Onko kellään tietoa laminaattien kovuuksista elikkäs onko esim laminaatin hinnalla jotain tekemistä sen kovuuden kanssa.
Olen parin koiran omistaja ja haluaisin tietoa että kannattaako laminaattia asentaa vai naarmuuntuuko se heti koirien tassuista.
Olen parin koiran omistaja ja haluaisin tietoa että kannattaako laminaattia asentaa vai naarmuuntuuko se heti koirien tassuista.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ostin kovuusluokkaa 32, jonka pitäisi kestää koiran kynsiä. sen alhaisempi kovuusluokkaa ei suositella koiraihmisille.
Mikä merkki? Mikä malli? Yms tiedot ois kiva kuulla..
Kovuusluokka ei välttämättä kerro totuutta sillä laminaatin valmistaja itse luokittelee kovuusluokan. Tuntuukin että kaikilla se on nyt 32. Olisi kiva kuulla mikä merkki on todella kestänyt koirien kynsiä naarmuuntumatta. Ja onko teille painavat vai pienet koirat?
ja laminaatti ei naarmuunnu,mutta se kynsien aiheuttama ääni on todella ärsyttävä.kehotan harkitsemaan uudelleen sitä laminaatin laittoa.
Kyllä naarmuuntuu ainakin Alloc Original (32) ja ei ole edes koiria. En suosittele ainakaan kyseistä valmistajaa.
Meillä Alloc original (kulutusluokka 33 suom.huom.) on koirien (saksanseisojat) kanssa toiminut hämmästyttävän hyvin. Ollut lattiassa jo neljä vuotta ja nättää kuin olisi eilen asennettu.
Eikö se ole liian kallista?
Pelkästä laminaatista?
Miksi markin halvemmat mallit ei kestä?
Eikö 24e/m ole riittävä rahamäärä saada kestävä lattia?
RAHASTUSTA!
Taitaa olla Muovimatto se paras ratkaisu.Ei luisu Koiran kynnet eikä kuulu inhottavaa rapinaa kävellessä kestää kosteutta ja on lämpöisen tuntuinen.