kawa ohjaus ravistaa?

Pyörä on 750gpxr -88.

Oireet: Vauhtia 15-30km/h nopeasti tankoa vasemmalle ja oikealle, niin liike "jää päälle" ts. ravistaa. 0-10km/h käännyttäessä pientä ravistusta/tärinää, silloin kun pitää kääntää tankoa sinne suuntaan minne pyörä kääntyy ts. vauhti on niin hidas ettei vastaohjausta voi käyttää.

Missään ei tunnu löysää. vakavaa vai normaalia.
4732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen ajanut samanlaisella pyörällä ja todennut samat ohjauksen vatkaamiset.Kiusalliset ravistelut saattaa olla normaaleja siinä pyörässä.

Äänestä

Mulla on ollut samanlainen paskakasa kuin sulla, vatkaamista oli ja paljon. Melkein kahdet lipat n. 80-100 km/h vauhdista, kun pyörä alkoi vatkamaan tosi rajusti ja suoralla tiellä ilman mitään syytä!!! Kokeilepa muuten samaa vähän kovemmassa nopeudessa mutta varovasti sitten!!!Ohjauslaakeri on nyt vähintä mitä pitäis tarkastaa ja ei se sekaisin oleva anti-dive järjestelmäkään varmaan paljon auta asiaa. Itsellä ei ollu ku huonoja kokemuksia pyörästä. Onneksi liikkeen 11 päivän takuuaika ei ehtinyt umpeutua, vaikka siinä yrittivät kusettaakin sopimalla huoltoaikaa kuukauden päähän, joten jäi ostamatta ja sain rahani vittuilujen kera takaisin. Ettei vaan sulla ole tämä UK-60...

Äänestä
  • se ei ole vakavaa!!! yksinkertaisesti väärin tasapainotettu eturengas tai se on kulunut epätasaisesti... ei muuta käy painottamassa uudestaan nin eiköhän vika häviä koska mulla oli 600 ZZR ihan sama vika ja kävin painottamassa etupyörän niin johan ravistus hävis

    Äänestä

Sehän on tietenkin ensimmäinen konsti tarkastaa
rengas,mutta sitten kannattaa vaihtaa etupään
öljyt vähäpaksummaksi,ja jos siinä on jousen
esi jääityksen säätö yläpäässä niin niitä kannat-
taa hieman kiristää,pitäis auttaa !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jone kirjoitti:

Pyörä on 750gpxr -88.

Oireet: Vauhtia 15-30km/h nopeasti tankoa vasemmalle ja oikealle, niin liike "jää päälle" ts. ravistaa. 0-10km/h käännyttäessä pientä ravistusta/tärinää, silloin kun pitää kääntää tankoa sinne suuntaan minne pyörä kääntyy ts. vauhti on niin hidas ettei vastaohjausta voi käyttää.

Missään ei tunnu löysää. vakavaa vai normaalia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu