kertoja myös leposyke matalakaa kokemuksia beetasalpaajista ja siitä miten ovat tehonnu ja vaikuttiko miten kielteisesti verenpaineeseen ja sykkeeseen.itselläni on matalat paineet(110/60)ja myös leposyke matala n.50-60 mutta siitä huolimatta lekuri määräsi kohtausiin ja varsinkin lisälyönteihin pinloc nimistä lääkettä.iso on kynnys mennä purkille ja ottaa sitä.pelko siitä että entä jos vaikuttavatkin kielteisesti...kertokaa ihmeessä omia kokemuksianne!
beetasalpaajat
ja syke&paineet
2437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
beetasalpaajat laskevat verenpainetta sekä leposykettä mutta ainakaa itselläni niistä ei ollut mitään apua paniikkikohtauksen yhteydessä...sydän hakkasi ihan yhtä lujaa kuin ennenkin kohtauksessa ja kaikki muutkin oireet olivat ihan samat kuin ennenkin. mielestäni niistä ei ole mitään hyötyä paniikkihäiriön hoitamisessa / oireiden lieveittämisessä.
ehkei noista ole apua kohtauksen aikana, mutta mulla ne muuten kyllä auttaa kun oon jatkuvasti jännittynyt ja sit mulla on pientä tärinää koko ajan niin tuon beetat poistaa kokonaan ja voin jopa tuntea olevani normaali:)