVB-T2:sta, muissa maissa DVB-T2 jää toisen sukupolven digitaaliseksi jakelutekniikaksi.
Noista yksikään ymmärrä DVB-T2:sta?
Niin, nykyisissä bokseissa on enemmän valinnanvaraa ja todennäköisesti ovat paremmin testattuja ja toimintavarmempia (vrt. joidenkin kokemukset Canal Digitalin HD comboboksista, eivät suosittele). Suuret digitv-maat kun päättivät valita DVB-T:n ja MPEG2:n.. Saksa,
UK, Italia..
Vertaisin maanpäällisiä lähetyksiä satelliitteihin. Ei sielläkään ole eikä tule olemaan laajamittaista käyttöä yhdistelmälle vanha lähetysjärjestelmä (DVB-S) ja uusi pakkaus (MPEG4). On menty uusien palveluiden kohdalla suoraan uuteen (DVB-S2 ja MPEG4). Vanhat DVB-S/MPEG2 kanavat jatkavat sellaisenaan rinnalla, ainakin saksalaisten kanavien kohdalla jonnekin vuoteen 2016-2018. Se on pitkä aika.
Mitä tahansa digitelevisioasioihin liittyen tekisivät niin... aina se on väärin päin ja väärin tehty.. ;) .. Norjassa valitetaan varmasti että boksit ovat liian kalliita ja ne joutuu kuitenkin vaihtamaan jos siellä päätetäänkin käyttää tehokkaampaa DVB-T2:sta (säästää kaistaa). Tietysti norjalaisilla ei ole tarvetta tunkea suurta määrää kanavia T-verkkoon kun siellä on totuttu satelliitteihin.
Tietysti Ranskan malli olisi voinut olla sopiva vaihtoehto ... Tällöin maksukanavat olisi toteutettu DVB-T MPEG4:lla mutta YLE/Nelonen/MTV3 lähettäisivät MPEG2:lla. Ne sitten hankkisivat kalliimman boksin hdmi-liitäntöineen jotka kaipaavat maksukanavia....
En tiedä miksi sellaiseen ei päädytty. Joko liikenneministeriö esti tai PlusTV ei halunnut / uskaltanut lähteä seikkailemaan?? Kerroppas sinä kun tunnut tietävän.
Pelkän pakkausmenetelmän päivittäminen ei riitä. Aikanaan joskus tulee käyttöön DVB-T2 ja sen ohessa otetaan käyttöön MPEG4. Silloinkaan ei SIIRRYTÄ vaan MPEG4 tulee maksullisiin paketteihin, ehkä (EHKÄ) mahdollisesti HDTV-kanaviin (2012-2016).
Jos haluat katsella MPEG4-lähetyksiä niin niitä on tarjolla kaapelissa (HDTV) ja satelliiteissa (sekä SD että HD-tasoisina). Sielläkään ei ole "siirrytty" vaan DVB-S2 (versio2) ja MPEG4 leviää hitaasti rinnalle. Boksien vaihdossahan ei olisi järkeä vaan niitä käytetään 5-10 vuotta.