Hampaat ja kuume?

...

Sanotaan, että hampaiden tulo ei nosta kuumetta, mutta haluan nyt kuulla muiden kokemuksia vauvojenne hampaiden teosta eli liittyikö niihin selkeä kuume vai oliko vain kyse lievästä lämmönnoususta vai tuliko mitään? Olen saanut niin ristiriitaista tietoa, että halusin kuulla kokemuksianne.

Meillä eilen illalla kummallinen kuumepiikki (38,9 astetta) vauvallamme ja vielä aamulla oli 38,6. Mutta ei mitään muita oireita! Ei mitään flunssaa, tulehdukseen viittaavaa (kävimme siis päivystyksessä), mutta kylläkin hampaiden tekoon viittaavia oireita on vaikka kuinka. Kitinä, itkuisuus, syömättömyys ja kuolaaminen. Mutta jäi vaivaamaan tämä selkeä kuumeen nousu? Liittyykö nyt hampaisiin eli tulisiko vihdoinkin se ensimmäinen hammas (vauva 9,5 kk) vai enteileekö jotain flunssaa kuitenkin.

Kiitos vastauksista! =)

5

4570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräs vaan

      Meidän tytöllä alkoi vauvarokko juuri noilla oireilla. Lisäksi oli löysä vatsa.

      Vauvarokossa kuume jatkuu muutaman päivän. Laskee sitten nopeasti ja iholle nousee tuhkarokkomaista näppylää. Paranee itsestään muutaman päivän päästä.

      Kuumetta kannattaa hoitaa parasetamolilla ja antaa mahdollisimman paljon juomista.

      • AP.

        Kuumetta ei enää ole. Kesti siis puoli vuorokautta vaan. Olen kyllä tietoinen vauvarokosta, mutta nyt ei ole siitä kyse.


    • nouse..

      ..kuume. Minulle sanoi lääkäri, että toisin kuin yleisesti luullaan hampaidentulo ei aiheuta kuumetta. Kuume johtuu aina viruksesta tai bakteerista elikkä lapsella on samaan aikaan joku tulehdus päällä. Näitä pieniä esim flunssiahan lapsilla on usein, samalla vastustuskyky kasvaa..

    • N20

      pojallamme 5kk puhkesi viikonloppuna ensimmäinen hammas ja tuli ripuli. Onkohan niillä yhteyttä vai ihan sattumaa?
      Kiinnostaa jos joku tietäisi:)

      • Eräs vaan

        Olen jostakin lukenut, että ripulia on usein hampaiden tulon yhteydessä. Tämä johtuu kuulemma siitä, että lapsi kuolaa niin paljon ja nielty kuola laittaa sitten masun sekaisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1390
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1345
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1235
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1095
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1041
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      868
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe