OKL vai yleinen kasvatustiede

<zlj<kjzk<lkasa

Hei,

Miksi olette valinneet opiskella yleistä kasvatustiedettä luokanopettajan tutkinnon sijaan? Eikö molemmista kuitenkin valmistu jonkin verran erilaisista oppisisällöistä huolimatta kasvatustieteen maisteriksi? Korjatkaa, jos olen käsittänyt väärin! Mihin ammatteihin tai toimenkuviin tältä yleiseltä puolelta on tapana päätyä?

t: toivottavasti tuleva opiskelija

8

1742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Valitsin yleisin kasvatustieteen, koska kiinnostuin kasvatustieteistä ennen pääsykokeita. En ajatellut hakea opettajaksi, mutta ihmistieteet ja oppiminen kiinnosti silti.

      OKL:stä valmistuu luokanopettajaksi ja kasvatustieteen maisteriksi, yleiseltä puolelta vain kasvatustieteen maisteriksi ilman opettajan pätevyyttä (ellei hae pedagogisiin opintoihin, jolloin saa opettaa kasvatustiedettä tai muuta)

      Työllistymismahdollisuudet ovat hyvin erilaisia riippuen sivuaineista. Esimerkkeinä hallinto-, suunnittelu-, tutkims- ja koulutustehtävät. Ammattinimikkeet vaihtelevat hyvin paljon. Jotkut perehtyvät hallinnollisiin aineisiin, jotkut psykologiaan, erityispedagogiikkaan tai kauppatieteisiin.

      • kasvatustieteen valinnut

        Kuten tuo edellinenkin kirjoittaja jo sanoi: okl:sta valmistuu vain luokanopettajaksi, mutta yleisestä kasvatustieteestä valmistuneella on lukemattomia mahdollisuuksia työllistyä kasvatus- ja koulutusalan laajalla kentällä. Omilla sivuaineillaan opiskelija pystyy vaikuttamaan laajasti tulevaan työnkuvaansa: psykologian ja muiden perinteisten sivuainevalintojen ohella hallinto- ja yhteiskunnalliset opinnot ovat suosittuja. Myös pedagogisten opintojen suorittaminen on suotavaa, sillä silloin olet mm. kelpoinen opettamaan pitkää sivuainettasi.


      • voi toimia muissa tehtäviss...
        kasvatustieteen valinnut kirjoitti:

        Kuten tuo edellinenkin kirjoittaja jo sanoi: okl:sta valmistuu vain luokanopettajaksi, mutta yleisestä kasvatustieteestä valmistuneella on lukemattomia mahdollisuuksia työllistyä kasvatus- ja koulutusalan laajalla kentällä. Omilla sivuaineillaan opiskelija pystyy vaikuttamaan laajasti tulevaan työnkuvaansa: psykologian ja muiden perinteisten sivuainevalintojen ohella hallinto- ja yhteiskunnalliset opinnot ovat suosittuja. Myös pedagogisten opintojen suorittaminen on suotavaa, sillä silloin olet mm. kelpoinen opettamaan pitkää sivuainettasi.

        Myös luokanopettaja voi toimia muissakin kasvatustieteellisissä tehtävissä kuin luokanopettajana. Ja pedagogiset opinnot antavat pätevyyden opettaa periaatteessa mitä tahansa ainetta jota on lukenut, mutta ainakin lukiossa täyden palkan saagakseen tulee olla kahdesta opetettavasta aineesta opintoja: toisesta syventäviin asti, toisesta aineopintoihin asti.


    • OKL Jyrää

      OKL-- Varma työpaikka ja tietää mitä töitä tulee tekemään, pitkät kesälomat ja työ mielekästä.

      Yleinen-- Työpaikka voi olla esim. sihteerinä toimistossa tai jossain ihan ihme hommissa.

      Oma valinta. Itse olen OKL ja suosittelen lämpimästi.

      • ......

        Nuo "joissain ihme hommissa" voivat olla mm. koulutussuunnittelussa, kouluttamisessa, henkilöstöalalla eli mielestäni ihan hyviä vaihtoehtoja.

        Eli eipäs aliarvioida siellä.


      • tosi vaihtelevia ja monipuo...

        Olen valmistunut kasvatustieteen maisteriksi suorittanu sivuaineena mm. aikuiskouluttajan pedagogiset opinnot ja työtehtäviini kuuluu tämän hetkisessä työpaikassa opetus ja sen suunnittelu ja kehittäminen, oppiaineen markkinointi ja hallinointi (mm. budjetointi, tuntiopettajien rekrytointi jne.), erilaisten oppimateriaalien valmistaminen, oppimisen ohjaaminen ja opiskelijoiden HOPSaus jne... Ei siis pelkää "ihme sihteerin hommaa"... :)


    • Luokanope

      Jos haluat luokanopettajaksi hae OKL:een. Itse opiskelin kasvatustiedettä ja tutkinnon täydentäminen luokanopettajan tutkinnoksi oli työlästä; käytännössä jouduin hakemaan OKL:een, jotta sain suoritettua monialaiset opinnot, jotka ovat luokanopettajan "pitkä sivuaine".

      Jos tiedät haluavasi aineenopettajaksi voit hakea kasvatustiedettä lukemaan ja valita sivuaineeksi opetettavan aineen. Toisaalta opetettavan aineen pääaineopiskelijat ovat mahdollisesti työelään siirryttäessä vahvemmilla paikkoja jaettaessa.

      • jlgjklhj

        Miksi sitten menit opiskelemaan yleistä jos kerran halusit opeksi? tottakai se täydentäminen on työlästä jos olet valinnut väärän opinahjon.Minusta siinä ei ole mitään ihmeellistä jos ei halua opeksi tai siinä jos vaikka haluaa. Kaikkihan me tiedämme että opettajan ammatti se vasta onkin edelleen kovin aliarvostettu ja tarvitsee kai siihen jonkun kutsumuksen..ei kai papiksikaan voi lähteä vain rahan perässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      179
      4280
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3243
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2128
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      931
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      73
      896
    Aihe