Flourishing, Cardistry, XCM, Korttitaikuus

Team Visor

Itse olen siis harrastanut otsikon mukaista ajanvietettä jo jonkin aikaa. Korttittemput ovat tuttu juttu, itse puhun korttitaikuudesta ja miellän korttitempuiksi vähän "huonommat ja yksinkertaisimmat" temput, joita ns. "tavalliset tallaajat" ovat saattaneen oppia kavereiltansa. Eihän ole mitään ihmeellistä jos yksi katsojan valitsema kortti löytyy korttipakasta? Ko. rutiinin toteuttamiseen on kymmeniä eri tapoja.

Sen sijaan ihmetystä aiheuttaa jos taikuri ottaa sinitaustaisesta pakasta neljä satunnaista korttia, jotka sormien napsautuksen jälkeen ovatkin kaikki vaikka pata-ässiä. Seuraavaksi taikuri hieroo kortteja pöytään, käteensä tai vaikka toisiinsa(Monilla taikureilla on omia versioita tempuista) ja korttien taustapuolet muuttuvat yksitellen kaikki erivärisiksi. Lopuksi pöydällä koskemattomana ollut sinitaustainen pakka käännetään, ja se on muuttunut punataustaiseksi. Iskee silmä (Kyseessä on kaupallinen Strangers Gallery-niminen rutiini, joka itseltänikin löytyy, suosittelen hankkimaan, kun perusasiat on hallussa).

Korttitemppuja, huonoja ja jopa hyviäkin(Melko harvoin tosin), oppii netistä. Mm Youtubesta löytyy opetusvideoita erilaisiin korttitemppuihin kun vaan osaa hakea. Nämä "hienommat" temput kuitenkin opitaan kirjoista, VHS:ltä ja DVD:ltä, joita myydään alan liikkeissä. Esim Markku Purholla ja Art of Illusionilla Loogisestikkin näitä "hienompia" temppuja ei ole helppoa tehdä, aluksi. NE vaativatkin joskus jopa satojen tai tuhansien tuntien harjottelua, jotta ne sujuisivat tarpeeksi nätisti ja sulavasti.

Onko kukaan kuullut sitten Flourisheista, XCM:stä tai Cardistrystä? Rakkaalla lapsella on monta nimeä. Paras suomalainen vastine on luultavasti Korttimanipulaatio.
Korttimanipulaatio on todella mukava harrastus, mutta vaatii todella paljon harjoitusta ja kärsivällisyyttä. Suosittelen ainakin kokeilemaan.

Hyvät kortit ovat muuten yksi tärkeimmistä asiosta, jos haluaa,että korttitaikuus tai korttimanipulaatio on hauskaa. Itseltäni löytyy noin 30 pakkaa. Pyörittää silmiään (Jokainen on erilainen) Suosittelen käyttämään Bicyclen tai Tally Ho:n pakkoja.

Loppuun vielä Team Visorin info-video http://www.youtube.com/watch?v=E0POPMSkALQ

Kommia videoista luen milelläni, mieluiten Tubessa.

Ps. Tämän tarkoitus on siis synnyttää keskustelua kyseisestä aiheesta.

1

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trofi

      pidän itse taikatempuista(varsinkin korteilla).
      olen myös jonkun aikaa harrastanut xcm. kannattaa liittyä theory 11 nimiselle taikuus foorumille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      178
      5042
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1681
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      123
      1484
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1373
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1090
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      952
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe