Vehnäallergia?

Olen käynyt keliakiatestissä noin vuosi kaksi sitten ja mitään ei löytynyt. Olen kuitenkin epäillyt vehnäallergiaa, koska lisäsin ruokavaliooni vehnäleseitä niin kylläpäs tuli limaisuutta, yskää, tukkoisuutta ja iho-oireita. Kurkku tuli lisäksi kipeäksi ja kova ummetus. Voipi olla, että olen saanut vehnästä nivelkipujakin. Voisinko olla vehnälle allerginen?
5976
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pitääkö ohra ja ruiskin jättää ruokavaliosta, jos vehnästä tulee oireita? Ovat kuulemma samantyyppisiä viljoja...

Äänestä
  • oireita myös ruis ja ohra jos on vehnälle allerginen. Mutta jos eivät aiheuta oireita niin ei tarvitse jättää pois.

    Äänestä

kestä vehnää varsinkin kun se liittyy maitotuotteisiin. Varsinkin kun kyseessä on kotimainen vehnä. Ei myöskään keliakiaa.

Äänestä

Kannattaisi käydä allergia-testeissä.
tai kokeilla yksinkertaisesti vehnän jättämistä ruokavaliosta, jos auttaisi. Etkä välttämättä ole ohralle tai rukiille allerginen vaikka olisit vehnälle.

Äänestä

1) hakeudu allergioihin erikoistuneelle lääkärille
2) kerro tarkasti oireistasi ja niitä edeltäneistä ruuista sekä myös suoraan havaintosi vehnästä
3) kotimaiset viljat vehnä, ohra, ruis ovat samaa sukua, joten voi olla että kaikki aiheuttavat oireita, tai sitten vain vehnä. Itse ei kannata kauheasti jättää viljoja ruokavaliostaan ilman erikoislääkärin ohjausta, mutta esim. suolisto-oireinen allergikko joutuu pahimmillaan olemaan viljatta jopa kuukausia, enenkuin on oireeton. Joskus paraneminen kestää niinkin kauan. Suolisto-oireinen allergikko saattaa oireilla myös hengitysteillä, mutta ei välttämättä ihopistokokeissa.
Verikokeetkaan eivät suolisto-oireista allergiaa paljasta kuin ehkä oikein kokeneelle lääkärille.

Joten? Hakeudu lääkäriin. Hoitamaton allergia voi aiheuttaa jopa niveltulehdusta ja reumaa.
Tsemppiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olisikohan ehkä kirjoitti:

Olen käynyt keliakiatestissä noin vuosi kaksi sitten ja mitään ei löytynyt. Olen kuitenkin epäillyt vehnäallergiaa, koska lisäsin ruokavaliooni vehnäleseitä niin kylläpäs tuli limaisuutta, yskää, tukkoisuutta ja iho-oireita. Kurkku tuli lisäksi kipeäksi ja kova ummetus. Voipi olla, että olen saanut vehnästä nivelkipujakin. Voisinko olla vehnälle allerginen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu