Onnellisuuden ehdot

os..

Useimmat palstan kirjoittajat näyttävät käsitelleen onnellisuutta parisuhteessa, siis romanttisena rakastumisena. Onnellisuutta pitäisi tietysti olla muutenkin, myös yksin eläessään.
Onnellisuus on kyllä kiinnostanut tiedemiehiäkin. Tässä on pari henkilöä, jotka ovat tutkineet ja kirjoittaneet onnellisuudesta.

Sonja Lyubomirsky

http://www.faculty.ucr.edu/~sonja/

Ruut Veenhoven

http://www2.eur.nl/fsw/research/veenhoven/

http://www2.eur.nl/fsw/research/veenhoven/Pub2000s/2004c-full.pdf

Ruotsin teeveessä oli ohjelma aiheesta ja siinä Sonja Lyubomirsky kertoi, että onnellisuudesta 50%
voi olla geneettistä, 10% on ympäristöstä johtuvaa ja 40% johtuu päivittäisestä elämästä.
Onnelliset ihmiset ovat sellaisia, että osaavat suhtautua positiivisesti kaikkiin tilanteisiin. Vähemmän onnelliset taas näkevät asiat enemmän negatiivisesti. He voivat kuitenkin olla varovaisempia vaarallisissa tehtävissä ja siten turvallisempia. Kovin onnelliset eivät ajattele mitään pahaa tapahtuvan ja ovat varomattomia.

Minä itse luulen onnellisuuden olevan elämässä. Kaikki terveen kehon toiminnat ovat mielihyvää tuottavia. Näkeminen, kuuleminen, haistaminen, maistaminen, tunteminen ja kaikki aistit tiedottavat mielihyvää jonnekin aivojen mielihyväkeskukseen. Eläimetkin ovat samanlaisia. Kun näkee koirantaluttajan kuljettavan koiraa narussa, se koira vetää narusta ja nuuhkii mielenkiintoisia paikkoja. Koira saa ilmeisesti suurta mielihyvää nuuhkimisesta. Se on siitä onnellinen.

1

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä se on

      Niin, olen myös miettinyt onnellisuutta
      kovasti. Se on toisille helppoa, toisille taas
      haasteellisempaa.
      Sanotaan, ettei onni voi tulla toisesta ihmisestä, vaan se tulee löytää itsestä.
      Niin, näin ehkä. Mutta minkäs teet kun olet onnellinen juurikin toisen ihmisen tähden? Koska olet hänet löytänyt ja elämääsi saanut. Koska rakastat häntä niin valtavasti. Onko se väärää onnea? Ollaanko silloin hakoteillä?
      En jaksa uskoa ihan niinkään. Tietysti musertuisin nyt jos hän minut hylkäisi, mutta...
      Hänen vuokseen olen onnellinen. Hänestä onneni kumpuaa..

      Kommentteja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      173
      11068
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6262
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5615
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5564
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      178
      4531
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      78
      4392
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4003
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3880
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3538
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      87
      3137
    Aihe