Trimmaus

Karkeakarvainen Kääpiömäyris

Moi ;)
Moi,Mitä pitäisi tehdä kun kaikkialla sanotaan Trimmauksesta että se pitäisi tehdä 2kertaa vuodessa,mutta koiran turkki lähtee kuin itsestään ja on ihan nyppimis pistessä..?Lotta koirani on 2vuotta vanha ja olen pulassa tämän turkki asian kanssa.Voinko trimmauttaa sen jo vai pitäisikö vielä odottaa?

4

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roppis

      Trimmaus tehdään niin usein kun tarvitsee ja itse haluaa. Koiraa voi nyppiä koko ajan, kun karvaa vain irtoaa. Näin saat koiralle ns. rullaavan turkin, jossa on eri pituisia karvoja kerroksittain ja vain pisimmät otetaan pois. Koira ei mene nypittässä pohjavillalle, vaan siltä löytyy aina jonkin verran karkeaa päällyskarvaa. Näin tehdään etenkin näyttelykoirille, joiden karvanlaadun täytyy olla aina selkeästi tunnistettavissa. Vaikka käyttäisitkin koiraa ihan trimmaajalla, voi sitä itse pitää siistinä trimmien välillä nyppimällä hapsottavia karvoja pois.

      Tuo kaksi kertaa vuodessa on varmasti vähimmäissuositus ja annettu ohjeistukseksi rotua hankkivalle, jotta ymmärtää koiran turkin vaatimukset. Toinen tykkää, että koira käy 2kk välein trimmissä siistittävänä, toinen kasvattaa turkin aina pitkäksi ja sitten se kerralla stripataan alas pari kertaa vuodessa.

      • niin tuota..

        Tarvitseeko turkkia trimmata 2 kertaa vuodessa jos ei ole mikään näyttely mäyris?


      • karvapalloon :)
        niin tuota.. kirjoitti:

        Tarvitseeko turkkia trimmata 2 kertaa vuodessa jos ei ole mikään näyttely mäyris?

        Voit itse päättää miten siistinä tai karvaisena haluat moppesi olevan .On karkkareita joilla riittää vuotinen trimmi tai ei tarvitse trimmausta lainkaan niukan turkin vuoksi !


    • Geissa

      Kasvattaja varmasti opastaa milloin olisi oikea hetki trimmaukseen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      82
      6251
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3421
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3028
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2252
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2161
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      120
      2043
    7. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      1972
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1969
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1588
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1468
    Aihe