Juu hämärä vika vaivannut jo pidemmän aikaa, auto toimii moitteetta ajossa ja jos on jokapäiväisessä käytössä. mutta kun auto seisoo pari kolme päivää niin kaikki virrat ovat hävinneet. Akkun olen ladannu pariin otteeseen ja joka kerta toiminut sen jälkeen. mutta vika pitäisi paikantaa. Eli onko vika akussa, vai laturissa, vai missä?
auto joka on kyseessä on toyota Carina 2 vm.91
akku tyhjenee auton seistessä
22
50305
Vastaukset
- akku.
kunka vanha? jos on kovin vanha niin ei se pidä virtaa välttämättä enää. Sn voi käydä jossain korjaamolla mittauttamassa että onko se vielä kunnossa.
- Meri74
Akkusi on vaan yksinkertaisesti loppu. Ei pidä enää virtaa. Uusi akku esim. biltemassa tai motonetissä n. 35e. Suosittelen vaihtamaan ihan suoraan, turhaa vaivaa mittautella vanhaa akkua.
- juke
Nämä kannattais tutkia ainakin. Peräkontin valo onko päällä. Radion muisti.Nämä varsinkin kun akku alkaa olla lopuillaan.Voit kokeilla Ota akun miinus kaapeli irti seisonnan ajaksi ja kytke paikoilleen, niin starttaako hyvin.
- juuri näin!
juke kirjoitti:
Nämä kannattais tutkia ainakin. Peräkontin valo onko päällä. Radion muisti.Nämä varsinkin kun akku alkaa olla lopuillaan.Voit kokeilla Ota akun miinus kaapeli irti seisonnan ajaksi ja kytke paikoilleen, niin starttaako hyvin.
Ensimmäinen oikea vastaus tähän kysymykseen. Jos auton akun lataa ja se ei lopu ajossa kesken niin se pitää virtaa sekä vastaan ottaa sitä aivan sata varmasti sen 2-3pvää. Tarkista tosiaan nuo peräkontin valot ym mitä et heti näe.. Puhutaan ns.virran vuodosta!
- akku loppu
Akusta on todennäköisesti yksi kenno lopussa, jolloin näyttäisi että akku on ok, mutta varaus häviää nopeasti.
Uusi akku kehiin ja menoksi. - Faradayn mämmi
Sama on sattunut kaksi kertaa. Ensin oli syynä takakontin valo, jonka kytkimen jokin tavara oli tuupannut päälle-asentoon. Toisella kertaa hansikaslokerossa paloi valo. Pienikin virta kuluttaa kolmessa päivässä akun hiljaiseksi. Parilla mittauksella saat kuitenkin suljetuksi osan yleisimmistä syistä pois.
Mittaa ensin jännite akun napojen väliltä moottori pysäytettynä. Sen pitäisi olla yli 12 volttia jos kaikki kennot ovat pelissä mukana. Mittaa sitten latausjännite akun napojen väliltä moottorin käydessä normaalisti. Sen pitäisi olla reilusti yli 13 voltin, pikemminkin yli 14 volttia. Laturin ominaisuuksista riippuen voit tarvita avustajan painamaan kaasua.
Sitten irroita akusta plusjohdin ja kytke yleismittari plusnavan ja plusjohtimen väliin. Mittaa paljonko virtaa kulkee kun auto seisoo lukittuna. Tuloksen pitäisi olla korkeintaan 20-30 milliampeeria. Suurempi lukema viittaa siihen, että jokin virtaa kuluttava laite on päällä tai lamppu palaa.
Jos laturi antaa riittävästi jännitettä ja lepovirta on pieni, voit perustellusti epäillä akussa olevan vikaa. Akkuliikkeeseen ja koekuormittamaan. Siinä asia kyllä paljastuu. Ja siinä tapauksessa on syytä toivoa, että vika on akussa, sillä muuten sen etsiminen saattaa käydä hankalaksi.- KorjaanPuolestasi
"Sitten irroita akusta plusjohdin ja kytke yleismittari plusnavan ja plusjohtimen väliin. Mittaa paljonko virtaa kulkee kun auto seisoo lukittuna. Tuloksen pitäisi olla korkeintaan 20-30 milliampeeria. Suurempi lukema viittaa siihen, että jokin virtaa kuluttava laite on päällä tai lamppu palaa."
Paljon järkevämpää ja auton kannalta turvallisempaa on irroittaa akusta miinusjohdin plusjohtimen sijasta, näin mitään auton elektroniikkaa ei pääse vaurioitumaan vaikka jostakin syystä tulisikin pieni ja lyhyt oikosulku miinusjohtimen puolelle työn aikana.
Nykyään tuo normaali virrankulutus on kylläkin noin 50 milliampeeria silloin kun auto seisoo lukittuna/poisssa käytöstä.
- diplinssi
Ehjän täyden akun jännite akun seistyä noin tunnin ajon jälkeen, on noin 12,7V jopa ylikin. Tyhjä 12,3V. Jos akun kenno oikosulussa jännite putoaa 2 volttia eli tuskin on yli 12V edes heti ajon jälkeen. Purkaako akku itse selviää, kun otat toisen kengän (miinus käsketään ottaa ensin, se riittää) irti ajon jälkeen ja pidät sen saman kolme päivää. Jos akku ehjä ja purkaa johtojen kautta, usein joku lamppu päällä tai laturin diodisilta rikki. Jos vanhan auton johdot lyö läpi, silloin usein jo käryää jossain tai polttelee sulakkeita.
- älkää arvailko
Mun autossa (Opel Astra 2001 DTI 1,7) on sama vika. Akku, moottorituulettimen flektin lämpörele, flektin ohjauslaite ja etummainen propeli(flekti) vaihdettiin. Takaluukun johtosarjassa korjattiin jotain. Mittauksissa ei tavallisessa korjaamossa eikä merkkihuollossa löydetty muita mahdollisia syitä tyhjentymiseen kuin takaluukun johtosarja sekä flektin ohjauslaite. Akku ei näytä vuotavan virtaa virtamittarin mukaan. Oon tuhlannu rahaa yhteensä 650 euroa! Ei se mistään akusta johdu, jos akku on toiminut riittävän hyvin tähän asti.
- NiinSamaaMieltäSunKanssa
Akku on toiminunna ihan hyvin viimoset 20 vuotta, kun vaimon kanssa hevosmarkkinoilta se ostettiin. Ei se akussa voi vika olla, ei toki, kun on tähänkin asti riittävän hyvin toiminut!
- gg75
ei kannata ostaa mitään halpis akkuja.kannattaa varata akkuun 80-100 euroa.
- ei akku
ei oo akun hyvyydestä tai huonoudesta kiinni, fofd mondeosta vikaa etsittiin kauan ja lopulta löydettii bensapumppu joka oli takapenkin alla ei siis bensapumppu vaan joku joka laittaa bensan tankista liikkeelle jäi rele päälle ja söi vir ran sielä kun auto seiso pitempään ja ongelmana oli myös silloin käyntiinlähtö myös,,,,
- sähkö-katoaa
Lämmityslaitteen termostaatti -siili.
Laturin yksi silta - diodi- kiristä.akunnavat
Akun miinusnapa on löysällä.
- Asiantuntija111
Kannattaa ostaa kunnon akku ja alle kahdentonnin ei kannata ostaa. Mielellään kultanavoilla ja timanttikoristeilla.
- Variantti
Joo, ihan uusi Boschin 74Ah akku ja perjantaina auto parkkiin, niin maanantaina ei lähde käyntiin, vaan ihmekös tuo, kun vetää liki 1A virtaa jatkuvasti. Minkään sulakkeen kautta tuo virta ei kuitenkaan mene, ne on amppeerimittarilal katsottu, joten mitähän kautta tuo mahdollisesti purkautuu, Laturi, Startti???
- Igolstadin_Rinkula
Jos siellä näkyy kulkevan liian paljon virtaa, kun olet laittanut yleismittarin akun ja miinuskaapelin väliin, niin yksitellen sulakkeita irti kunnes virtasyöppö paljastuu.
- Tällä_keinolla
pääsee jo vähän lähemmäksi ongelman ratkaisua. Asiaa mutkistaa se että saman sulakkeen takana on usein monia toimintoja joista pitää vielä löytää se sähköä luvatta syövä laite. Kuten jo muutamaan kertaan mainittu, yleensä tavaratilan valo tai vika laturin diodisillassa.
- ensimmäinen.fiksaus
Puhdista akun pinta liasta, lika voi rueta johtamaan sähköä ja akku purkautuu sitä kautta.
- Anonyymi
Itsellä sama vika siis akussa.62Ah:n Varta akku 3 vuotta ikää ja tyhjeni samalla tavalla itsestään.Vika oli akussa eikä missään muualla.Eli akku oli viallinen. Nyt uusi akku toimii eikä pura latausta.Tuli otettua virtajohtos irti jne.Ei auttanut mikään ennenkuin ostin uuden akun,nyt on 60Am:hn akku ja startannut -22 asteessa hyvin.Tosin se oli vaan kokeilu ilman että lohkolämmitin olisi ollut toiminnassa. Nyt Starttaa hyvin,saas nähdä kuinka kauan...
- Anonyymi
Luulin kanssa, että akussa vika, ostin uuden akun, vajaa vuosi ja taas tyhjeni parissa vuorokaudessa. Jossakin jokin laite syö virtaa, mutta vain ajoittain, vika siksi vailkea selvittää.
- Anonyymi
Vetää virrat jostain maihin. Tai sitten on esim mankka tai joku esim. valo koko ajan päällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831569Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä721370Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2271351Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311291Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341029Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973- 89960
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123848