alkoholi ja henkinen väkivalta

nimetön

voiko luokitella alkoholismiin? oon nuori nainen, juon yleensä kerran viikossa (ja välillä keskellä viikkoakin esim. kaljan illassa), turhan usein tulee otettua liikaa, mitä sitte kadun seuraavina päivinä. en osaa lopettaa juomista, on pakko vaan juoda lisää, kunnes tulee paha olo. paha olo on vasta se raja lopettaa. muuten voin kyllä juoda muistini pois jne. kännissä mulla sitte on paha tapa olla henkisesti väkivaltanen miestäni kohtaan. en tietenkään haluais, ja kadun sitä aina jälkeen päin. mies ei enää lähekään mun kanssa kahestaan baariin. sillon yleensä osaan käyttäytyä, jos on muita mukana.
siis oonko alkoholisti, ku en pysty lopettaa ajoissa? haluisin jutella (vaikka mailailla) aiheesta muitten kanssa, jos jollain muulla on samantapasia ongelmia.

3

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rottapena

      Alkoholismin luokittelu on yleensä turhaa, jos kärsii siitä itse tai läheiset, on sen käyttö ongelma. Pidä nyt ihmeessä pidempiä taukoja, ei ihminen toivu rankasta viikonloppu-kännistä viikossa. vaikka fyysisesti siltä tuntuu.

      Olet sen luonteinen ihminen,että alkoholisoidut tulevaisuudessa (todennäköisesti)Agressiot iän myötä laimenee..mutta saatat kuulua riskiryhmään.

      Mitä harvemmin nyt nuorena kaytät viinaa..sitä hitaammin sairastut tähän vittumaiseen tautiin.
      Tauti on itselle ahdistava pitemmän päälle..ja naiset ovat alttiimpia kaikille sivusairauksille.

    • Wanha Winetto

      ongelma silloin, kun alkaa kysellä: Onk's mulla alko-ongelma.
      Ei terveet semmosia kysele.
      sano

      • nimetön

        en tossa aikasemmin ihan kaikkea ees kertonu, mutta mulla OLI jonkinasteinen alkoholiongelma nuorena (siis teininä), kun olin tosi masentunu. halusin vaan löytää miehen itelleni, ja jotenki alkoholi helpotti etsimisessä, ja helpotti pettymystä, jos jostain ei miestä löytynykään. juoneena mulla siis oli aina parempi olo yksinkin, kun selvin päin. kurjaa luettavaa, tiiän itekin. kaikilla on menneisyytensä, mulla aika kurjakin sellanen. ei ollu isokaan kynnys alottaa juomaan yksinään ja viikollakin himassa.
        nyt sitte vanhempana ja viisaampana oon huolissani itestäni. tuntuu, että heti repsahdan viinaan, jos joku asia menee huonosti. ihmissuhteet tms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe