Tarvitsisin vinkkejä mitä tehdä 3- ja 5-vuotiaiden kanssa kesälomareissulla.... Tarkoitus on ajella perheellä jonkunmoinen asuntovaunukeikka lähinnä Länsi-Suomessa tai Keski-Suomessa.
Mitä kohteita suosittelet? Mielellään edullisia tai jopa ilmaisia mutta hyviä leikkipaikkoja, puistoja, uimarantoja yms lastenkohteita.
Tiedän muumimaailman ja herra hakkaraisen talon ja puuhamaan, mutta onko muita? Varmasti nimittäin on!
Edullisia matkakohteita Suomessa?
6
2046
Vastaukset
- seikkailupuisto..
Kupittaalla. On ilmainen ja lapset viihtyy hyvin. Kauniissa puistossa piknik, seikkailupuiston kaikki vempeleet sekä liikenne"rata"..
Muumimaailman saarella on kiva uimaranta ja nuotiopaikka ja sinne ei ole pääsymaksua..
Ruissalon Saarronniemi kiva uimaranta lapsille sekä muutenkin viehättävä Turussa..- lisätä
että Kupittaalla myös maauimala, lasten liikenne puisto, ankkalampi (ilman ankkoja / karanteenissa) ja seikkis on kyllä hieno paikka missä lapset viihtyy. Isommille Naantalissa on Väski jos muumimaailma on jo ohi..
- Kirsuliini
Lappeenrannassa on sataman ympäristössä hiekkalinna huvilaitteineen ja maailmanpyörineen täysin ilmaiseksi!!! Bonuksena kauniit Saimaan maisemat ja lapsille vielä liikennepuistokin ilmaiseksi keskustassa. Tervetuloa!!
- suosittelen
Aloittaja kyseli siis Länsi-Suomen kohteita. Suosittelen Poria, siellä Yyterin rannat, Kirjurinluoto jne. Lasten kanssa voi ajella myös Reposaareen tai Preiviikin rantakujan päässä olevaan venesatamaan, hienoa lintualuetta.
- kaketsu
Vinkeistä... Pori/Turku onkin uutta seutua. Pannaanpa korvan taakse.
Vielä otan kiitollisuudella vinkkejä vastaan. - äiti Jyväskylästä
Hei!
Itse Jyväskylässä asuvana olen kokenut lasten kanssa ihania kesäpäiviä Ysitien lemmieläinpuistossa, jossa aurinkoisena päivänä omien eväiden (grillausmahdollisuus) kanssa on vierähtänyt useampikin tunti. Alueella on mm. kanisaari, kissanpentuja ja kilejä joita lapset ovat saaneet syöttää.
Lähellä on myös Ruuhipirtti, jossa kiva kesäteatteri ja ensi kesänä esityksessä Pekka Töpöhäntä. Vehreä miljöö ja myös yöpymismahdollisuus, josta ei ole omakohtaista kokemusta.
Jyväskylän Viherlaaksossa asustaa myös Hilariushiiri. Kiva puisto myöskin juuri lastesi ikäisille, ei taida kyllä olla mikään kovin halpa enkä tiedä ensi kesän kohtaloa...
Jämsän Himoksella peikkometsässä saattaisi olla jotain seikkuja taas ensi kesänä..
Tervetuloa Keski-Suomeen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2512878Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell41610Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.21305- 1011174
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231151- 691037
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531022Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581015Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717927- 135902