Trimmaus

Karkeakarvainen Kääpiömäyris

Moi ;)
Moi,Mitä pitäisi tehdä kun kaikkialla sanotaan Trimmauksesta että se pitäisi tehdä 2kertaa vuodessa,mutta koiran turkki lähtee kuin itsestään ja on ihan nyppimis pistessä..?Lotta koirani on 2vuotta vanha ja olen pulassa tämän turkki asian kanssa.Voinko trimmauttaa sen jo vai pitäisikö vielä odottaa?

4

553

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roppis

      Trimmaus tehdään niin usein kun tarvitsee ja itse haluaa. Koiraa voi nyppiä koko ajan, kun karvaa vain irtoaa. Näin saat koiralle ns. rullaavan turkin, jossa on eri pituisia karvoja kerroksittain ja vain pisimmät otetaan pois. Koira ei mene nypittässä pohjavillalle, vaan siltä löytyy aina jonkin verran karkeaa päällyskarvaa. Näin tehdään etenkin näyttelykoirille, joiden karvanlaadun täytyy olla aina selkeästi tunnistettavissa. Vaikka käyttäisitkin koiraa ihan trimmaajalla, voi sitä itse pitää siistinä trimmien välillä nyppimällä hapsottavia karvoja pois.

      Tuo kaksi kertaa vuodessa on varmasti vähimmäissuositus ja annettu ohjeistukseksi rotua hankkivalle, jotta ymmärtää koiran turkin vaatimukset. Toinen tykkää, että koira käy 2kk välein trimmissä siistittävänä, toinen kasvattaa turkin aina pitkäksi ja sitten se kerralla stripataan alas pari kertaa vuodessa.

      • niin tuota..

        Tarvitseeko turkkia trimmata 2 kertaa vuodessa jos ei ole mikään näyttely mäyris?


      • karvapalloon :)
        niin tuota.. kirjoitti:

        Tarvitseeko turkkia trimmata 2 kertaa vuodessa jos ei ole mikään näyttely mäyris?

        Voit itse päättää miten siistinä tai karvaisena haluat moppesi olevan .On karkkareita joilla riittää vuotinen trimmi tai ei tarvitse trimmausta lainkaan niukan turkin vuoksi !


    • Geissa

      Kasvattaja varmasti opastaa milloin olisi oikea hetki trimmaukseen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe