Tiedän oikein hyvin ettei tämä kysymys tälle palstalle kuulu, mutta nyt en keksinyt mistä muualta saisin apua. Eli minulla on todella vanha polkupyörä jonka haluaisin kunnostaa. Pyörässä on pinnalla paljon ruostetta (ei siis ole puhki) ja se on spray-maalattu. Mikä olisi paras tapa hioa ruoste ja maali pois? Vesihiomapaperilla? Kun hiekkapuhallus olisi yksi ratkaisu mutta minulla ei ole varaa viedä ammattilaiselle. Kiitoksia vaivannäöstä!
Ruosteen ja maalin poisto...
polkupyörästä...
1
2353
Vastaukset
- sun tapauksessa
kun hommaat sähköporakoneen ja siihen teräsharjalaikan ja sillä harjaat rungon mahdollisimman puhtaaksi.Maalaat pohjamaalilla ja sitten haluamallsi pintamaalilla.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544806
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1754319- 1343977
- 673922
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493711Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793528- 993074
- 542905
- 252736
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p172514