Kiitos Tapani !

"Veikko Nieminen"

Katsoin 40v. konsertin, olit loistava. Jäin vain kaipaamaan "Veikko Niemistä".

22

1159

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jade.

      Juma, että on miehellä ÄÄNI! Melkein kuuskymppinen ja noin upea ääni. Esim. Osole mio sai ihon ihastuksesta kananlihalle.

    • Zori

      Joku täällä joskus kirjoitti, että Tapani Kansalla on vanhan miehen ääni ? Anteeksi nyt vaan, mutta missä kohtaa se kuului? Ei tuon herran laulussa ainakaan, joka TV2:lla äsken konsertissaan lauloi.
      Tapsan ääni on kerrassaan vaikuttava.

      • ei fani

        Ääni naukui kuin ruosteinen ovansarana.


      • Reinikainen
        ei fani kirjoitti:

        Ääni naukui kuin ruosteinen ovansarana.

        Sorry, mutta ei mene läpi. T.Kansan ääni on komea. Sen pystyn kyllä myöntämään vaikken mikään fani olekkaan.


      • Just me
        ei fani kirjoitti:

        Ääni naukui kuin ruosteinen ovansarana.

        Valitettavasti meillä täällä rakkaassa Suomessa on noita naukuvia saranoita aivan liikaa,jospa vain joskus ymmärtäisivät kuunnella itse itseään, niin häpeäisivät. Tapani Kansalle suuri KIITOS loistavasta konsertista !


      • ei fani kirjoitti:

        Ääni naukui kuin ruosteinen ovansarana.

        pakko katsoa jos ei pidä tapsasta. konsertti oli tosi upea näin telkkarstakin katsottuna . tosin paikanpäällä vielä parempi.


    • oli jäänyt monta hyvää kappaletta pois. itse pidän argentiinalaisista tangoista joten jäin kaipaamaan yira yiraa.

      tosin yksi suosikeistani on anna mun jäädä sun luo..se saa aina mielen ja tunteet nousemaan lähes taiavaisiin


      konsertti oli tosi hyvä vaikka ei aivan saman vertionen kuin paikan päällä katsottuna . toivottavasti tapsa lähteee pian taas kiertuelle vaikka sekin on raskasta

      • Joo, oli kyllä tosi mahtava konsertti. En oikein edes tiedä mitä sanoisin, kun oon vieläkin niin mykistynyt.
        Paljon upeita lauluja tuossa konsertissa tuli, mut monta monta hyvää jäi kuulemattakin. Esim. Se rock-sikermä olis ollut kans kiva nähdä ja kuulla, ja just myös se "Yira Yira", "Käymme yhdessä ain" ja "Akselin ja Elinan häävalssi" olis pitänyt tulla ilman muuta, kun Tapsa laulaa sen niin kauniisti.
        Olis ollut hyvä, jos konsertista olis tehty kaks-osanen ( eli enslauantaina olis tullut se toinen osa), niin olis mahtunut mukaan enemmän lauluja ja välispiikkejäkin. Upeee oli tunnelma telkkaristakin katsella, mutta totta on ,että paikanpäällä se meininki on vielä paljon hienompaa. Ne välispiikitkin luovat sen oman tunnelmansa.
        Kyllä Tapsa on upeessa iskussa. Hurmaa äänellään ja lavakarismallaan.


      • Olen samaa mieltä melina2:n kanssa, että konsertti oli paikanpäällä parempi, mutta oli tuo konsertti televisiosta, kun katsoin paras konsertti mikä on tullut pitkään aikaan.

        Oli hyvin kuvattu konsertti, vaikka kaikkia Tapsan tanssiesityksiä ei näytetty vaan ne jäi kameran ulkopuolelle esim. Nina Tapion kanssa, kun Tapsa tanssi niin siitäkin vaan osa näytettiin.

        Minun laskujeni mukaan 9 laulua oli jätetty pois sitten pitkä ainakin 10 minuutin rokkisikermä jonka aikana Tapsa tanssi rokaten niin sitä ei näytetty. Ja ne tarinat mitä Tapsa siellä Hartwall Areenalla laulujen välissä kertoi niitä ei näytetty. Nina Tapion, Hanna-Riikan ja Marikan laulusikermää ei näytetty.

        Olen samaa mieltä Justiinaxin kanssa, että konsertista saisi tulla toinen osa, varmaan tulisi vielä tunti konserttia.

        Hartwall Areenalla Tapsa lauloi kaikki Maestro areenalla 40 vuotta huipulla live cd- levynsä kappaleet minun muistin mukaan samassa järjestyksessä, kuin on levyllä.

        Oli hieno konsertti taltiointi otin talteen ja katson uudelleen.


    • Kyllä Tapsa varmaan lauloikin tuossa konsertissa sen "Veikko Niemisenkin". Konsertin ohjaaja oli sen vaan jättänyt pois, koska kaikki laulut ei mahtuneet tohon reilun tunnin lähetykseen.

      • uralin

        Lauloi Veikko Niemisen ja Tapsa muutti hieman sanoja siihen Veikko Nieminen lauluun, yhteen kohtaan lauloi Tapani Kansan 40 vuotta konserttikiertueen sponsorin -firman nimen siihen... en uskalla kirjoitta minkä firman, kun mainostaminen kielletty, mutta ajattelin jo siellä Hartwall Areenalla, että varmaan ei televisiossa tule Veikko Nieminen laulu, kun siinä on firman nimi tai, jos televisio olisi laittanut piipin siihen kohtaan missä Tapsa laulaen laulaa.

        Oikein rennosti Tapsa sen Veikko Nieminen laulun lauloi siellä konsertissa ei seisonut yhdessä kohtaa vaan monessa eri kohdassa käveli lavalla.


    • Yökyöpeli**

      Mieletöntä mikä ääni ja karisma ! Kyllä siinä moni muu artisti vaikuttaa ja kuulostaa varsin pliisulta Tapsan rinnalla. Taisi mennä jauhot suuhun Tapsan inhoajiltakin. Wanharouwakin on kerrankin kuin kusi sukassa. Turha kirjoittaa kenenkään enää mistään määkimisestä tms. Tapsa lauloi niin kupeasti,että se joka väittää hänen lauluaan määkimiseksi tekee itsestään vaan naurunalaisen.

      • Yökyöpeli**

        Siis UPEASTI. Anteeksi tuo kirjoitusvirhe edellisessä viestissäni.


      • Nimetön
        Yökyöpeli** kirjoitti:

        Siis UPEASTI. Anteeksi tuo kirjoitusvirhe edellisessä viestissäni.

        Jäin ihmettelemään konsertin loppuvaihetta.
        Tapani kiitti yleisöä yms. sitten tuli se viimeinen biisi"tulkaa tytöt takaisin",
        mutta miten hänellä siinä välissä vaihtui esiintymis-asu.
        Vaihtaisiko yhden kappaleen vuoksi enään asua.
        Joten mulle jäi se tunne, että nauhoittaja oli laittanut sieltä aikaisemmasta esiintymisestä, viimeiseksi sen kappaleen.
        Jotenkin kyllä olisi aika typerä pointi sekin.
        Te, jotka olette olleet Tapanin 40 vuotis konsertissa paikan päällä, niin oliko toi"tytöt tulkaa..." taputuksien jälkeen pyydetty kappale viimeinen? ? ?


      • ZaiZai
        Nimetön kirjoitti:

        Jäin ihmettelemään konsertin loppuvaihetta.
        Tapani kiitti yleisöä yms. sitten tuli se viimeinen biisi"tulkaa tytöt takaisin",
        mutta miten hänellä siinä välissä vaihtui esiintymis-asu.
        Vaihtaisiko yhden kappaleen vuoksi enään asua.
        Joten mulle jäi se tunne, että nauhoittaja oli laittanut sieltä aikaisemmasta esiintymisestä, viimeiseksi sen kappaleen.
        Jotenkin kyllä olisi aika typerä pointi sekin.
        Te, jotka olette olleet Tapanin 40 vuotis konsertissa paikan päällä, niin oliko toi"tytöt tulkaa..." taputuksien jälkeen pyydetty kappale viimeinen? ? ?

        Tapani Kansa lauloi tietääkseni kaikissa juhlakonserteissaan sen "Tulkaa tytöt takaisin" ensinmäisen puoliskon viimeisenä lauluna, eli ennen väliaikaa. Koko konsertin viimeisenä, eli encore kappaleena Tapsa lauloi "Akselin ja Elinan häävalssin". Eli sieltä oli tosiaan se "Tulkaa tytöt takaisin" siirrety siihen loppuun muka encore biisiksi. Vähän ihmeellinen ratkaisu ohjaajalta. "Akselin ja Elinan häävalssi" olisi ollut hieno kuulla konsertin lopuksi.

        Kaikenkaikkiaan kuitenkin loistava konsertti. Tapani on huippuvedossa.


    • Heh!

      Kyllä te Tapsan inhoajatkin voitte tänne jotain kirjoittaa. Ei tarvitse sentään ihan mykäksi mennä, vaikka Tapsa loistava olikin. Vai yritättekö päät sauhuten kuumeisesti keksiä jotain valitettavaa tuosta konsertista ?
      Minä voin sanoa sen, että kun Tapsa vetäisi sen Täysikuun ja Hopeisen kuun, niin enpä ole komeempaa kuullut sitten Olavi Virran.

    • kaikin puolin

      Katsoin vähän alkua ja oli kyllä pakko lopettaa. Niin ällöttävää joka kantilta että en pystynyt jatkamaan.

      • OK.

        Harmi, jos et katsonut loppuun, sillä loppuakohden meno vaan parani.


      • särkynyt sydän
        OK. kirjoitti:

        Harmi, jos et katsonut loppuun, sillä loppuakohden meno vaan parani.

        Tapani oli loistava,hän ei ole koskaan laulanut DILAILAA JA HOPEISTAKUUTA ,yhtä komeasti kuin nyt.Ääneen on tullut syvyyttä ja voimaa, eikä siinä tansissakaan mitään vikaa ollut.Ei nämä maailman tähdet sen kummemmin tanssi, korkeintaan mikin varren kanssa vääntelehtivät.Elvis oli poikkeus ja Sammy Davis junior.
        Ei Tom Jones ja Frank Sinatra mitään ihmeellisiä tansseja esitä.Tapani on ylivoimaisesti paras estraditaiteilija Suomessa.


      • Gilla*
        särkynyt sydän kirjoitti:

        Tapani oli loistava,hän ei ole koskaan laulanut DILAILAA JA HOPEISTAKUUTA ,yhtä komeasti kuin nyt.Ääneen on tullut syvyyttä ja voimaa, eikä siinä tansissakaan mitään vikaa ollut.Ei nämä maailman tähdet sen kummemmin tanssi, korkeintaan mikin varren kanssa vääntelehtivät.Elvis oli poikkeus ja Sammy Davis junior.
        Ei Tom Jones ja Frank Sinatra mitään ihmeellisiä tansseja esitä.Tapani on ylivoimaisesti paras estraditaiteilija Suomessa.

        Se oli ihan uskomaton se Hopeisen kuun loppuhuipennus. Kylmät väreet meni ihastuksesta selkää pitkin. Ja kun Tapsa lauloi Täysikuussa vähän matalammalta jotakin kohtaa, niin tutuntui,että koko telkkari tärisi, kun se ääni tuli niin jyhkeänä.
        Mitä siihen tanssimiseen tulee, niin se oli mukavaa ja piristävää katseltavaa. Eihän Tapsa sitä mitään tosissaan silmäkulmat rypyssä tanssinutkaan, vaan pilkesilmässä. Tanssinhan pitäiskin olla hauskaa,eikä mitään naama rypyssä vääntämistä.


    • Caramia.

      Oli kyllä todella ihana ja lumoava konsertti. Tapanin ääni on uskomattoman upea. Siinä on sekä voimaa ,että herkkyyttä. Tapanin olen tiennyt hyväksi laulajaksi, mutta konsertti yllätti minut siltikin positiivisesti. On myös harvinaisen edustava liki kuuskymppinen mies. Ei ole ukkoutunut, vaan charmia ja karismaa on vaikka muille jakaa.

    • Uusi fani

      Täytyy sanoa,että Tapani Kansalla sitä ääntä riittää ilman rajoja. Kunnioitettavat äänivarat hänellä. Valloitti myös esiintymisellään meikäläisen.Kaikenkaikkiaan ihastuttavan lämminhenkinen konsertti. Onnellisia ovat he, jotka saivat sen oikein livenä kokea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      11
      2077
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1108
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      1052
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      79
      887
    5. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      84
      817
    6. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      798
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      706
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      691
    9. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      65
      671
    10. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      667
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      619
    12. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      126
      615
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      598
    14. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      584
    15. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      52
      582
    16. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      40
      554
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      548
    18. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      519
    19. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      513
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      508
    Aihe