Onko kellään muulla ollut vastaavaa ongelmaa. -03 Seat Leon TDI ja repsikan penkin alle tulee tosi paljon vettä. Lattiamatto suorastaan pursuaa vettä. Maahantuojalta oli tullut huoltoon tiedote, että ovien tiivisteiden kanssa oli jotain ongelmia. Mutta takalattia melkein lainehtii. Onko vika vai pelkkä ominaisuus. Muuten on tosi hyvä auto ajaa.
Vesivahinko
Apuuva
83140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oven tiivisteiden rakenne on vika-altis. Seat Club Finlandin sivuilla on ohje korjauksesta:
http://www.seatclubfinland.com/modules.php?name=Artikkelit&pa=showpage&pid=6
Ohje on englanninkielinen, mutta kuvat selvittävät paljon. Jo pienen kolon leikkaaminen ovitiivisteeseen saattaa auttaa, mutta myös oviverhoilun tiivistyksen uusiminen voi olla tarpeen.
Tää Leon oli jo huollossa. Korjas vähän ovientiivisteitä, mutta ei auttanut. Siitähän täytyy purkaa kaikki penkit pois, että saa lattiamatonkin irti. Taitaa olla aika iso homma. Jos ovien tiivisteet vuotaa, niin eikai se vesi tule repsikan penkin alle. Meinaan, että olisihan se levinnyt isommallekkin alalle.
Eli viet autoa korjaamolle niin monta kertaa, että ei vuoda, itte kävin muistaakseni 5xkorjauksessa. Leoneissa voi vuotaa mikä tahanssa ovi tai kaikki.. eli kysessä on autolle tyylillinen ominaisuus, ei siis harvinainen vika.
Mihin sulle tuli sitä vettä. Saitko muuten hyvää palvelua? Vaihtoiko tiivisteet vai antoivatko vaan valohoitoa?
eli vesi oli peräisin ilmastointilaitteesta. Poistoletkusta yks tiiviste huonosti ja vesi valui rintapeltiä pitkin lattille. Asentaja keksi vian heti kun kerroin, että vesi on jatkuvasti puhdasta/kirkasta. Eli kyseessä ei ole kuravesi. Oli ollut joskus VW Transportterissa sama vika.
On todella tärkeää että lattiat kuivataan kunnolla. Ei pelkästään pinnasta. Itselläni oli passatissa samanlainen vika. Tuli kalliiksi. Kaksi airbag ohjainyksikköä ja kaksi törmäys tunnistinta rikki. Ja voitte vaan kuvitella mitä tämä kaikki maksaa... Mittarissa edelleen merkkivalo palaa!!!! Toi kosteus on tosi paha ongelma jos se pääsee muhimaan mattojen alla pitkään.
Seat Leonin kuskin puolen matot kastuu eikä löydy vikaa.Paikallaan yön yli ja satanut vettä.Tuli jonkun verran vetttä lisää?Myös laskettu vettä päälle letkulla paineella.silsoinkaan reikää ei löydy?
Seon folk Kari raitis ilma suodattimen kotelon tiiviys tarkistaa ensin ja sit......