Sanotaan, että hampaiden tulo ei nosta kuumetta, mutta haluan nyt kuulla muiden kokemuksia vauvojenne hampaiden teosta eli liittyikö niihin selkeä kuume vai oliko vain kyse lievästä lämmönnoususta vai tuliko mitään? Olen saanut niin ristiriitaista tietoa, että halusin kuulla kokemuksianne.
Meillä eilen illalla kummallinen kuumepiikki (38,9 astetta) vauvallamme ja vielä aamulla oli 38,6. Mutta ei mitään muita oireita! Ei mitään flunssaa, tulehdukseen viittaavaa (kävimme siis päivystyksessä), mutta kylläkin hampaiden tekoon viittaavia oireita on vaikka kuinka. Kitinä, itkuisuus, syömättömyys ja kuolaaminen. Mutta jäi vaivaamaan tämä selkeä kuumeen nousu? Liittyykö nyt hampaisiin eli tulisiko vihdoinkin se ensimmäinen hammas (vauva 9,5 kk) vai enteileekö jotain flunssaa kuitenkin.
Kiitos vastauksista! =)
Hampaat ja kuume?
5
4534
Vastaukset
- Eräs vaan
Meidän tytöllä alkoi vauvarokko juuri noilla oireilla. Lisäksi oli löysä vatsa.
Vauvarokossa kuume jatkuu muutaman päivän. Laskee sitten nopeasti ja iholle nousee tuhkarokkomaista näppylää. Paranee itsestään muutaman päivän päästä.
Kuumetta kannattaa hoitaa parasetamolilla ja antaa mahdollisimman paljon juomista.- AP.
Kuumetta ei enää ole. Kesti siis puoli vuorokautta vaan. Olen kyllä tietoinen vauvarokosta, mutta nyt ei ole siitä kyse.
- nouse..
..kuume. Minulle sanoi lääkäri, että toisin kuin yleisesti luullaan hampaidentulo ei aiheuta kuumetta. Kuume johtuu aina viruksesta tai bakteerista elikkä lapsella on samaan aikaan joku tulehdus päällä. Näitä pieniä esim flunssiahan lapsilla on usein, samalla vastustuskyky kasvaa..
- N20
pojallamme 5kk puhkesi viikonloppuna ensimmäinen hammas ja tuli ripuli. Onkohan niillä yhteyttä vai ihan sattumaa?
Kiinnostaa jos joku tietäisi:)- Eräs vaan
Olen jostakin lukenut, että ripulia on usein hampaiden tulon yhteydessä. Tämä johtuu kuulemma siitä, että lapsi kuolaa niin paljon ja nielty kuola laittaa sitten masun sekaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1951496Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231258- 50988
- 70940
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52853Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53840- 56832
- 102814
- 82810
- 32745