Kannettavaa ostaessanne varmistakaa että sen wlan piiri on uutta nopeaa n-standardia. Nopeusluokka n riittää verkkolevyjen käyttöön ja isojen tiedostojen siirtoon eikä kone teknisesti vanhene niin nopeasti vaan arvo säilyy paremmin. Tulevaisuuden it-maailma on langaton joten tästä ei kannattaisi tinkiä. En nyt ala mainostaa missä malleissa nopea Wlan jo on mutta se yleistyy kyllä paljon hitaamman g-standardin tieltä.
Katsokaa että on n-sarjan wlan
Wlan man
171182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tuskasta löytää alle tonnin läppäreistä n-wlania, tullut vastaan HP DV6650 ja Apple Macbook. Joku huntti lisää niin alkaa löytyä.. alle 900 euron ei lie vielä ainuttakaan?
halvoissa koneissa tuppaa tuo lankaverkkokiin olemaan 100mbit kun taas noissa vähän arvokkaammissa onkin 1gb lani....eli kun täällä noita koneita vertaillaan niin monesti unohtuu se, että halpiskoneessa on oikeasti halvemmat osat...ja sillä voi olla vaikutusta koneen käyttöominaisuuksiin...
on se, että MacBook on mukamas kalliimpi kuin vastaavat PC-läppärit. Kuitenkaan MacBookiin kuuluvia n-Wlania ja gigabitin verkkoliitäntää ei tahdo millään löytää halvemmista läppäreistä eikä edes useimmista samanhintaisista. Niin että kuinkahan se asia onkaan.;)
N-wlan ei ole vielä standardi, vasta ehdotus-asteella. Tuosta johtuen voipi tulla yllätyksiä nyt myytävien "standardi"-laitteiden kanssa.
Ainakin mun käyttämäni nykyiset n-läppärit ja tukiasemat tuntuu toimivan erinomaisesti yhteen, joten vaikea on kuvitella suuria muutoksia.
Nyt kun it-alasta jutellaan, niin se mikä tänään toimii, ei välttämättä enää huomenna pelaa:) Kun virallinen standardi tulee, ei ole ollenkaan varmaa, miten tällä hetkellä myynnissä olevien laitteiden yhteensopivuuden kanssa käy. Etenkin kun it-puolella yhteensopivuus on aika usein tarkoittanut sitä, että kävellään kauppaan ja ostetaan uusi palikka, jotta homma pelaa...:)
löisin vetoni sen puolesta että nykyinen määrittely pysyy.
Jonkin verran on tietsikoitakin jo myyty draft-n:llä, Apple 6-7 miljoonaa ja muut ainakin saman verran yhteensä(?).
No jos noin varma olet, niin ostaisitkos muutama g-draftin perusteella valmistetun kortit...?:) Niitäkin kun kerettiin muutama miljoona myydä ennen standardia. Toimivat aika hyvin, jos saman valmistajan tukiasema, muuten toiminta täysin arpapeliä.
ostais...
Mutta katotaan tää n-drafti, jookos?;)
Tottakait on plussaa, jos kone alustavasti tukee tulevaa N-luokan standardia. Kuitenkin siitä saatava käytännön hyöty on olematon.
G-luokka riittää 54 megaiseen nettiyhteyteen ja wlan tukiasemat ovat "alaspäin yhteensopivia", eli N-wlaniin pääsee käsiksi g-standardin piirillä.
Eli kysymykseen; pitäisikö läppärissäni olevan wlanin tukea tulevaa N-standardia voi vastata vastakysymyksellä että milloin kuvittelisit hankkivasi yli 54 megan yhteyden?
3-5 vuoden päästä 90% wlan-asemista tulee todennäköisesti olemaan N-luokkaa tai sitä seuraavaa. Olipa tänään ostamassasi läppärissä silloin N-luokan wlan piiri vai ei lienee merkityksetön koska kaikki tänän päivän koneet ovat yhtä arvottomia kuin muutaman vuoden vanhat läppärit tänään.
Aika syö tämän päivän tekniikan jokatapauksessa niin nopeasti että etukäteen ei kannata tulevaan tekniikkaan satsata ennenkuin sitä tosiasiallisesti tarvitsee. Siksi N-luokan wlan piiri on vain pieni +, enkä missään tapauksessa tekisi ostopäätöstä sen perusteella.
ja mikä sitten taas ei.
>3-5 vuoden päästä 90% wlan-asemista tulee todennäköisesti olemaan N-luokkaa tai sitä seuraavaa. Olipa tänään ostamassasi läppärissä silloin N-luokan wlan piiri vai ei lienee merkityksetön koska kaikki tänän päivän koneet ovat yhtä arvottomia kuin muutaman vuoden vanhat läppärit tänään.
5 vuotta vanhoista Applen PowerBookeista maksetaan yhä useita satasia. Kolme vuotta vanhoista parhaimmillaan jopa lähemmäs tonnia kuin viittä sataa. Jos on yhtään laskupäätä, sitä voi käyttää esim. tietokoneen hankinnassa. Tosi kyllä on, että tuon ikäiset ei-Applet eivät kiinnosta enää ketään, loiva poikkeus lienee IBM.
Sopii kokeilla isojen tiedostomällien varmuuskopiointia langattoman verkon yli, g:llä se on surkean hidasta mutta n:llä vallan sujuvaa. Tekniikka on täysin valmista.
Ei kukaan tarvitse. Ja noi hinta-arviot on liiottelua. Ihan kun olisit käytettyjen myyjä.
Time capsulella käy vinhasti n-taajuuksinen verkkolevyn käyttö. Viikon kokemus nyt takana. g on muuten hyvä mutta ei se oikeaksi sisäverkoksi sovellu.
Olen muuten sitä mieltä, että inansa kalliita ovat 3-5 vuotiset Applen Bookit. Mitäpäs siinä voi, kun aina joku maksaa ja ostaa. Tarjontaa liian vähän ja mäkkäriin tulijoita liian monia??
...Mutta totta silti, että käytetyt applet säilyttävät arvonsa huomattavasti pc-läppäreitä paremmin. Samoin IBM:n Levanot ovat lujien koneiden maineessa, josta syystä niistä saa maksaa enemmän myös käytettyinä.
>> Sopii kokeilla isojen tiedostomällien varmuuskopiointia langattoman verkon yli, g:llä se on surkean hidasta mutta n:llä vallan sujuvaa. Tekniikka on täysin valmista.
Sitä siis en tietenkään kiistä, että standardia ei ole todellakaan lyöty varmaksi lukkoon, että sikäli.
Mutta jos tästä nykyisestä draftista tulee standardi, se kyllä vaikuttaa aikanaan merkin kuin merkin haluttavuuteen jonniin verran jos koneyksilö on ehjä.
jeps n wlan on nopeampi kuin g se on selvä, mutta
jos halutaan paras nopeus tulee valita 5ghz nopeudella toimiva N...ja niitä on vissiin kaks markkinoilla buffalo ja apple..noi 2,4 ghz toimivat ovat "välimalleja" eihän mimo voi ees toimia kunnolla 2.4ghz kun on rajallinen kanavamäärä
Lenovot muuten hyviä mutta niissä on jokin kummallinen vika, ainakaan osaan ei saa tätä mokkulaa asennettua.
Joten hyviä toimistossa muttei matkakäytössä jossa pitäisi päästä nettiin missä vaan.