Olen jo pidemmän aikaa painiskellut tuon verbin lausumisen kanssa. Äännetäänkö tuo G-kirjain G:nä kuten esimerkiksi gracias-sanassa, vai onko onko se lähempänä voimakasta H:ta kuten genio-sanassa?
Jos lausuminen menee säännönmukaisesti, niin äänteenhän pitäisi olla tuo G:mäinen, mutta puheessa se kuulostaa kuitenkin kovin H:lta.
Kiitokset jollekin kielitietoiselle jo etukäteen!
Espanjan kielen gustar-verbi
8
761
Vastaukset
- geeeee
Kyllä se on G. Minkämaalaisen, tai miltä alueelta olevan puhetta olet kuunnellut?
Kyllähän eri murteissa äänteissä on eroja, mutta en ole kuullut G:n muuttuneen h-äänteeksi. Sen sijaan G:stä olen kuullut tulevan B:, ja myös päinvastoin..., J:n (espanjan h-äänne) olen kuullut F-äänteenä, jne...- taikka...
voihan se olla jotain nuorisokieltä.
- moskaa...
taikka... kirjoitti:
voihan se olla jotain nuorisokieltä.
"Me justa mucho la nabidad por muchas cosas me justa poner el arvol i los regalos i las bolas de navidad i el chanpan i los regalos i el turron i las"
Tuossa on kaikki muukin väärin.
- vanhasta muistista
g äännetään geenä (jotenkin siellä takakitalaessa gggh.., ei 'hoona' ainakaan, ei ihan samalla tavalla kuin suomenkieliset, ilmavammin jotenkin). Etuvokaalien, i ja e, (kuten 'gitano', mustalainen- /hitano/, tai 'genio' - nero, /henio/) edessä g kuulostaa hoolta - ei ihan mutta periaattessa ei kuulosta geeltä ainakaan. kerakkeitten edessä kuulostaa geeltä kuten grazias kiitos, selvä g-äänne
- on k
"g äännetään geenä (jotenkin siellä takakitalaessa gggh.., ei 'hoona' ainakaan, ei ihan samalla tavalla kuin suomenkieliset, ilmavammin jotenkin)."
Niin, suomalaisethan eivät useinkaan osaa ääntää g:tä oikein. Suomalaisten g kuulostaa espanjankielisistä ( ja muistakin g:tä käyttävistä) k:lta. - kohdassa
on k kirjoitti:
"g äännetään geenä (jotenkin siellä takakitalaessa gggh.., ei 'hoona' ainakaan, ei ihan samalla tavalla kuin suomenkieliset, ilmavammin jotenkin)."
Niin, suomalaisethan eivät useinkaan osaa ääntää g:tä oikein. Suomalaisten g kuulostaa espanjankielisistä ( ja muistakin g:tä käyttävistä) k:lta.tuolla kitalaessa, kieli osuu taaemmaksi kuin meidän tuttu 'ggeeh' kun puhutaan
'geellä'.. vähän samaan suuntaan kuin silloin kun kakistelisi kurkkua, eli kielen takaosa osuu aika taakse kitalakeen nieluna lähemmäksi.. *ghaa-ghaa*.. tai niin kuin kun sanotaan: 'ugh'! ..kurkussa tuntee sen, ja kohdassa mutta EI tietenkään mitään hoota kuulu, ja jotenkin pehmeästi oikeastaan, mutta mitään hoota ei kuulu eikä kovaa 'koota'... lähes kuten *gulp*??
no vaikea selittää, siis takavokaalien kanssa noin.. (el) gato -> kissa sanotaan /ghato/.. syvemmällä se g-äännöksen 'ghalahdus', tai miten sanosi
- kjdspdjds
... että et osaa sanoa r-kirjainta, vaan sanot sen kurkusta. Siitä tulee melko lailla oikeanlainen g etuvokaalin edessä. Melkein samalla tavoin, mutta hiukan pehmeämmin sanotaan j joissakin sanoissa (viajo, trabajar).
- Anonyymi
voimakas ääni
ga, gue, gui, go ja gu. Tässä tapauksessa u kirjain ei ääntyy ja viisiko lausustaan yhtä samalla tavalla kuin suomenkielen ääni ga ge gi go gu
Mutta jos ge ja gi ilman u- kirjain vallissa lausutaan [he ja hi] ja nämä kaksi yhdistelmää sekoavat espanjankieliset puhujat koska on myös ja je ji jo ju [ha he hi ho hu]
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768