Järjestelmän ilmaus...

Onnistuin tuossa jokunen aika sitten kaatamaan xantian katolleen. LHM nesteet karkasi tietenkin kankaalle. Kuukauden ahkeran työn jälkeen auto on lopultakin valmis tienpäälle. Ainoa ongelma on että jostain syystä jousitus ei suostu pelaamaan. Kaikki pallot on ehyet ja pistimme uudet nesteet säiliöön. Heräsi ajatus että olisiko järjestelmään päässyt ilmaa? Mitenkähän sen saisi pois?

Jos kiinnostaa niin kuvia projektista löytyy tuolta:
http://koti.mbnet.fi/weimarit/citikka/index.htm
95657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

On näköjään lujaa tekoa, Xanttu.

Sinullla on todennäköisesti pulmana että sinun on saatava LHMt eteenpäin säiliöstä. Ei auta muuta kun avittaa, irroittamalla pääletku ja kaatamlla vihreätä litkua siihen.

Käy katsomassa http://www.sitruunapatonki.fi, sietä pitäisi jossain löytää aika hyvät ohjeet miten herätelä hydrauliikkaa eloon LHMvaihdon yhteydessä.

Äänestä
  • Joo... Ihmeen vähällä selvisin. Kuskinpuolen kulma meni vaihtoon. Onneksi kone ja syyläri säilyi ehyenä. Tuo lähettämäsi linkki ei vaan suostu toimimaan... vaikka poistin siitä tuon pilkunkin.

    Äänestä

  • http://www.sitruunapatonki.tk sen pitää olla eikä .fi, toisaalta shakaalin antama linkki toimii aina, toi .tk on vähän kuin mikkisofta :)

    Äänestä

Melkoisen projektin olet tehnyt, hienoa!

Xantiaa en ole koskaan ilmannut, mutta toivottavasti kokemuksistani BX:n kanssa on iloa. Varaajan rungosta löytyy ilmausruuvi, ainakin Bexissä sen kanta on 12mm. Eiköhän Xantussakin tuollainen ole. Se siis auki jos tuollaisen löydät. Sitten säiliöstä pumpulle menevä letku irti, se täytetään LHM:llä ja takaisin säiliöön kiinni. Auto kiinni, annetaan käydä hetken ja sitten ilmaruuvi kiinni. Toistetaan koko toimenpide jos ei onnistu eka kerralla.

Yhdessä Bexissä mulla ei onnistunut ilmaus ennenkuin vedin tuon syöttöletkun suoraan ylöspäin ja suppilo päähän, ja täyteen LHM:ää. Sitten kun pumppu alkaa imemään, sammutat moottorin, letku kiinni ja kone taas käyntiin.

P.S. Parhaat citikkavinkit saat osoitteesta http://groups.msn.com/sitruunapatonki ja reaaliaikaisena ircissä, kanava #sitruuna (ircnet)

Äänestä
  • Kiitän linkistä. Jotain tuollaista olen netistä jo jonkin aikaa etsinyt...

    Äänestä

Käytät lyhennettä jota en tunne,

Äänestä
  • tapauksessa et ole tai et ole ollut tekemisissä sitikan kanssa kunet sitä tunne.
    varmaankin tiedät mitä on jarruneste ?
    sitikassa on vain yhdistetty jarrut ja jousitus sekä ohj.tehostin toimimaan samalla nesteellä josta käytetään nimitystä LHM ( LIQUIDE HYDRAULIQUE MINERALE ) en osaa ranskaa niin hyvin että tietäisin kirjoittaneeni oikein ,mutta LHM:llä toimii kaikki sitikat joissa on hydraulinen jousitus lukuun ottamatta tätä uusinta C vitosta jossa taas on oma nesteensä.
    JA ON MUISTETTAVA ETTEI LHM.ÄÄ JA TAVALLISIEN AUTOJEN JARRUNESTEITÄ SAA SEKOITTAA KESKENÄÄN.
    Ne eivät sovi keskenään ja tiiviste materiaalit eivät tykkää väärästä sopasta.
    Sitikan hydrauliikkaan EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA SAA KAATAA TAVALLISTA JARRUNESTETTÄ ja toisaalta vaikka tojotan jarru järjestelmä ei tykkää lhm:stä
    jotta suunnilleen silleen.

    Äänestä

Jätit turvatyynyn korjaamatta. Kamalaa. Uusi ratti on kamala. Hyi helvetti. Meinaatko muka saada seuraavasta katsastuksesta läpi ilman turvatyynyä. Ei tule onnistumaan.

Äänestä
  • Luulitko että en ottanut asiasta selvää ennenkuin vaihdoin tuon ratin? Vm -94 xantiaa on tuotu Suomeen sekä airbagillä että ilman. Tästä johtuen airbagistä ei ole mitään mainintaa rekisteriotteessa mikä taas tarkoittaa sitä että ratin voi vaihtaa airbägittömään ilman että autoa tarvitsee edes muutoskatsastaa... Asia on varmistettu sekä suomen autokatsastukselta että CITIKKAA MAAHANTUOVALTA AUTO-BON:lta!!!

    Siitä että onko ratti hyvä vai huono voidaan olla montaa eri mieltä. Henkilökohtaisesti pidän enemmän uudesta... Airbagin korjaaminen olisi maksanut niinpaljon että se olisi melkein tuplannut auton korjauskustannukset... Siksi siis momon tarvike ratti tilalle...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joikhu kirjoitti:

Onnistuin tuossa jokunen aika sitten kaatamaan xantian katolleen. LHM nesteet karkasi tietenkin kankaalle. Kuukauden ahkeran työn jälkeen auto on lopultakin valmis tienpäälle. Ainoa ongelma on että jostain syystä jousitus ei suostu pelaamaan. Kaikki pallot on ehyet ja pistimme uudet nesteet säiliöön. Heräsi ajatus että olisiko järjestelmään päässyt ilmaa? Mitenkähän sen saisi pois?

Jos kiinnostaa niin kuvia projektista löytyy tuolta:
http://koti.mbnet.fi/weimarit/citikka/index.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu