Ajattelin, että vois ensi viikolla aikansa kuluksi leipoa pakastimeen jotain vierasvaroja synnytyksen jälkeisiä vieraita varten, mutta mitäköhän leipois? Onko hyviä vinkkejä, mikä ois kätevää ottaa sitten pakastimesta yllätysviereille ja mikä ois hyvää vielä pakastettunakin?
Leivotteko te muut ja jos, niin mitä? Itse leivon kyllä aika paljon, mutta en koskaan pakastimeen. Pullaa en jaksaisi kyllä vääntää. Se ei kuulu meidän herkkuihin.
Leivotteko te muut ja jos, niin mitä? Itse leivon kyllä aika paljon, mutta en koskaan pakastimeen. Pullaa en jaksaisi kyllä vääntää. Se ei kuulu meidän herkkuihin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hyviä pakastettavia on ainakin tuhdit banaani- ja suklaakakut (siis kuivakakut). Suolaisista voi tehdä vaikka lihapiirakkaa, se käy hyvin pakastaa ja myös ne lohi- tai kinkkupiiraat maistuu pakkasenkin jälkeen. Voit tietysti tehdä vaikka täytekakun pohjan valmiiksi ja pakastaa sen, ja sitten vatkata kermat ja laittaa täytteet, kun vieraat on tuloillaan.
Pakastimeen aattelin leipoa pieniä kuivakakkuja. Ne sulaa hetkessä ja ovat hyvä pakastuksenkin jälkeen. toscakakku on myös pravuuri joten sitä pitää olla aina pakastimessa vieraille.
Grilli vuokiin siis niihin ympyrän mallisiin, on helppo pakastaa just kinkku piirakkaa tai vastaavaa. tosin pakaste altaa pasteijat on myös ok ja voihan pasteijoitakin tehdä valmiiksi. ( rasvaiset pasteijat imettävälle ja maitoa tulee )
Tee pakastimeen kaikkia sun herkkuja.
mokkaneliöthän on aivan ihania, maistuvat hyvin kylminäkin.