Hei!
Osaako kukaan kertoa, mikä on nykyään medianomin (amk) keskipalkka? Riippuu tietenkin työtehtävistä, mutta jos jollain on vaikka kokemusta tai tietoa muuten vain, niin olisi kiva tietää, onko palkka surkea, hyvä vai ihan ok jne.
Medianomin palkka
11
21791
Vastaukset
- werty23
Lisäksi vielä kiinnostaisi, kuinka helppo/vaikea medianomin on saada töitä nykypäivänä.
- gfhghg
Palkasta en tiedä, mutta käsittääkseni medianomin on erittäin vaikea saada töitä, koska niin monet valmistuvat medianomeiksi ja tekijöitä riittää.
- suurinpiirtein jotakuinkin...
Liksahaarukka "pyörinee" siinä jossain työttömyyspäivärahan ja 20 000 euron välimaastossa, plus miinus jotain.
Riippuu vähän työtehtävistä.
(Älkääkä kyynikot taas viitsikö älähtää - kyllä jotkut vaan tienaavat, medianomin tutkinnostaan huolimatta.) - saada työtä
Medianomeja valmistuu niin paljon, ja yksi ongelma on se, että koska niitä koulutetaan niin paljon , ne tarvitsevat hurjasti harjoittelupaikkoja = tekevät ilmaista työtä ja sitten sitä ei valmistuneille riitäkään. Eli työnantaja ottaa taas uuden ilmaisen.
- augghh
Mulla peruspalkka rapiat 2700 egee per kuukausi, lisiä iltavuoroista ja sunttarivuoroista riippuen 200-700 e/kk. Olen keskisuuressa alan suomalaisessa lehtiyrityksessä töissä sähköisen liiketoiminnan puolella. Ammattinimike on tällä hetkellä verkkotuottaja. Mulla liitto ei ole viestintäalan liitto vaan SJL joten sillä tuo palkka on vähän korkeampi ja kk-palkka.
- Media-alalla
Olen itse töissä isossa media-alan yrityksessä ja ainakaan tietääkseni meillä ei ole yhtäkään medianomia töissä. Tuottajat, suunnittelijat, projektipäälliköt, tuotepäälliköt jne. ovat tehtävästä riippuen KTM:iä, DI:tä tai esim. Valtsikan viestinnästä valmistuneita. Jos media-ala kiinnostaa, luulen että ainakin oman kokemukseni mukaan sisään pääsee helpommin perus-akateemisella tutkinnolla, jossa mukana esim. liiketoiminnan kehittämisen ja viestinnän opintoja. Itse olen KTM ja toimin tuottajana.
- töissä 6 vuotta
Työllistyminen tv-puolella on paljon kiinni siitä mistä saa työharjoittelupaikan ja kuinka työnsä hoitaa. Töitä saa harjoittelun jälkeenkin jos on työnteollaan osoittanut osaamista ja motivaatiota työntekemiseen. On myös oltava valmis tekemään aluksi ns. paskahommia ja pitkiä päiviä. Kykynsä osoittaneet pärjäävät ja työllistyvät, laiskureille ei ole sijaa. Pätkätöistähän suurimmalti on kyse ja täytyy sietää epävarmuutta, mutta pitkäjänteisyys palkitaan. Tulot riippuvat täysin työtehtävistä ja keikoista sekä tekijän kokemuksesta ja arvostuksesta. Jotain suuntaa voi katsoa SETin palkkatariffeista.
- Jei
Medianomi on niin lavea käsite, kuin maisteri ikään, mutta aina meitä niputetaan! Itse olen kirjoittava toimittaja -medianomi, eikä minulla ole ollut mitään hankaluuksia löytää alan töitä. Tällä osa-alueella koulutusta tuntuu ainakin olevan melko oikeassa suhteessa työpaikkojen määrään.
Minimipalkka on SJL:n mukaan noin 2150 e / kk. Jotkut mediatalot voivat tarjoilla nuorille toimittajille pienempää harjoittelijapalkkaa, jos työkokemusta tai tutkintoa ei vielä ole. Minimistä palkka sitten kohoaa esimerkiksi työtehtävien ja kokemusvuosien mukaan. - kenellekään alaa
Jos haluaa teeveetuotantoihin mukaan, niin pitää olla ylisuorittaja ja todella intohimoinen alalla olemista kohtaan.
Määräaikaisuuksia ei teeveepuolella ole. On vain keikkoja. Keikat taas voivat olla proggiksia, jotka kestävät muutaman tunnin, yhden päivän, viikon, kuukauden, useita kuukausia tai oikeastaan mitä tahansa.
Palkkaus on yleensä sopimuksen mukaan niin että se joka on vahvemmalla kusettaa sitä joka on heikommilla. Eli käytännössä jos olet uusi ja suht tuntematon työntekijä, niin sinulle maksetaan juuri sen verran kuin huvittaa.
Opiskeleville harjoittelijoille ei usein makseta mitään.
Työpäivät ovat sitten myös pitkiä. Jos on ulkokuvauksia, niin yleensä ollaan ulkona se paras osa päivästä ja työpäivät ovat säännönmukaisesti yli 8 tuntia, benyen usein 12 tuntiin tai sen yli.
Alalla on koulutettujen tekijöiden liikatarjontaa, joten jos haluaa työllistyä jatkossakin, niin turha omien oikeuksien perään huutelu aiheuttaa vain työnsaannin hiljenemisen.
Ai niin, on lottovoittoon tai tosi suureen arpajaisvoittoon rinnastettava asia, jos saat vakinaisen työpaikan televisiotuotannoista.
televisiotuotannoista oman elantonsa repivät yleensä tekevät joko freelancereina tai omalla yrityksellä töitä. Tuotantotaloihin ei mitään normaalia kuvaus- ääni- valo- lavastus- maski- leikkaus- jne työntekijöitä oteta.
Kaikki tekevät keikkahommia, joten pitää olla hirvittävän sosiaalinen ja avoin, että saa kehitettyä itselle sosiaalisen verkoston, jonka kautta tämän alan työt jaetaan (on erittäin harvinaista jos media-alan televisio/elokuvaväkeä haetaan esim. mol.fi:ssä)
Jos haluat vakipaikan tuotantoyhtiöstä, niin lue tuottajaksi jossain. Tuottajat ovat tuotantopäällikköjen lisäksi niitä jotka ovat vakityösuhteissa leffa- ja televisiotuotantoyhtiöissä.
Voin suositella televisio- tai elokuva-alaa tosissani vain niille, joita ala kiinnostaa ihan koko sydämestä. Vain se, että todella pitää alasta saa unohtamaan sen, että tuskin tulee koskaan materiaaliselta kannalta elämään yhtä hyvinvoivasti kuin suurin osa muista kansalaisista.
Kun on ollut media-alalla, niin voi pitää valitusta 6kk:n pätkätöistä lellittyjen vinkumisena.
- vuu
MEDIANOMI PASKAA PALKKAA
- tuotanto_AD
Medianomi ei ole itsessään ammatti, voit medianomina tehdä erilaisia tehtäviä, kuten tietysti ymmärsit itsekkin. Itse graafisena suunnittelijana saan palkkaa 2500e/kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst9810695- 2474596
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1753983Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1713464PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija753295Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,773085Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58332842Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i272410Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.651786Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1691545