Atopia vs. yliherkkä iho?

Raaps raaps

Googletus ei auttanut, joten tulin tänne kysymään.
Mikä mahtaa olla atopian ja yliherkkyyden ero? Onko niillä ollenkaan eroa? Käsittääkseni atopia on allergian serkku, mutta yliherkkä voi olla muutenkin - vai?

Minun ihoni reagoi kosketukseen, siis raapaisuun tai hieromiseen muuttumalla punaiseksi ja jopa turpoamalla vähän. Käsivarsien alapinta on ihan erityisen herkkä, ja joskus hihankin pyyhkäisy aiheuttaa ilkeää pientä kipua ihan kuin hermonpäitä siveltäisi sähköllä. Pahinta, mitä voin iholleni tehdä, on kuorinta ja kaikenmoinen harjaus, ja sitähän olen harrastanut parikymmentä vuotta mukamas ihoni hyväksi. Kasvot ovat jostakin syystä järeämpää tekoa kuin loppu kroppa, ja ihoni on onneksi ihan virheetön naaman alueelta.

Kävin erikoislääkärillä jokin aika sitten raavittuani yhden kuivan kohdan huomaamattani verille. Avun sain ihan perusvoiteiden läträämisestä, mutta tämä atopia vs. muunsorttinen yliherkkyys jäi joko kuulematta tai ymmärtämättä.

3

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on todella herkkä

      mutta ei tarkoita automaattisesti allergiaa. Itse ole atoopikko, mutta en allerginen millekään. Ihoni on todella kuiva, joten rasvaus on todella tärkeää, vältellä kuumia suihkuja ja kylpyjä.
      Saan aika-ajoin ärhäkän ihottuman milloin minnekkin, vaikka en ole allerginen millekään, esim. stressi laukaiseet todella kutisevan ja ärhäkän ihottuman.
      Sillä nyt ei ole väliä sanooko ihoaan herkäksi vai hienosti diagnoosilla atoopikko.

      • Raaps raaps

        Kuulostaa tutulta. Nuorempana tätä ongelmaa ei ollut, mutta saunominen ja vedessä läträily lienee tuottanut tulosta.

        Allergian lääkäri jo sulki pois, mutta eipä olekaan itikka-aika vielä. Hyttysen tarvitsee vain istua iholleni ja katsoa rumasti, ja jo turpoaa.

        Rasvaillaan siis! :)


      • Raaps raaps kirjoitti:

        Kuulostaa tutulta. Nuorempana tätä ongelmaa ei ollut, mutta saunominen ja vedessä läträily lienee tuottanut tulosta.

        Allergian lääkäri jo sulki pois, mutta eipä olekaan itikka-aika vielä. Hyttysen tarvitsee vain istua iholleni ja katsoa rumasti, ja jo turpoaa.

        Rasvaillaan siis! :)

        "Allergian lääkäri jo sulki pois, mutta eipä olekaan itikka-aika vielä. Hyttysen tarvitsee vain istua iholleni ja katsoa rumasti, ja jo turpoaa."

        Tuo kuulostaa siltä,että sinulla olisi herkkyys hyttysen pistosta!eli olet allerginen jollekin.Mitä sinulla on testattu niissä allergia testeissä?
        No mun mielestäni atopia=yliherkkä iho.Itse kuulun niihin atopiaa sairastaviin joilla ei ole mitään allergioita.

        Ihoni on ollut todella hyvässä kunnossa kun lopetin turhan rasvaamisen. Näköjään myös säännöllisellä pesemisellä ja koko vartalokuorinnalla on ollut vaikutusta siihen,että ihoni on nyt ollut hyvässä kondiksessa.Lehtosuon suoturve on ollut mahtava tuote suosittelen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      129
      1300
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      118
      1137
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      97
      944
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      113
      857
    5. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      275
      826
    6. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      715
    7. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      19
      711
    8. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      52
      699
    9. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      28
      637
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      49
      599
    Aihe