Olisin kiinnostunut jatkamaan uskontoantropologiksi lukion jälkeen. Uskontoantropologiaa opiskelevat/siitä tietävät, voisitteko ystävällisesti kertoa hieman lisää tästä alasta ja opiskelusta? Ja käydäänkö yliopisto aikana ulkomailla tutustumassa johonkin kulttuuriin/uskontoon?
Uskontoantropologia
5
970
Vastaukset
- Kiinnostunut lukiolainen
Ja mihin ammatteihin uskontoantropologi valmistuu, minkälaiset työmahdollisuudet ja onko mahdollisuuksia työskennellä ulkomailla?
- Antropologi
Antropologiaa voi opiskella pääaineena tietääkseni ainakin Oulussa, Joensuussa ja Helsingissä. Perusopintojen jälkeen voit tenttiä melko vapaasti itseäsi kiinnostavaa kirjallisuutta, siis esim. uskontoja ja uskomuksia koskevia kirjoja.
Antropologi on Suomessa aika tuntematon nimike ja työnsaantimahdollisuudet sen mukaiset. Siksi kannattaa valita sivuaineiksi joitakin "maanläheisempiä" aineita. Ulkomaille pääsy vaatii jonkinmoisten suhteiden luomista sinne päin...ja tietenkin ko. maan kielitaitoa.
Yleissivistävinä opintoina voin kyllä suositella. - Nimetön
Antropologi kirjoitti:
Antropologiaa voi opiskella pääaineena tietääkseni ainakin Oulussa, Joensuussa ja Helsingissä. Perusopintojen jälkeen voit tenttiä melko vapaasti itseäsi kiinnostavaa kirjallisuutta, siis esim. uskontoja ja uskomuksia koskevia kirjoja.
Antropologi on Suomessa aika tuntematon nimike ja työnsaantimahdollisuudet sen mukaiset. Siksi kannattaa valita sivuaineiksi joitakin "maanläheisempiä" aineita. Ulkomaille pääsy vaatii jonkinmoisten suhteiden luomista sinne päin...ja tietenkin ko. maan kielitaitoa.
Yleissivistävinä opintoina voin kyllä suositella.No minkälaisiin töihin ne antropologit sitte pääsee jos pääsee? Esim. mitä aineita on maanläheisemmät aineet?
- Töistä
Nimetön kirjoitti:
No minkälaisiin töihin ne antropologit sitte pääsee jos pääsee? Esim. mitä aineita on maanläheisemmät aineet?
Työllistyminen riippuu ihan omasta persoonasta, kiinnostuksen kohteista ja opiskeluaikana hankitusta työkokemuksesta. Antropologeja työllistää mm. museot, ulkoasiainministeriö ja erilaiset järjestöt. Mitään yhteistä kaavaa ei ole, vaan mennään sinne minne sattuu päätymään ja mihin oma mielenkiinto johtaa. Perinteisesti väittävät, ettei työllisyysnäkymät ole kovinkaan hyvät, mutta kyllä noita työllistyneitä antropologeja tuppaa ilmestymään aina mitä erilaisemista tehtävistä. Sanoisin, että työkokemus ja oma persoona painavat eniten, ja tuo antropologitausta on sitten työnhaussa vain plussaa.
Maanläheisempiä aineita voisi olla esim. museologia, kansantaloustiede...
- Hmm...
Mutta käsittääkseni uskontoantropologiksi ei voi varsinaisesti opiskella missään, vaan täytyy opiskella joko antropologiaa tai etnologiaa ja siitä sitten oman mielenkiinnon mukaan suorittaa kursseja uskontotieteestä ja uskontoantropologiasta.
Antropologiaan liittyy hyvin olennaisena osana kenttätyö, joka on yleensä tehty itselle vieraassa kulttuurissa. Sen ei kuitenkaan nykyisin välttämättä tarvitse olla se maailman kaukaisin kolkka, vaan riittää itselleen tuntematon "kulttuuri" Suomenkin sisällä, olkoon se sitten etnisten vähemmistöjen tai vaikka nuorisokulttuurien tutkimista. Suurin osa tosin lähtee vähän kauemmas omien mielenkiintojen mukaan. Kenttätyö tulee yleensä ajankohtaiseksi vasta graduntekovaiheessa, mutta aikaisemminkin voi ulkomaille lähteä vaikka vaihtoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353