DVDn tallennus ongelma

Eli,tallentava dvd on viikon vanha LG DR275.Ja ongelma on siinä että ajastintallennuksen jälkeen ei tunnista levyä ollenkaan. Käskee vain tarkistamaan levyä. Vika ei pitäisi olle dvd-R levyssä koska levy on alustettu ja testattu pieni pätkä tallentamista,joka näkyi ihan ok. Mutta kun laittaa sitten lisää tallennusta perään niin eipäs näykään mitään.Mitä levylle on tapahtunut ja mitäs tässä osais tehdä jotta tallentaminen onnistuis oikein? Kiitos neuvoista jo etukäteen!
5845
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Et voi olla? Salaisuus ei piile R:ssä vaan RW:ssä.

Äänestä
  • Siis samalle levylle pystyy tallentamaan useampia tallennuksia kunnes levy on täynnä. Testattu tavallisella tallentamisella ja toimii.Vain ajastus tökkii. Onko tässä nyt jotain....

    Äänestä

kirjoittamaan ns. multisession modessa, tällöin levyä ei suljeta (close) kirjoituksen jälkeen. Oisko siinä lg:n laitteessa tällainen ominaisuus dvd-r levyille.

Tai sitten se soitin ei osaa lukea multisessiolevyjä.

http://www.computing.net/hardware/wwwboard/forum/36413.html

Äänestä
  • Lopuksi siis viimeistellään levy dvd soittimella.Testasin taas äsken ja onnistui ihan normaalisti. Ei mitään häikkää vaikka oli ajastimella tallennettu. Mutta monta levyä on mennyt hukkaan...Voiko siis levyssä olla joku vika joka ilmenee myöhemmin ja näkeekö sitä päällepäin? Levyt ovat sony dvd-r 4.7gb

    Äänestä

  • jumpura kirjoitti:

    Lopuksi siis viimeistellään levy dvd soittimella.Testasin taas äsken ja onnistui ihan normaalisti. Ei mitään häikkää vaikka oli ajastimella tallennettu. Mutta monta levyä on mennyt hukkaan...Voiko siis levyssä olla joku vika joka ilmenee myöhemmin ja näkeekö sitä päällepäin? Levyt ovat sony dvd-r 4.7gb

    Mulla on DVD-RW Sony levy ja ongelmana joskus ettei soitin meinaa antaa koko levyä pois. Varsinkin kun tekee ensimmäisen tallennuksen. Sitten kun tallennuksia on enemmän niin toimii paremmin. Kumma juttu.
    Sitten kun pyihkii kaikki ohjelmat pois niin taas sama vika. Ekojen tallennusten jälkeen ei meinaa levykelkka tulla koneesta ollenkaan pois vaan lukkiutuu.
    No en kysy neuvoa mutta sanonpahan vaan että ongelmattomia ei näy nämä tallennus-levyt aina olla. Oli kyse R levystä tai RW-levystä. Lieneekö merkkikohtaista..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jumpura kirjoitti:

Eli,tallentava dvd on viikon vanha LG DR275.Ja ongelma on siinä että ajastintallennuksen jälkeen ei tunnista levyä ollenkaan. Käskee vain tarkistamaan levyä. Vika ei pitäisi olle dvd-R levyssä koska levy on alustettu ja testattu pieni pätkä tallentamista,joka näkyi ihan ok. Mutta kun laittaa sitten lisää tallennusta perään niin eipäs näykään mitään.Mitä levylle on tapahtunut ja mitäs tässä osais tehdä jotta tallentaminen onnistuis oikein? Kiitos neuvoista jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu